avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate mirelvv

Activitate mirelvv

Fara sa stiu eu, sora mea a convins-o pe mama sa-i doneze casa in timpul vietii.
Acum deabia am aflat dupa moartea mamei. Se mai poate face ceva in situatia asta?
Am facut mai demult, eu si sotia, testamente reciproce.
Acum mi-a spus cineva ca ar trebui sa le reinoiesc la fiecare 10 ani ca sa nu poata sa fie atacate.
Nu mi se pare plauzibil, dar pentru orice eventualitate, intreb, ca sa fiu sigur: trebuie intr-adevar reinointe?
Vecinul de bloc de deasupra are sifonul de la baie defect si imi inunda tavanul. Am discutat cu el si i-am spus ca platesc eu reparatia, numai sa permita instalatorului accesul la baia lui. Nu este de acord, pretinzand ca inundatia nu e de la el, cu toate ca instalatorul pe care l-am chemat, s-a uitat si a spus ca sigur e de la sifonul defect din baia lui. Cm sa procedez?
Citat dupa dl consilier juridic: "Aveti noroc ca astfel de sesizari abuzive nu sunt sanctionate, asa cum ar fi normal."
Nu va dati seama ca asta ar fi in el insusi un abuz sau generator de abuzuri?!


Răspuns la discuția schimbare statut angajator
Ni se spune ca ANAF cere asta pentru ca se schimba CUI.
Institutul la care lucrez, ca urmare a unui HG, si-a schimbat statutul din sucursala a unui Institut National in cel de filiala cu personalitate juridica a aceluiasi institut. Drept urmare, institutul a primit un nou J si un nou CUI. Tuturor salariatilor li se cere sa semneze o cerere de demisie de la vechiul institut si un CIM cu noul insitut (denumirea acestuia ramanand neschimbata). Ni se spune ca nu e decat o formalitate. Asa este? Nu pot aparea reperecursiuni sau probleme ulterioare?
Va multumesc.
Va rog sa-mi spuneti daca perioada in care am fost pensionata de invaliditate se asimileaza ca stagiu de cotizare la stabilirea stagiului minim de cotizare pentru pensia de limita de varsta.

Va multumesc
Va rog sa-mi spuneti daca indeplinesc conditiile de pensionare pentru limita de varsta, iar daca nu ce as putea sa fac.

sunt nascuta la 2.07.1951

- in perioada 1970-1976 am urmat facultatea la zi (5 ani)
- in perioada 17.09.1980 - 1.01.1985 (5ani, 3luni, 14zile) angajata ca inginera cu contract de munca
(pentru acesta perioada, cf Ordinului nr. 50/1990, s-a facut incadrarea in conditii deosebite de munca, grupa I -a punctele 44 si 53 in procent de 100%)
- in periada 1.01.1985 - 30.04.1988 am beneficiat de pensie de invaliditate gradul 2
- in perioada 22.09.1992 - 31.08.1993 am fost angajata ca profesor suplinitor cu contract de munca
(in aceasta peroada am avut scutire de impozit avand atestata, prin comisia de expertiza, calitatea de persoana handicapata)

Va multumesc