avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate Carmen Dumitrescu

Activitate Carmen Dumitrescu

Va rog sa imi spuneti ce acte (in afara celor care dovesesc activitatea mea profesionala in Ro) imi trebuiesc ca sa pot depune actele de pensionare .Mentionez ca am lucrat in Romania 20 de ani ,apoi m-am stabilit in SUA unde stau de alti 20 de ani si in tot acest timp nu mi-am reinnoit nici un act de identitate romanesc.
Va rog sa imi spuneti ce acte sunt necesare in cazul unei succesiuni pentru un apartament aflat in Romania in urma decesului unuia dintre soti,daca ambii soti au avut domiciliul stabil in strainatate.
Va rog sa imi spuneti daca inainte stagiului militar,un salariat era incadrat la grupa I iar dupa stagiu,salariatul s-a reintors la acelasi loc de munca tot la grupa I,perioada stagiului militar este considerat ca facand parte tot din grupa I?
Va rog sa-mi spuneti cum pot beneficia de prevederile H.G.nr.294/2015 pentru a face un cadastru si intabulare gratuit?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Vanzare locuinta prin PRIMA CASA
Va multumesc inca o data pentru raspuns.
In legatura cu primirea banilor...exista posibilitatea ca la semnarea precontractului la notar sa se puna o clauza in care sa se specifice ca banii se vor depune in doua conturi separate ,cate unul pentru fiecare propietar al apartamentului?
Va rog sa-mi spuneti ce documentatie trebuie sa detina un vanzator care vinde un apartament prin PRIMA CASA,pasii care trebuie sa-i urmeze si in cazul in care sunt 2 proprietari(frate si sora),cum primesc fiecare banii in urma vanzarii apartamentului.Va multumesc!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema...in anul 1995 sotul meu a primit printr-un testament un loc de veci(la acea vreme,era singura posibilitate de a intra in posesie..impropriu spus,deoarece ni s-a spus ca defapt o sa intre in posesia sa doar in momentul in care persoana care i-a facut testamentul o sa decedeze).Posesoarea acelui loc de veci i-a facut testament pentru acel loc cu conditia ca sora ei sa fie inmormantata in acel loc ,ceea ce s-a si intamplat in anul 2000.Incepand cu anul 1995 ,an in care a fost facut testamentul, taxa anuala la cimitir a fost platita de sotul meu,chiar daca nu intrase inca in posesia acelui loc.
De curand am aflat ca persoana care i-a lasat locul de veci prin testament a decedat si ea,aceasta fiind inmormantata intr-un alt loc de veci pe care il detinea.Datorita faptului ca aceasta nu avea mostenitori(sot,copii,nepoti)nu avem de unde sa luam certificatul de deces pentru a merge la notar ca sa intram in posesia acelui loc de veci ,legal.
Puteti sa-mi spuneti daca exista o cale ,avand in vedere aceasta situatie,pentru a intra in posesia acestul loc de veci?Va multumesc pentru timpul acordat.
Apelez pe aceasta cale la cei care ma pot ajuta cu un raspuns la urmatoarea problema...parintii mei au murit,mama in 1995 si tatal meu in 2011;ei detineau au apartament conf 3 imbunatatit de 50 mp.Avand in vedere faptul ca ei au avut 2 copii,pe mine si sora mea...amandoua suntem mostenitorii acestui apartament.Eu am fost in audienta la un notar in luna mai 2012 pentru a intreba despre actele si costurile succesiunii si acesta mi-a calculat avand in fata toate actele casei si luand in calcul faptul ca succesiunea se face si dupa mama si dupa tata si mi-a dat o suma(2600lei).Sora mea zilele trecute a consultat un alt notar si acela i-a facut un pret estimativ(neavand actele in fata ci doar din ce a declarat sora mea) iar pretul spus de acest notar a fost de 1600lei.Intrebarea mea este....poate exista o asemenea diferenta de costuri de la un notar la altul?Si inca o intrebare poate neortodoxa....exista posibilitatea ca sora mea sa aibe o intelegere cu acest notar in defavoarea mea iar aceasta suma cu mult mai mica decat cea pe care am stiut-o eu sa nu fie decat un mod de a ma atrage sa apelez la notarul gasit de sora mea?Imi cer scuze pentru impertinenta celei de a doua intrebari dar incerc sa-mi dau seama cum se poate o diferenta atat de mare de costuri de la un notar la altul.Va multumesc pentru intelegere si timpul acordat.
Răspuns la discuția Mostenire si mostenitori
Apreciez faptul ca imi acordati din timpul dumneavoastra pentru a ma ajuta.Pentru ca in 23 martie 2012 o sa se implineasca 1 an de la decesul tatalui,trebuie sa incep aceasta actiune desi fratele meu nu o sa fie de acord,motiv pentru care vroiam sa stiu daca se va ajunge in instanta,cine plateste taxele si onorariul avocatului?Pentru ca de mediere nu cred ca o sa fie cazul.Fratele meu locuind in casa tatalui imi va plati o sulta;cum se stabileste aceasta sulta si modul ei de plata?Stiind aceste aspecte,poate reusesc sa evit dezbaterea succesiunii in instanta.
Răspuns la discuția Mostenire si mostenitori
In cazul in care dezbaterea succesiunii se va face in instanta,cum vor fi impartite costurile?Cum se va face modul de plata a sultei ?
Multumesc pentru timpul acordat.