avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate fany74

Activitate fany74

Buna seara!Am doi cumnati cu handicap grad 1 locomtor pshihic,am adus o masina din Germania si vreau sa o inmatriculez pe numele unuia dintre ei,am fost la notar sa imi faca o imputernicire sa pot umbla eu in numele lor dar a zis ca nu poate sa imi de daca nu pot vorbi si sa merg la primarie sa imi dea cei de acolo.Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa cer de la primarie si ce pasi mai trebuie urmati.Multumesc.
Plecand in Germania cu o firma de transport cu un microbuz 8+1 cu un singur sofer,in Austria ne-am oprit pt a lua o platforma auto goala si sa se culce soferul 3-4 ore, oferindu-ma sa conduc eu cat doarme el sa nu pierdem timpul.In Germania ma oprit un filtru al politiei,verificand actele mi-au zis ca nu am cat pentru platforma ca imi trebuie cat BE.Au intocmit un proces verbal in care spune ca pe ei ii depaseste aceasta problema si ca vor inainta actele catre un tribunal{permisul mi-sa inapoiat}.Acum la ce as putea sa ma astept?Suspendare sau anulare permis?Socoteala facuta de ei este 5755 kg auto+platforma dupa aproximativ 2 ore!
Am lucrat la o firma din 2000 pana la jumatatea luni noiembrie,cand mi-am cerut bani pe luna noiembrie am fost dat afara,a doua zi am fost sa imi faca lichidarea la care mi sa spus ca nu au bani,pana la urma am ajuns la intelegerea de a tine contractul de munca pana in luna aprilie urmand sa ies in concediu prenatal.Au spus ca trebuie platit la stat 414 lei luna la salariu minim pe economie.Acum va intreb daca este adevarat sau nu si unde as putea afla cat se plateste?MULTUMESC!
dianami a scris:

fiecare persoana cu handicap grav are dreptul la un asistent personal.
nu se poate ca un asistent personal sa aibe grija de doua persoane cu handicap grav.
daca imi dati mai multe informatii despre acest caz, va pot spune mai multe.


Am doi cumnati cu handicap gr.1 grav si primesc de la primarie in jur de 520 lei si prin posta in jur de 260 lei.
Răspuns la discuția Suspendarea permisului
Acum depinde de analiza la sange daca iese pana in0.80 va suspenda permisul daca trece il anuleaza.Nu cred ca are vreo influenta declaratia domnului.
Răspuns la discuția Suspendarea permisului
Merrgeti la IML si platiti analizele ca politia nu are fonduri si asteptati mult si bine,iar cu chitanta mergeti la ei.Vau dat dovada?ce scrie?In sange va iese dublu fata de fiola.Va face dosar penal si va da pedeapsa cu suspendare.
dianami a scris:

ba da. ar trebui sa primeasca, fiecare:
- 91 lei /luna pentru bugetul complementar;
- 202 lei/luna indemnizatia de persoana cu handicap grav (gradul I)
- asistent personal angajat de catre primarie. in cazul in care primaria nu poate angaja asistent personal trebuie plateasca indemnizatia de insotitor in cuantum de 530 lei/luna


1asistent la amandoi?
Daca sunt doi handicapati de grad1 grav intr-o familie nu ar trebui sa primeasca amandoi indemnizatie de handicapati si fiecare de un asistent personal?X-(
Răspuns la discuția Insotitor handicapat
in jur de 500lei de la primarie si260 prin posta
Răspuns la discuția Insotitor handicapat
va referiti la cati bani sau...?