avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate mircealupea

Activitate mircealupea

Buna ziua.
Reprezint un debitor in procedura reglementata de OUG119/2007, privind ordonanta de plata. In prima instanta s-a admis cererea creditorului, desi creanta era contestata si existau numeroase elemente pentru care nu se putea afirma ca e certa, lichida si exigibila.
Data fiind situatia concreta, as vrea sa intreb daca a formulat cineva cerere de suspendare PROVIZORIE a hotararii din prima instanta, pana la solutionarea cererii de suspendare din cadrul cererii in anulare?
Este admisibila o astfel de cerere?
Multumesc.
Buna ziua!
Ma confrunt cu o speta inca neintalnita de mine, si m-am gandit sa incerc sa obtin o parere in acest loc.
Astfel, in urma divortului, copilului i s-a stabilit domiciliul la mama, custodie comuna, iar sotul a fost obligat la pensie alimentara 1/4 din venit.
Ulterior, sotul a plecat sa lucreze in strainatate, fara sa mai plateasca pensia sau sa mai dea semne de existenta.
Acum, mama doreste sa-l actioneze in judecata si sa ceara fie custodia exclusiva asupra copilului, fie plata pensiei restante.
Problema care se pune e ca nimeni nu stie unde poate fi gasit tatal, ci doar ca acesta e in Germania.
As fi dorit sa intreb daca stie cineva vreo procedura care va duce la gasirea lui pe cale oficiala (fara detectivi particulari, etc), sau daca formularea unei plangeri penale pentru abandon de familie va duce la vreun demers al autoritatilor pentru a-l gasi?
Multumesc,
Va doresc o zi buna in continuare!
Buna ziua!
As vrea sa intreb daca a mai avut cineva o astfel de problema si cum a procedat:
Un consumator incheie un contract cu o agentie de turism, cu anumite preferinte (destinatie, transport, hotel, etc) La plecare, pe aeroport, se prezinta cineva de la agentie si informeaza turistii ca vor fi trimis la alt hotel, in alta statiune la cateva sute de km (totusi in aceeasi tara- Creta, Grecia), dar in conditii mai proaste, iar la intoarcere, avionul nu i-a adus de unde au plecat (Timisoara), ci i-a lasat la Bucuresti.
Ma gandesc ca nu ar fi deloc dificil de dat in judecata agentia sau de formulat plangere penala pentru inselaciune, dar problema e ca turistii in discutie, fiind instiintati abia pe aeroport la plecare despre aceste date, si fiind informati ca vor fi trimis la conditii mai bune (neadevarat). au plecat cu acel zbor si au acceptat sa mearga in vacanta respectiva.
Totusi, ei nu au primit ceea ce au contractat.
Nu stiu cum s-ar putea evalua prejudiciul.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția termen prescriptie
OK, Multumesc!
Răspuns la discuția termen prescriptie
Multumesc!
Buna ziua.
Referitor la un contract de furnizare utilitati (gaz) incheiat in prezent, care credeti ca ar fi termenul de prescriptie in care furnizorul de gaz poate solicita plata gazului livrat? Eu zic ca e vorba despre termenul general de 3 ani, negasind nicio exceptie in Nocul Cod civil in acest sens.
Am insa un dubiu rezultat din faptul ca acel furnizor a tinut ca in contract sa fie prevazut expres termenul de 3 ani, gandindu-ma astfel ca ar fi putut fi totusi aplicabil un termen mai scurt.
Multumesc.

Buna ziua.
Referitor la un contract de furnizare utilitati (gaz) incheiat in prezent, care credeti ca ar fi termenul de prescriptie in care furnizorul de gaz poate solicita plata gazului livrat? Eu zic ca e vorba despre termenul general de 3 ani, negasind nicio exceptie in Nocul Cod civil in acest sens.
Am insa un dubiu rezultat din faptul ca acel furnizor a tinut ca in contract sa fie prevazut expres termenul de 3 ani, gandindu-ma astfel ca ar fi putut fi totusi aplicabil un termen mai scurt.
Multumesc.
Buna ziua,
Am incercat, deocamdata fara succes, sa gasesc o parere clara si neechivoca cu privire la eventuala aplicabilitate a prevederilor Legii 85/2006 in cazul insolventei unei societati cu capital de stat. In concret, m-ar interesa sa stiu daca se poate solicita deschiderea procedurii insolventei, pe legea 85/2006 cu privirela o societate comerciala (S.A.) cu capital de stat.
Multumesc.
Multumesc!
"Primaria" nu exista ca persoana juridica, doar consiliul local sau unitatea administrativ-teritoriala prin primar. De aceea intrebam.