avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate carmen_rusu

Activitate carmen_rusu

Arhitectul sef al unei comune ( mediu rural) a eliberat o adresa prin care specifica, ca in vederea autorizarii constructiei unei locuinte, nu este necesar intocmirea unui proiect tehnic de executie.
Acest reprezentant al primariei, isi " intemeiaza afirmatiile " pe legea 10/1995 art. 2, prevede ca sunt : " ... Sunt exceptate clădirile pentru locuinţe cu parter şi parter plus un etaj şi anexele gospodăreşti", text invocat in continutul adresei.
situate în mediul rural şi în satele ce aparţin oraşelor, precum şi construcţiile provizorii ", si deci nu este aplicabile ptrevederile legii 50/1991.
Va rog daca poate cineva sa ma lamureasca, daca se aplica legea 50/1991 sau acest individ are dreptate.
Cu multumiri anticipate.
Doresc sa ma inscriu in form la cconsultanti. Am incercat de mai multe ori insa rezultatul a fost zero. Cum procedez?
Răspuns la discuția \"Greseala \" grefierei
Este vorba de calculul efectuarii unei consolidari ale fundatiei.
Instanta a apreciat ca o astfel de evaluare nu poate fi efectuata de catre un expert aflat pe lista. In aceste conditii la solicitarea mea, a acceptat efectuarea unei expertize extrajudiciare de catre un expert MLPAT. Insa grefiera " a omis" sa precizeze acest aspect in caietul ei de sedinta.
Numai expertul MLPAT poate stabili cum poate fi consolidata fundatia ( imobil P+M cu o fundatie 30-35 cm) etc.
Răspuns la discuția \"Greseala \" grefierei
Am verificat caietul de sedinta al grefierei.
Aceasta a spus sa nu-si aduce aminte . Chiar a mentionat ca a scris unele aspecte pe care cu greu le poate citi!!!!!
Expertiza este destul de costisitoare ( 4000 lei noi ). Imi este teama ca la urmatorul termen nici judecatoarea sa nu-si mai aduca aminte iar expertiza sa nu fie luata in consideratie.
Răspuns la discuția Testament
chiar daca exista anumite clauze?
Am un proces pe rol.
Instanta a dispus in sedinta publica efectuarea unei expertize extrajudiciare pentru o latura a expertizei care nu poate fi executata de expert judiciar.
Totodata am solicitat si expert parte.
Grefiera de sedinta, insa a "uitat" sau "omis" sa mentioneze dreptul meu de a face o expertiza extrajudiciara
.
In incheiere nu mentioneaza acest lucru. Ce pot face , avand in vedere ca acea expetiza extrajudiciara este destul de costisitoare? Daca instanta la urmatorul termen, nu vrea sa mai ia in consideratie expetiza extrajudiciara?
Discuție Testament
Cum poate un imobil sa fie dat prin testament unui minor ( 3 ani )?
Imobilul este detinut in prezent prin contract de vanzare cumparare avand clauza de habitatie si intretinere.

Discuție Parte in proces
Am facut o plangere la OJPC, impotriva unei banci.
In urma plangerii, banca a fost sanctionata si s-a dispus ca sumele retinute in mod ilegal sa-mi fie returnate.
Banca a contestat in instanta procesul verbal.
Ma pot constitui parte in acest proces? Daca da, in ce fel? ( interventie in interes propriu, etc)
Discuție DOCUMENTE CEDO
Vreau sa ma adresez CEDO. Am urmat toate caile legale in Romania.
Ma intereseaza ce documente pot anexa cererii, daca acestea necesita a fi traduse in limba engleza sau franceza.
Este bine a se trimite in xerox piese din dosarul aflat in arhiva instantei?
dosar 30685/3/2009 Curtea de Apel Bucuresti