avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate invmona

Activitate invmona

Răspuns la discuția prescrierea faptei penale
Va multumesc!
Deci sa fiu mai explicita:accidentul s-a produs din cauza neadaptarii vitezei de circulatie a autoturismului,care s-a rasucit spre stanga,a patruns pe contrasens unde s-a tamponat cu autoturismul nostru care circula din sens opus.Din accident a rezultat decesul unei persoane,mama conducatorului auto de 19 ani siavarierea celor doua autoturisme.Conducatorii auto nu aveau alcolemie.accidentul rutier face obiectul unei lucrari penale si tanarul este cercetat pentru comiterea infractiunilor prev si ped de art 178 si 184 CP.Tin sa mai precizez ca tanarul de 19 ani si cu permis de profesionist este tocmai fiu de politist in cadrul politiei rutiere.


As mai vrea sa precizez ca accidentul s-a petrecut in 3 ianuarie 2010 si de atunci e liniste si pace in conditiile in care eu nu am cerut altceva decat banii de la asigurari si fara alte pretentii.
Daca doriti sa ma intrebati si alte amanunte astept intrebarea dumneavoastra.
Mai tin sa precizez ca la insistentele partii vinovate asigurarea ne-a aprobat suma de bani ,suma pe care noi am refuzat-o avand frica de a nu cumva sa o restituim inapoi.
Va multumesc!daca am gresit ceva va rog sa ma corectati
as vrea sa -mi spuneti care este termenul pentru prescrierea faptei penale (mai precis omor din culpa),dar si vatamare corporala si daca se prescrie si plata de la asigurari
va multumesc
As mai vrea sa precizez ca accidentul s-a petrecut in 3 ianuarie 2010 si de atunci e liniste si pace in conditiile in care eu nu am cerut altceva decat banii de la asigurari si fara alte pretentii.
Daca doriti sa ma intrebati si alte amanunte astept intrebarea dumneavoastra.
Mai tin sa precizez ca la insistentele partii vinovate asigurarea ne-a aprobat suma de bani ,suma pe care noi am refuzat-o avand frica de a nu cumva sa o restituim inapoi.
Va multumesc!
Buna seara
as vrea sa revin la cazul meu ca sa cer niste explicatii legate de prescrierea faptei penale,adica pt ucidere din culpa si pentru vatamare corporala, cand se intampla aceasta prescriere si daca se prescrie si despagubirea de la asigurari.
Va multumesc!
As mai vrea sa precizez ca accidentul s-a petrecut in 3 ianuarie 2010 si de atunci e liniste si pace in conditiile in care eu nu am cerut altceva decat banii de la asigurari si fara alte pretentii.
Daca doriti sa ma intrebati si alte amanunte astept intrebarea dumneavoastra.
Mai tin sa precizez ca la insistentele partii vinovate asigurarea ne-a aprobat suma de bani ,suma pe care noi am refuzat-o avand frica de a nu cumva sa o restituim inapoi.
Va multumesc!
Buna seara
as vrea sa revin la cazul meu ca sa cer niste explicatii legate de prescrierea faptei penale,adica pt ucidere din culpa si pentru vatamare corporala, cand se intampla aceasta prescriere si daca se prescrie si despagubirea de la asigurari.
Va multumesc!
Răspuns la discuția viteza maxima pe ninsoare
pai accidentul a fost cu un mort
nu stiu ce viteza aveam,dar daca expertiza demonstreaza ca aveam 50 sau mai mult de 50 la ora ce se poate intampla?
imi suspenda permisul si daca da cum il iau inapoi
voi primi amenda? si cat?
tin sa precizez ca nu eu sunt vinovatul.
va multumesc!
ce se intampla daca ai depasit viteza de 50 de km in afara localitatii pe timp de iarna , cu carosabil acoperit cu zapada si esti prins?
ma intereseaza de permis , daca il ia cum il recuperi si de amenda.
va multumesc
Răspuns la discuția expertiza unui accident
mai precis cine poate cere impacarea partilor,politistul de la cercetari penale,procurorul sau judecatorul?
va multumesc!