avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate adrianf

Activitate adrianf

Buna ziua,

Locuiesc intr-un bloc de garsoniere cu 9 etaje deasupra caruia s-a montat in octombrie 2007 o antena gsm de la RDS.Eu locuiam in acel an in bloc,dar nu mi s-a cerut acordul pentru asa ceva.Contractul a fost facut pe 5 ani.
Am intrebat la asociatie daca RDS a avut acordul a 50% + 1 din locatarii blocului si 100% acordul celor de la ultimul etaj(am cautat pe internet si am gasit ca acestea ar fi conditiile legale pentru montarea unei antene gsm pe un bloc de locuinte),si se pare ca RDS a obtinut legal montarea antenei GSM.

Intrebarea mea este daca acest contract se poate modifica / anula daca sa zicem la ultimul etaj cineva s-a mutat intre timp si actualul /actualii locatari trebuie sa isi dea acordul pentru aceasta antena.RDS nu ar mai avea astfel acordul tuturor locatarilor de la ultimul etaj,deci contractul ar trebui refacut sau in lipsa acordului tuturor locatarilor de la ultimul etaj,s-ar putea da jos antena de pe bloc neindeplinindu-se in momentul actual toate conditiile legale?

Ma intereseaza sa dispara antena aceasta deoarece am aflat ca sunt nocive pentru sanatatea oamenilor.

Multumesc!
Buna ziua,

Eu lucrez in comert,si de cele mai multe ori se intampla sa lucrez atunci cand sunt sarbatori legale declarate zile libere pt salariati.

Intrebarea mea este in ce fel se recupereaza aceste zile lucrate(la firma unde lucrez este exclusa varianta platii acestor zile)?Daca nu se pot recupera in 30 zile de la sarbatoarea legala trebuie date 2 zile pt fiecare zi lucrata?

Am lucrat pe data de 15 august 2010,si mi-au fost respinse cererile de recuperare facute in repetate randuri pana acum;mai pot recupera in luna ianuarie acea zi,exista vreun termen de prescriptie a acestui drept?

Va multumesc!

va multumesc pentru raspunsul competent.
multumesc pentru raspuns.
nu am solicitat acei bani pt ca nu am platit niciun fel de contributii la CAS.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema:

Datele problemei:

-in 2010 eu am activat ca si PFA pana in luna februarie inclusiv.

-pe data de 17 martie 2010 am nascut.

-nu am avut niciun fel de concediu medical nici inainte si nici dupa nastere.

-datorita unor probleme cu administratia financiara am suspendat PFA-ul in data de 22 mai 2010.

-in perioada martie - mai 2010 eu nu am avut niciun fel de venit,lucru pentru care am depus acte doveditoare la dosarul pentru indemnizatia de cresterea a copilului pana la 2 ani.

-dosarul pentru indemnizatia de crestere a copilului l-am depus in data de 24 iunie 2010

-in data de 28 septembrie 2010 am primit decizia ca voi beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.

Indemnizatia pentru cresterea copilului o voi primi din data de 22 mai 2010 de cand am suspendat PFA-ul si pana va face copilul 2 ani(17 martie 2012),adica aproximativ 1 an si 10 luni.

Intrebare:
Nu ar fi trebuit sa primesc acest drept din luna aprilie 2010(de la nasterea copilului) si pana in martie 2012(adica timp de 2 ani) deoarece am prezentat acte care demonstreaza ca nu am avut venituri in perioada martie(cand s-a nascut copilul) - mai 2010(cand am suspendat PFA-ul)?

Multumesc.

Cu respect,

Adriana
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie foarte importanta pentru mine.Sotia mea a nascut in luna martie 2010.Inainte de nastere a lucrat ca si PFA.Din cauza unor probleme,am reusit sa suspendam PFA-ul abia de curand(luna iunie).Activitate a avut pana in luna februarie.Din martie 2010 nu are nici un venit.Deci cand s-a nascut copilul, ea nu avea venituri,de aceea doresc sa fac eu(sotul)cerere pt acordarea unui salariu net pe unitate.Va rog sa imi spuneti care este termenul in care pot solicita acest drept de la locul meu de munca.

Multumesc.
Buna ziua,

Pot sa nu ma prezint la o testare pe care o va da firma,pe motiv ca nu s-a respectat data din contract la care se dadea salariul?Ce consecinte poate avea neprezentarea mea la testare sau participarea si obtinerea unui rezultat nesatisfacator?

Multumesc.

Saptamana viitoare sunt convocat(printr-un convocator) la o comisie disciplinara.
Pot cere firmei ca cercetarea care se va face sa fie inregistrata in prezenta a 2 martori pentru a fi folosita intr-un viitor proces pe care il voi deschide impotriva firmei(deoarece consider ca se comite un abuz asupra mea)?Sau pot cere dactilografierea discutiilor ce vor avea lor la comisia disciplinara?

Dupa ce voi fi tras la raspundere pot contesta sanctiunea deoarece nu s-a respectat intru totul procedura disciplinara(spre exemplu eu nu am primit referatul intocmit,ci doar direct convocatorul,nu am stiut ca mi s-a facut referat)?

Multumesc pt ajutor!
Buna ziua,

Sotia mea va termina in curand lauzia.Dupa lauzie mai sunt 60 de zile in care se poate intra in concediu de ingrijire a copilului.In concediu de ingrijire a copilului voi intra eu(tatal).Care este termenul in care trebuie sa anunt la firma ca vreau sa intru in acest concediu?Pot sa ii informez in ultimele zile(ultima saptamana) pana la expirarea termenul legal de 60 de zile?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema:
Sotia mea a nascut de curand.Inainte de nasterea copilului a lucrat ca si PFA.In acest moment are ceva probleme legate de suspendarea PFA-ului.Dupa ce va suspenda PFA-ul voi face o cerere eu la locul meu de munca pt acordarea acestui drept.Avand in vedere ca nu stiu cat va dura pana cand vom rezolva problemele legate de PFA-ul sotiei,as dori sa stiu care este termenul in care poate fi solicitat la locul meu de munca acest drept?Pana la urma este vorba de salariul meu brut sau salariu net pe unitate(cum se calculeaza acesta din urma?).

Multumesc anticipat pentru ajutor!