avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 956 soluții astăzi
Forum Activitate rraicu

Activitate rraicu

Răspuns la discuția revisal nou
Multumesc, asa imi pare si mie logic.
Discuție revisal nou
Daca am un angajat care activeaza in firma de prin 2005 si are de 4 ori schimbata functia ; in trecerea in noul revisal trebuie sa refac tot istoricul functiilor si al salariilor acelei persoane?
Ma gandesc ca deja datele pentru acea perioada sunt transmise si realizez doar inscrierea salariului pentru functia curenta , nu ?
Multumesc.
Discuție revisal nou
Dca am un angajat care activeaza in firma de prin 2005 si are de 4 ori schimbata functia ; in trecerea in noul revisal trebuie sa refac tot istoricul functiilor si al salariilor acelei persoane?
Ma gandesc ca deja datele pentru acea perioada sunt transmise si realizez doar inscrierea salariului pentru functia curenta , nu ?
Multumesc.
Buna!
Am si eu o intrebare- am un caz de reintegrare, prin urmare trebuie sa fac rectificative la cas din febr pana in dec 2010. Nu am mai facut pana acum; stiu ca trebuie sa bifez la anexa 1.1. rectificativa si sa adaug salariatul si suma aferenta - din Mentor nu pot scoate rectificativa; asta e ok, atunci cand merg la anexa 1.2. va aparea implicit suma adaugata. cred ca fac ceva gresit pentru ca revazand declaratia , pe anexa 1.2. apare doar salariul persoanei respective si la numar de salariati 1,00. La anexa 1.1. apare corect rectificativa. Ce nu fac bine?
Multumesc.
Buna!
Am cateva nelamuriri legate de diurne.
La diurna interna - daca persoana nu este in deplasare 12 ore , nu i se acorda.
La diurna externa - daca sta in strainatate mai putin de 12 ore, legislatia spune ca trebuie sa i se dea diurna; dar daca sta 1 ora in strainatate doar ?
Stiu bine ?
Multumesc anticipat pentru sfaturi.
Buna!
Si eu am inteles tot asa de la ghiseu, cu 56, d.
Mi s-a spus ca trebuie sa scriu "Solicita pensionare cf. deciziei nr..." si numai dupa ce primeste decizia de pensionare pot sa-i inchide contractul; singura problema este ca dnul respectiv nu mai are concediu incepand cu data de 01.07.2010si nu stiu cum sa-l pontez pana la decizia de pensionare.
Multumesc
Discuție ART. 61, LIT. C
Buna!
O intrebare despre art. 61, lit. c : art. 64, alin. 5, spune ca trebuie pentru persoana careia ii inceteaza contractul de munca cu acest articol si merge in pensie de boala sa-i platesc o compensatie .
Am inteles corect ? Si daca asa stau lucrurile, cum se calculeaza : o medie ?
Multumesc.
Buna!
Am o cercetare pentru necorespundere profesionala; la cercetarea disciplinara pentru abateri stiu ca se mentioneaza in convocator suspendarea contractului de munca cf. art. 52, alin. 1, lit. a. Se precizeaza acelasi lucru si in cazul necorespunderii profesionale ?
Multumesc.
Buna!
O intrebare : am un salariat care poate fi pensionat pe motiv de boala ; a primit avizul de pensionare de la medic si decizia cu privire la capacitatea sa de munca - va merge in pensie de invaliditate de gradul III.
Am citit in Codul Muncii si inseamna sa-i incetez contractul cu art. 61, lit. c, la decizie anexez avizul de pensionare si decizia comisiei privind capacitatea sa de munca. Intrebarea este cum fac inscrisul in cartea de munca - "Incetat cim cf. art. 61, lit. c" sau mai trebuie sa precizez si altceva. Trebuie sa fac acest lucru maine, 01.07.2010, asa ca as aprecia un sfat prompt.
Multumesc anticipat.
Buna!
Am o intrebare: am realizat o cercetare disciplinara, in urma careia trebuia sa aplic o sanctiune pecuniara de 10 % din salariul persoanei timp de 3 luni.
De curand am auzit o idee cf. careia sanctiunile pecuniare se trec in carnetul de munca.
Stie cineva ceva ? Nu am mai intalnit si nici nu am stiut acest lucru.
Un sfat , va rog.
Multumesc si o zi buna la toata lumea !