avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate marmarci13

Activitate marmarci13

Discuție Somaj
Am beneficiat de somaj 5 luni. Incepand cu 10 ianuarie 2011 am fost angajata cu contract pe perioada determinata de cateva luni.Vreau sa stiu daca la sfarsitul acestei perioade de angajare mai pot beneficia de cele 7 luni de somaj ramase.
Firma este in insolventa, banii se vor plati la masa credala. Va dura mult pana va veti recupera banii. Incercati sa vorbiti si cu administratorul judiciar.
O persoana vrea sa-si deschida o afacere in Romania. Este din Iordania, student la medicina in Romania, are CNP romanesc(mama este romanca). Vrea sa cumpere sau sa-si creeze un atelier mobil pentru repararea masinilor la sediul/locuinta clientului. Ce tip de firma il sfatuiti sa-si deschida, (nu are calificare pentru mecanic auto, dar tatal lui are in Iordania astfel de atelier si a invatat si el sa repare masini).
PFA cred ca este exclusa pentru ca nu are calificare. Atelierul fiind mobil are nevoie de sediu social? Exista un proiect de lege pentru tinerii pana in 35 de ani care isi deschid afaceri, el s-ar incadra daca are cnp romanesc?
Multumesc!
Ce trebuie sa fac dupa ce am primit hotararea judecatoreasca (nu are stampile) in care spune ca societatea unde am lucrat trebuie sa-mi plateasca salariile restante. Trebuie sa ma adresez unui executor pt a-mi incasa banii de la firma? Trebuie sa merg iar la tribunal sa stampilez hotararea?
Răspuns la discuția dividende plata cas sanatate
Multumesc! Va doresc o zi frumoasa.
Răspuns la discuția dividende plata cas sanatate
marmarci13 a scris:

Buna ziua. Va rog frumos daca stie cineva daca trebuia platit cas sanatate la dividende in 2004, 2005, 2006, 2007. Persoana care a incasat dividendele era actionar si nu era angajat al societatii. Va multumesc! Persoana respectiva nu mai avea nici un venit, nu lucra nicaieri.
Buna ziua. Va rog frumos daca stie cineva daca trebuia platit cas sanatate la dividende in 2004, 2005, 2006, 2007. Persoana care a incasat dividendele era actionar si nu era angajat al societatii. Va multumesc!
Am iarasi o problema. Sotul a actionat in instanta firma de constructii la care a lucrat si nu i-a platit salariile. Dar patronul mai are o firma in contul bancar al careia se incaseaza lucrarile executate.Contractele pe care le are in derulare sunt pe o firma (Casa pr.....Braila)cu o parte din salariati, iar restul de salariati pe cealalta firma (Fort....Braila).Cea de a doua firma la care a lucrat si sotul, nu are lucrari si are conturile blocate de finante, care oricum nu incaseaza nimic. Toate incasarile sunt pe prima firma, sotul a lucrat pentru pt. un contract care apatine primei firme fiind angajatul celei de a doua firma. Patronul e singurul actionar la cea de a 2 firma si la prima e doar asociat, sunt 2 actionari. Seamana a evaziune fiscala, din punct de vedere contabil nu e corect, incalca legea contabilitatii. Problema mea ar fi cum sa obtin un titlu executoriu pe prima firma. Acum procesul este in derulare cu firma angajatoare (Fort....Braila) si voi obtine un titlu executoriu pentru o firma care nu are nimic in cont si nici sanse sa incaseze. Finantele am auzit ca au trecut la o alta faza de obtinere a incasarii datoriilor: sechestru. Cum sa procedez.? Sa anexez o hartie la dosarul de acum, in care sa cer incasarea sumei de la firma pe care e contractul? Sotul nu a avut detasare la fima pe care e contractul. Nu am stiut pana azi ca a lucrat la o firma si contractul era pe alta firma. Multumesc.
Buna ziua. Am si eu o intrebare si va multumesc anticipat. Sunt din Braila si sotul meu nu a primit salariile pe lunile : decembrie si ianuarie, desi a plecat de la firma in somaj din 4 februarie 2010. Astazi a depus o sesizare la ITM Braila, dar daca nu se rezolva ce acte sunt necesare pentru actionarea in instanta a firmei? Stiti cumva aproximativ peste cat timp primesc banii, daca voi ajunge in instanta? Multumesc