avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1897 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu691sorin

Activitate ovidiu691sorin

am un copil, elev in clasa a X-a...pe 23 noiembrie 2014 a devenit campion european la arte martiale......deasemenea are situatie scolara foarte buna....In Legea Educatie, la art. 82 se prevede ca doar cei care participa la concursuri organizate de minister au dreptul...el a reprezentat Romania cu Federatia sportiva........ar avea dreptul la bursa de merit/performanta?
Am o prietenă căsătorită de 10 ani cu un cetăţean neamţ. Acum vrea să divorţeze. Unde poate înainta cererea de divorţ? sau unde se judecă divorţul? În Germania sau în România? Ea are domiciliul în Gemania deocamdată.....acum este în ţară...el este permanent în Germania
Mulţumesc de atenţie.
Mai grav este că nu a avut nici un venit/ servici până în 2006 iar apoi până acu vreo câteva luni, nici nu am ştiut unde se află ( este în Germania). Aş mai avea vreo şansă să încerc ceva? Mă gândesc să nu risipesc bani, timp şi speranţe.
Există prevăzut undeva că dacă ai urmat o facultate de stat- fără taxă- nu mai ai voie să urmezi o alta? Am un prieten a cărui copil a intrat anul trecut la Institutul de Educaţie Fizică şi Sport cu medie mare la fără taxă...anul acesta a încercat să se înscrie la Academia de Poliţie...însă a fost refuzat...pe motivul mai sus menţionat....dacă puteţi să mă ajutaţi...specificând şi legea?...Mulţumesc
Răspuns la discuția Legalizare documente
mi-au spus căƒ a apărut legea acum 5 ani.....eu le-am plastifiat în 2007...să înţeleg că rămâne la latitudinea notarului...?
Conform Hotărârii judecătoreşti din anul 2006, rămasă definitivă, trebuia să primesc pensie alimentară pentru doi copii minori în vârstă de 12 respectiv 8 ani (33% ). Neştiind domiciliul fostei soţii, nu am putut intra în posesia pensiei respective. Acum câteva luni am aflat domiciliul din Germania. Mai este posibil să recuperez ce nu a plătit?....sau cel puţin să beneficiez din momentul actual de plata pensiei alimentare din partea ei având în vedere că am un copil de 15 ani la liceu şi unul la facultate_...Mulţumesc anticipat.
Am plastifiat Certificatele de naştere ale copiilor... Există o lege care interzice celor în drept să legalizeze copiile după documentele plastifiate?...Mulţumesc




Daca am fost condamnat cu suspendare 1 an si doua luni in 2008( pentru conducere in stare de ebrietate)..iar in urma unui regulament intern mi-ar putea inceta contractul de munca...as beneficia de indemnizatie de somaj?am o vechime de 22 de ani ( fara sporuri de vechime in conditii deosebite si altele). Multumesc
Cred ca v-am pus in dificultate cu subiectul acesta.....Macar o mica idee
Am gasit niste inscrisuri din 2008, in care fostul ministru al educatiei, Adomnitei spunea ca din 2009 se vor da burse de merit elevilor care devin campioni nationali, balcanici, etc. . Aveti idee unde gasesc mai multe date despre acest lucru?