avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate stellyan

Activitate stellyan

Discuție coasigurat
Buna ziua! Vreau sa iau sotia ca si coasigurat, deoarece nu mai lucreaza. Am dus la serviciu o adeverinta de la serviciu fiscal , incare se specifica, ca data ultimei declaratii depuse de fostul angajator al sotiei mele, care apare la serv. fiscal , este 23.06.2017. Raspunsul celor de la relatii umane, de la intreprinderea unde lucrez a fost ca adeverinta nu este buna deoarece trebuie sa contina venit 0(zero). Ultima declaratie fiscala a fost cu 6 luni in urma. Ce ma sfatuiti sa fac? Sotia mea nu mai lucreaza de aproape 7 luni si nu este asigurata medical.
Buna seara! Va rog sa-mi spuneti cum pot afla la ce banca are cont tatal meu, care a decedat, eu fiind singurul mostenitor? Va multumesc!
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti, daca exista un singur mostenitor, mai este nevoie de succesiune, dupa decesul parintilor? Va multumesc!
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac daca o ruda moare in strainatate ( in cazul meu in Serbia ). Am fost anuntat de Politie ca tatal meu, ( cu care nu am mai tinut legatura de ~15 ani ) a murit in Serbia, unde lucra si locuia de mai bine de 10 ani,la patron , avand toate actele la el ; m- au pus sa dau o declaratie daca accept sa fie inhumat in Serbia sau sa-l aduc in tara.As vrea sa stiu, daca accept sa fie inhumat acolo, inhumarea se face pe cheltuiala mea sau pe cheltuiala statului sarb, deoarece nu dispun de resurse banesti fiind in somaj. Mai vreau ca toate actele care erau la el sa-mi fie trimise inclusiv certificatul de deces si cauza mortii. Cum sa procedez? Prezenta mea acolo este obligatorie ? Va multumesc !
Am cumparat o locuinta acum 15 ani, pe cand nu eram casatorit legitim cu sotia, locuinta ce am trecut-o pe numele meu.Acum vreau sa trec si numele sotiei pe contract. Cum trebuie sa procedez?

Am contactat (telefonic) un transportator auto pentru o cursa Bacau -Sibiu , transport animale (capre) , mi-a cerut un acont pe care l-am depus intr-un cont bancar (500 lei), si am primit prin e-mail o factura proforma cu valoarea de 1800 lei, cat costa transportul. Am anulat transportul cu 10 ore inainte de a fi efectuat din cauze care nu au depins de mine. Mentionez ca costul transportului era stict pe itinerariul Bacau-Sibiu, fara dus-intors ,deoarece transportatorul avea masina in zona Bacau (are curse in toata tara).Acum firma de transport nu vrea sa-mi restituie acontul pe care i l-am trimis. Are acest drept? Ce trebuie sa fac sa-mi recuperez banii, deoarece nu a parcurs nici un km in interesul meu ? Va multumesc !


buna seara,va rog sa-mi spuneti daca sotia mea ,care este casnica si a fost coasigurata cat timp am avut un loc de munca, beneficiaza in continuare de coasigurare pe perioada cat sunt in somaj ?
Discuție somaj
Se poate depune dosarul de somaj unde ai domiciliul flotant sau numai unde ai domiciliul stabil?
daca sunt pensionar,sotia mea poate fi coasigurata la pensia mea?