avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate LOREDANITA

Activitate LOREDANITA

Răspuns la discuția Obiectiuni expertiza contabila
Si cum mai pot rasturna concluziile expertizei?
Buna ziua,
Am un proces pe rol cu obiectul "contestatie la executare" pentru sume de bani datorate de angajator in urma unei hotarari judecatoresti.
Am executat silita angajatorul, sumele fiind calculate in baza unei expertize contabile extrajudiciare.
Sumele de bani mi-au fost platite si ulterior angajatorul a facut contestatie la executare.
Pe parcursul acestui dosar s-a efectuat o expertiza contabila. Mentionez ca am avut angajat un avocat. Acesta, desi expertiza nu imi era favorabila si era gresita, nu a formulat obiectiuni la fond. Pe fond contestatia la executare a fost admisa.
Acum am renuntat la serviciile avocatului si nu stiu daca pot formula obiectiuni la raportul de expertiza in faza de apel sau cum sa procedez.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua,
Societatea la care lucrez are capital integral de stat, motiv pentru care face obiectul controalelor efectuate de catre Curtea de Conturi.
Urmare unui astfel de control a fost emisa o decizie cu stabilirea masurilor de indeplinit, decizie pe care am contestat-o in instanta. S-a pierdut pe fond, am formulat recurs, iar acesta a fost respins.
Ideea este ca una dintre masurile din acea decizie se refera la recuperarea salariului platit unui salariat, care desi a lucrat(se poate dovedi atat cu acte cat si cu martori) a avut contractul individual de munca incheiat mai tarziu(de ex. in 04.10 cu data de incepere 01.01)
Chiar inspectorii Curtii de Conturi au solicitat un control al ITM care a sanctionat contraventional firma pentru primirea la munca a unui salariat anterior incheierii contractului individual de munca. Totodata inspectorii ITM au lasat ca masura corectarea Revisal cu privire la data inceperii activitatii care ar trbui sa fie 01.01 si nu 04.10(data contractului), precum si acordarea drepturilor salariale conform contractului.
Totusi inspectorii Curtii de Contruri dispun ca masura recuperarea salariului, prin decizie, decizie pe care trebuie acum sa o aplicam, ca urmare a deciziei judecatoresti.
Daca aplicam decizia Curtii de Conturi incalcam masurile dispuse de ITM.
Cum procedam?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Societatea X importa produse transportate pe paleti de lemn, produse pe care le utilizeaza in procesul de productie pentru fabricarea altor bunuri ce ulterior sunt exportate, fiind puse pe paletii de lemn importati.
Tinand cont de prevederile legale referitoare la ambalajele reutilizabile mai exista obligatia de a declara si plati taxa de mediu.
In ce am citit eu atat in HG 621/2005(in vigoare pana la 02.11.2015) cat si in L nr. 249/2015(valabila de la 02.11.2015) nu ar fi considerate ambalaje pentru care ar exista obligatia raportarii. Ce parere aveti?
Multumesc!
Buna ziua,
In cazul in care o plangere contraventionala a fost admisa la judecatorie si s-a constatat nulitatea procesului-verbal si s-a facut apel, iar apelul a fost admis desi in cererea de apel nu s-a facut nici un moment referire la nulitatea procesului-verbal, credeti ca poate fi motiv de revizuire in sensul prevederilor art. 509 pct 1 "1. s-a pronunţat asupra unor lucruri care nu s-au cerut sau nu s-a pronunţat asupra unui lucru cerut ori s-a dat mai mult decât s-a cerut;"?
Multumesc!
Sa inteleg ca o decizie data de un tribunal, in totala contradictie cu prevederile legale, in special cele legate de nulitatea absoluta pv in baza art. 17 din OG 2/2001, nu mai pote fi atacata, iar noi trebuie sa ne supunem abuzurilor justitiei neconditionat? In cazul meu este o clara incalcare a principiilor stabilite in DECIZIA Nr. XXII din 19 martie 2007(RIL) in sensul ca in cazul nulitatilor absolute stabilite de articolul mentionat mai sus nu este necesara dovedirea vatamarii ci opereaza pur si simplu.

Chiar daca nu este indicata aceasta cale de atac in hotarare?cora2006 a scris:

Recursul - art. 488 NCPC. ;)


Buna seara,
Am formulat o plangere contraventionala impotriva unui pv intocmit de Inspectoratul Teritorial de regim silvic si vanatoare.
A fost admisa la Judecatorie si pv a fost anulat in baza art. 17 din OG nr.2/2001 deoarece a fost indicata gresit data savarsirii contraventiei.Nu s-a intrat in cercetarea fondului.
ITRSV a formulat apel, iar Tribunalul fara a pune in discutie fondul a pronuntat o hotarare de admitere a apelului si mentinere a procesului verbal.Hotararea este definitiva.
Poate fi utilizata vreo cale de atac extraordinara?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua,
Firma la care lucrez a emis un bilet la ordin pentru o anumita suma. La prezentarea acestuia la banca s-a realizat decontarea, doar ca pe o suma mult mai mare decat cea corecta. Ce putem face?
Răspuns la discuția Impotriva cui formulez recursul?
Instanta imi solicita sa indic numele ,prenumele, domiciliu ori dupa caz, denumirea si sediul intimatului. In acest caz cine are calitatea de intimat, doar persoana fizica ce a castigat inprima instanta sau si CNCD?