avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1067 soluții astăzi
Forum Activitate Dima Mihaela

Activitate Dima Mihaela

Buna seara,
puteti sa-mi spuneti daca nu am depus in termen de 30 zile plangere prealabila la un Ordin de Anulare a Permisului de Port arma ( arme de vanatoare) pt ca nu am stiut efectiv si pentru ca Ordinul a fost emis fara un Proces-Verbal in care sa se spuna ce a facut, mai putem face ceva ?
Multumesc
Buna seara,
Puteti sa-mi precizati si mie va rog, care ar fi costurile unei succesiuni dupa bunic si tata pe o proprietate care nu valoreaza mai mult de 10.000 euro . Am tot facut calcule dar toate imi dau alte sume. Sunt decedati de 15 si 7 ani , deci se mai aplica o taxa de 1% din cate stiu .
Multumesc
Buna ziua.
Alaturi de blocul nostru, un cetatean a construit peste noapte o anexa la spatiul inchiriat. Anexa construita se afla pe domeniul public. Pe acel spatiu noi obisnuiam sa ne parcam masinile iar ziua era necesar pentru a se face manevre cu masinile ce descarcau la magazin.
Am facut plangere la Primarie, l-a verificat si ni s-a comunicat ca, nu se stie in ce conditii, respectivul chirias a reusit sa intabuleze (de comun acord cu proprietarul si pe numele acestuia, normal) anexa nou construita.
La oficiul de cadastru s-a dat o declaratie pe propria raspundere ca asa a fost spatiul de la inceput si acum s-a facut o rectificare ,adaugandu-se si acea anexa.
Noi avem poze facute si putem demonstra ca este o minciuna.
Putem sa actionam proprietarul spatiului in instanta pentru anularea intabularii ?
Avem calitate procesuala activa in acest caz sau doar Primaria daca punem pozele la dispozitie ?
Cu multumiri
Buna ziua, desi numai buna nu e pe caldura asta.
Dar mai exista si sf. aer conditionat .
Revenind , am o intrebare simpla. Societatea fratelui meu primeste amenda pt.constructie neautorizata . O.K. I se da o amenda si un termen de intrare in legalitate . Depune imediat acte pt. C.U. si ......surpriza.....i se spune de catre primarie ca nu i se poate autoriza lucrarea deoarece asociatul a depus o notificare prin care sa nu se dea voie la autorizare pt. ca el vrea sa vina primaria sa demoleze......este oare de la caldura ? Exista un art. undeva care sa spuna ca un asociat are voie sa faca acest lucru ? ( actiunile sunt 50cu 50 ) Este in detrimentul societatii doar! ? Ce sa faca ? Cum sa intre in legalitate ?
O zi buna .
Buna ziua,
Un sfat : zilele trecutefratele meu a primit o dispozitie prin care i se ridica permisl de port arma si era obligat sa depuna armele de vanatoare. A intrebat : de ce ? Ce am facut ?" Asa vrem noi si tu te supui", a venit raspunsul sec. Ulterior, seful de post a venit si i-a spus in particular ca vecina, care este secretara foarte sus......., a facut o plangere penala impotriva lui, asa tam nesam, ca sa il potoleasca sa nu mai faca demersuri asupra unei fasii de teren de 60 cm pe care ea i-a luat abuziv si pentru care noi am depus nenumarate demersuri pt. a nu o lasa sa ii ia.
In conditiile in care, in urma plangerii facute de "EA", nu a fost chemat la politie pentru a da declaratie, nu au fost chemati martori care stiu adevarul, nu s-au indeplinit procedurile in vigoare in astfel de cazuri, ci s-a emis doar o dispozitie si atat, putem face plangere penala impotriva celor de la politie la Parchetul de pe langa Curtea de Apel pt. modul in care s-a emis dispozitia si de ce nu s-au facut inainte cercetari ?
Mltumesc
Buna seara,
Suntem 2 asociati, 50 cu 50 actiuni, celalalt fiind si administrator. Pentru ca m-am imbolnavit si celalalt asociat si adm. facea tot felul de lucruri, am hotarat sa dizolv societatea. El nu vrea. Ba mai mult, a inchiriat o alta firma, si a facut in calitate de adm. un contract de comodat intre firma noastra si acea firma prin care ii da si spatiul si utilajele iar mie mi-a trimis o notificare ca in spatiul nostru, ei fiind acum chiriasi, eu nu mai am nici-un drept.
Este ireal, dar se intampla. Nu avea nevoie de AGA pt inchiriere, nu are ca Adm. raspunderi limitate si prin acceptul actionarilor ? Continuand cu acelasi obiect de activitate oare nu este in concurenta ? Cum pot anula acel contract de comodat si sa raman ij spatiu in calitate de proprietar care nu vreau acea firma ?
Cu stima
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca pot introduce o actiune simpla, direct la ONCPI prin care sa cer notarea in cartea funciara a interdictiei de instrainare a unui imobil ce face obiectul unei actiuni civile si penale , pana la o hotarare definitiva si irevocabila sau e obligatoriu sa merg in instanta sa cer acest lucru ? Precizez ca am Certificat de grefa ?
Multumesc .
Buna ziua,
As vrea sa va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in urmatorul caz : am pe rol la o instanta o actiune invocand - dolul - pentru a putea anula un contract facut in fals. Am si actiune penala dar asta nu e relevant acum. Insa in actiunea civila am cerut aducerea la situatia de dinainte, conf.legii , dar si daune morale si materiale. Mi-a fost luata casa si in conditiile in care ea nu mi s-ar mai putea inapoia, desi nu vad de ce, sa mi se plateasca suma de bani din evaluare plus daune morale . Problema este ca acestui nenorocit au venit altii acum si il executa silit pt. tot felul de probleme . As vrea sa pun sechestru asigurator pe toate bunurile lui pana la terminarea procesului acum, inainte ca ceilalti sa-l execute si eu sa raman fara nimic . Procesul este in Bucuresti dar bunurile sunt in Bucuresti si In Ilfov . Unde depun actiunea ?
Multumesc
Răspuns la discuția act de proprietate teren
multumesc. o zi frumoasa .
Buna ziua
Am urmatoarea problema : am preluat de la o persoana o societate comerciala. La prima verificare, din actele contabile situatia era exact cea prezentata de asociatul unic si administrator totodata . Dupa ce am intrat in posesia intregii arhive , am descoperit ca de fapt aceasta societate nu facuse altceva decat, prin operatiuni bine puse la punct, sa spele bani. Probabil de asta a tinut atat de mult proprietarul sa o cesioneze fara bani . Pot face plangere penala impotriva celui care mi-a cesionat societatea prin antrenarea raspunderii penale impotriva sa ca fost asociat unic si administrator ?