avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate balanjulia

Activitate balanjulia

copii au 4.5 ani. Dar avem aceasi domiciliu. Divortul este introdus, dar ne-am ineteles ca retrage, si mai inecrcam sa convietuim ca oamenii civilizati pt. dragul copiilor.
dar vrea sa se asigure ca eu nu iau de acasa (din oras/judet) copii fara acordul lui. Mi se pare cam prostesc, dar.........
Esta posibil sa nu divortam, dar sotul meu sa ceara stailirea domiciliului copiilor la tata? Asta ce inseamna pt. mine? CE drepturi voi avea dupa un asemenea aranjament? Ca obligatiile toate vor ramane.... intre ce conditii se acorda acesta sotului meu acesta?
Buna ziua!

Am primit de la sotul meu cativa mesaje (smsuri) jignitoare si am intrbarea ca daca pot sa folosesc mesajele astia in procesul de divort si care este metoda in care pot sa folosesc cel mai util? Mentionez ca numarul respectiv este al lui cu abonament. In ce forma trebuie sa salvez din telefonul meu mobil ca sa pot atasa la dosarul meu de divort.
Multumesc pentru raspuns!
dovezi am avut. am camere de inregistrare in casa, dar sotul mi le a sters imaginile.
inseamna ca nu pot divorta din vina lui?
martori nu am, pt ca stam la casa si sotul are grija sa se comporte frumos fata de lume...
dupa 7 ani de casnicie, cu doi copii minori (4.5 ani amandoi), trebuie sa divortez.
Sotul meu, consumator de bauturi alcoolice, este extrem de gelos - a interzis contactul dupa program inclusiv cu colegele mele de serviciu, cu parintii mei etc. In ultima perioada, dar nu numai au fost multe iesiri din partea lui, in fata copiilor, toate soldind cu cateva ore de jegniri la adresa mea, de cele mai urate, pe care poti adresa unei femei, si cateodata si cu violente fizice...
ultimul episod de acest gen a fost luni, cand dupa cateva palme, distrugerea telefonului meu, injuraturi am plecat de acasa, pana la o cunostinta al lui, care m-a sfatuit sa divortez de urgenta de el, pt. ca am acelas tratament ca cele doua sotii anterioare (despre o sotie si un copil nu aveam nici habar). Dupa asta am depus a sesizare la pol. locala, cu patrula m-am intors acasa, copilul meu a recunoscut in fata patrulei ca mami a fost batuta... Intre timp a cautat printre acte, si ca sa ma discrediteze, m-a acuzat, ca am furat actele casei, cumparata pe numele ei, in timpul casniciei.... Dupa plecarea patrulei au urmat cateva ore de injurii, timp in care eu nu am scos nici un cuvant...
Am ramas acasa, marti dimineata, dupa ce sotul mi a interzis sa ies din casa, si sa duc copii la gradinita, unde le duceam de fiecare data eu, zilnic. An incercat sa fug, dar m-a prins inre usa, m-a lovit repetat, si m-a amenintat, de toate...
Am fugity pana la vecini, tremurand, au sunat la 112, patrula m-a dus acasa ca sa ma imbrac si sa-mi iau copii. (am cerut sa-mi dee buletinul si cheile casei, dar a zis, ca mint sunt la mine, si el oricum nu stie unde sunt)
Despre toate acestea singura mea dovada sunt imaginile de la camera de supraveghere, montate de el in casa noastra.

Am cerut politiei - verbal - sa ridice aceste imagini, dar nu au facut.
Sotul meu are relatii la pol. locala, orice discut cu politia pana a doua zi se schimba, singura masura luata de ei este o amenda contraventioanal si o declaratie in care sotul meu declara " am avut un moment de gelozie" si ma invita acasa.
Va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez?
Ce drepturi legale am?
Cum pot sa obtin divortul, cat mai repede, custodia copiilor minori si partajul bunurilor comune(casa, masina).
In toata perioada casniciei am lucrat si eu, exceptand cei doi ani, cat am fost in concediu de crestere a copiilor (platita de statul roman)
Discuție am luat plasa?
Am incheiat un contract cu Romtelecom pt. internet. Am fost obligata sa inchei si pt. telefon fix, pe care nu folosesc deloc. Am sunat la ei, si am cerut sa nu mai am ton la telefon si sa nu platesc abonament pt. telefon (contractul asta a expirat de aprox. 4 luni). Am primit raspunsul ca nu se poate, daca vreau internet (contractul expira abia in aug. 2011), tebuie sa platesc si abonament pt. telefon.
Este legal? Pot face altceva decat sa tac si sa platesc?
Răspuns la discuția prtobleme cu vecinul
Bucura-te! Am aceasi problema, si am facut plangere acum o luna. Cand m-am interesat ce se intampla, mi-au zis, ca agentul este in concediu, si sa astept........
Mentionez, ca stau in oras, nu intr-o comuna, cu un singur politist.
Buna ziua,

Am un contract pt. internet, incheiat pe o perioada de trei ani, cu o firma de telefonie. Contractul expira in aug, 2011. Cand am incheiat contractul am primit si un laptop. Acum am sunat firma, ca asi dori sa reziliez contractul, conform noi legi, si am primit paspunsul ca ma costa 250 euro + TVA + 50 % abonamente pt. perioada pe care reziliez. Este legal acest pret? Pot sa fac ceva sau trebuie sa inghit pretul lor sau platesc abonamentul colosal (platesc cam 120 ron/luna, cand aceasi servicii sunt oferite in orasul meu cu 40 ron)
Multumesc pt. ajutor.
A motivat cu art. 373, indice 1 din c.proced.civ., "instanta a incuviintat executarea doar pt. un titlu executoriu in timp ce actele de executare au fost emise pentru creanta cuprinsa in trei titluri executorii, motiv pt. care adresa de infiintare a propriirii, instiintarea si somatia vor fi anulate."
Buna ziua,

Am facut un contract de execuitare cu un executor judecatoresc, pt cheltuieli de judecata, provenite din doua procese civile si un proces penal. La executare sa facut o contestaie la judecatorie, pe motiv ca a depus acte la CEDO. Am pierdut contestatia la executare, cu drept de recurs. Din pacate, avocatul meu a intrat in vacanta, si cam toti avocatii sunt in concediu. Poate sa ma ajute cinea sa formulez o motivatie pt. recurs?

Multumesc mult.
Julianna Balan