avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1474 soluții astăzi
Forum Activitate florin meda

Activitate florin meda

in Septembrie 2013 o ruda indepartata a sotiei a fost adusa la domiciiliul ei de catre persoane care au luato sa locuiasca la ei < batrinica era in virsta de 93 ani in acea data> si cu un inceput de alzheimer.Vecini nnepotului la care batrinica avea domociliu si care nepot nu locuia la aceiasi adresa ci in Germania si cu acordulacestui nepot au inscris batrinica intr-o casa de batrini anuntindune si pe noi de aceasta.Noi,de fapt sotia fiind ruda desi indepartata ce in aceasta situatie era cea mai apropiata de locatia unde a fost depusa batrina.Persoanele la care aceasta a locuit pina la acea ata ne-au adus o plasa cu actele acesteia cerindune sa ne ocupam de achitarea taxelor ce urmau sa fie platite,de ridicarea pensiei,de vizite etc.nefacind cu noi nici o intelegere scrisa ori verbala in aceasta privinta.Neintrindui pensia batrinici intr-un cont am fost nevoiti sa ducem babuta la o banca < unde ia a mers de bunavoie> si unde a cerut sa- fie expediata pensia in acel cont bancar.in acest an deci la 2 ani babuta a decedaat ,de inmormintare la fel noi ne-am ocupat pina la final.In chiar ziua inmormintari au venit cei care au avuto pe babuta inainte de a fi adusa in centru de batrini si au spus ca ei au avut cu aceasta o intelegere de intretinere si ca tot ce mai are aceasta li se cuvine,Da trebue sa mentionez ca au ramas in urma ei o suma de bani ,imobile nu si tot o data trebue sa spun ca eu ,noi eu si sotia nu avem pretenti sa retinem acesti bani care acuma sint la noi,noi nefiind rude de gradul 1 ori 2. dar mai sint inca 3 n3poti pelinga cel ce ridca aceasta pretentie.V-as ruga sa ma ajutati cu sfatul; CE TREBUE SA FAC, CUM ESTE LEGAL,Va multumesc. Florin Meda
in Septembrie 2013 o ruda indepartata a sotiei a fost adusa la domiciiliul ei de catre persoane care au luato sa locuiasca la ei < batrinica era in virsta de 93 ani in acea data> si cu un inceput de alzheimer.Vecini nnepotului la care batrinica avea domociliu si care nepot nu locuia la aceiasi adresa ci in Germania si cu acordulacestui nepot au inscris batrinica intr-o casa de batrini anuntindune si pe noi de aceasta.Noi,de fapt sotia fiind ruda desi indepartata ce in aceasta situatie era cea mai apropiata de locatia unde a fost depusa batrina.Persoanele la care aceasta a locuit pina la acea ata ne-au adus o plasa cu actele acesteia cerindune sa ne ocupam de achitarea taxelor ce urmau sa fie platite,de ridicarea pensiei,de vizite etc.nefacind cu noi nici o intelegere scrisa ori verbala in aceasta privinta.Neintrindui pensia batrinici intr-un cont am fost nevoiti sa ducem babuta la o banca < unde ia a mers de bunavoie> si unde a cerut sa- fie expediata pensia in acel cont bancar.in acest an deci la 2 ani babuta a decedaat ,de inmormintare la fel noi ne-am ocupat pina la final<trebue sa mentionez ca babuta nu a trebuit sustinuta financiar avind o pensie buna>.In chiar ziua inmormintari au venit cei care au avuto pe babuta inainte de a fi adusa in centru de batrini si au spus ca ei au avut cu aceasta o intelegere de intretinere si ca tot ce mai are aceasta li se cuvine,Da trebue sa mentionez ca au ramas in urma ei o suma de bani ,imobile nu si tot o data trebue sa spun ca eu ,noi eu si sotia nu avem pretenti sa retinem acesti bani care acuma sint la noi,noi nefiind rude de gradul 1 ori 2. dar mai sint inca 3 n3poti pelinga cel ce ridca aceasta pretentie.V-as ruga sa ma ajutati cu sfatul; CE TREBUE SA FAC, CUM ESTE LEGAL,Va multumesc
Răspuns la discuția Despagubire deportati
Multumesc frumos!!! sper sa o conving pe matusa!!!
Buna dimineata,Florin Meda este numele meu si as dori un raspuns pentru matusa mea Arjoca Maria nascuta Schreiber.Arjoca Maria a fost deportata in perioada anilor 45, in URSS timp de 4 ani,ar vrea sa astie daca zvonul ca s-ar primi o despagubire pentru acest fapt incepind de anul trecut. va multumesc
Răspuns la discuția Concediu de maternitate
Casa de sanatate ne spune ca nu se poate aproba dosarul pentru concediu la o vechime de doar 5 luni,ca este necesar sa am minimum 12 luni fara intrerupere.Multumesc
Poate o angajata a societati cu o vechime de 5 luni in munca sa beneficieze de concediu pre si post natal.Multumesc
Angajata in societate cu o vechime de doar 5 luni poate beneficia de concediu prenatal si post natal???
Discuție cesionare
Va rog sa ma lamuriti cum sa procedez pemntru a-mi cesiona partile sociale ,ce pasi trebuie sa fac.Multumesc
Răspuns la discuția Neintelegeri
Va rog sa ma lamuriti daca exista un articol de lege care sa ma inpiedece sa-mi cesionez partile sociale detinute intr-o societe comerciala.Azi asociatul ce nu este de acord cu cesionarea partilor a avenit cu un jurist care sustinea sus si tare ca nu avem acest drept sii dadea inainte cu articole de lege.Nu am putut retine aceste articole dar mi se pare ceva anormal sa fiu inpiedecat sa-mi valorific un bun / Va multumesc
Asociatul nemeultumit de hotarirea celorlalti<6> ameninta ca nu o sa fie de acord cu nici una dintre variante,,vinzare societate,cesionare parti sociale,, si ca fara acordul lui noi sintem obligati de lege sa continuam sa raminem in societate in forma actuala.Multumesc