avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate fedna

Activitate fedna

Buna ziua,
As dori sa stiu ce impozit se percepe la o pensie, ce depaseste 2000 lei, care se transfera din Italia in Romania, in cazul unui cetatean italian cu rezidenta in Romania. Multumesc
Buna ziua,
Este adevarat ca din luna aprilie 2018 nu se mai poate plati Cas-ul la salariul minum ci doar la salariul mediu ?
Multumesc
Buna ziua,
Un PFA, fara salariati, care va obtine in anul 2018 venituri mai mari de 12 salarii minime pe economie poate OPTA sa nu plateasca CAS SI CASS ? ( in anul 2017 veniturile au fost zero).
Multumesc.
Buna ziua,
Situatia este urmatoarea -
Am lucrat pe perioada determinata la o firma, o luna, m-au platit si dupa cateva saptamani mi-au spus ca trebuie sa le restitui o parte din banii pe care mi i-au virat in cont (salariul pe luna respectiva) pentru ca ar fi fost o greseala cu plata. Eu nu cred ca este o greseala si nu sunt de acord sa restitui banii, pe care oricum nu ii mai am.
Ce sa fac ?...
Nu am semnat nici un document cu firma respectiva si banuiesc ca ei mi-au falsificat semnatura pe contractul de munca...
Daca ma vor da in judecat, pot spune despre firma ca a facut " Fals in inscrisuri sub semnatura privata" ? Ar putea fi pedepsiti penal sau doar cu amenda ? Eu ce as putea sa patesc ?...
In afara de calea amiabila (pe care am incercat-o fara succes, ar mai exista alta cale legala de rezolvare favorabila pentru mine ?
Multumesc pentru orice raspuns sau sugestie
Buna ziua,
Am cateva nelamuriri:
1. Poti folosi un cont personal la deschiderea PFA?
2. Daca ai un cont PFA si retragi bani din acesta esti impozitat cu 16 % ?
Multumesc

Discuție Legislatie PFA
Buna ziua
Ce lege/legi reglementeaza taxele si impozitele ce trebuiesc platite de un PFA ?
Daca este posibil sa-mi indicati si nr. de articol din legea respectiva.
Multumesc
Bunaziua,
Caut avocat roman care lucreaza in Italia.
Multumesc
Buna ziua.
Sunt cetatean italian cu rezidenta in Romania pe o perioada de 5 ani ( 2016-2021 conform Certificatului de inregistrare emis de Politia din Romania).
Am statul de pensionar in Italia.
Vreau sa deschid un PFA in Romania.
Sunt obligat sa platesc CAS ?
Multumesc
Buna ziua. As vrea sa deschid o firma platitoare de TVA, 2 asociati si obiect de activitate principal ° prestari servicii°. Ce tip de firma ar fi indicat ? Unde trebuie sa ma adresez, care sunt actele necesare si taxele de achitat ?
Multumesc
Buna ziua. As dori sa stiu cum poate obtine un cetatean strain (din UE) rezidenta in Romania. Multumesc anticipat pentru raspuns