avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1928 soluții astăzi
Forum Activitate tanase_simona

Activitate tanase_simona

Răspuns la discuția Impozit micro 2016
Pai totusi la iunie are 2 angajati cu 8 ore si unul cu 4 ore.
Daca societatea a avut in luna aprilie si in luna mai 1 angajat cu norma intreaga si unul cu patru ore , iar il luna iunie 2 angajati cu norma intreaga si unul cu patru ore, care este cota de impozit aferenta trim 2 ????
Buna ziua
Societatea are doi angajatati unul cu norma intreaga pana la data de 01.03.2016 cand i se suspenda cm si intra in CIC si un angajat cu doua ore pe care sigur nu il mai pun la calcul. Dar cel care a fost cu program normal de munca ianuarie si februarie a fost in concediu medical . Ce cota ar trebui sa aplic la calcul impozit micro 3% sau 2%??????
depinde cum i s-a desfacut contractul de munca.daca a fost pe perioada determinata si s-ar fi incheiat pentru ca expirase valabilitatea ctr.nu putea beneficia
Răspuns la discuția facturi refacute cu 19%
denumirea sa schimbat de la o anumita data ce e anterior acestei date a fost in dupa vechea denumire. e o prostie mare .S-au facut anmite raportari la anaf acum ar trebui sa faceti rectificative de exemplu decl 394 unde sunt cuprinse toate fact
nu puteti beneficia de somaj. Contractul de munca trebuie desfacut conform art.65(b) din Codul Muncii . Daca angajatorul actual va desface ctr cu art65(b)(dar trebuie sa vb cu el daca este de acord ii explicati motivele) trebuie sa va elibereze o adeverinta cu veniturile realizate pe perioada lucrata, una eliberata de societatea unde ati lucrat pana in dec 2011 si va puteti apuca de dosar
pentru un contract de inchiriere cu serviciul public a fondului locativ care nu si-a platit chiria lunara la termen se percep penalizari de 0.5% asupra sumei datorate pentru fiecre zi de intarziere incepand cu prima zi care urmeaza celei in care suma a devenit exigibila fara ca majorarea sa poata depasi totalul chiriei restante. Care este modalitatea de stingere a datoriilor respectiv chirie + penalitati de intarziere ?????????????????
la luna oct 2009 am angajat o persoana si nu am observat ca programul de salarii mi-a luat luna intreaga .el a fost angajat cu data de 5oct si programul la vazut dupa data de 1. acest angajat acum trebuie sa depuna dosarul la ajofm iar cei de acolo mi-au spus ca trebuie sa rectific declaratia. Intrebarea mea se mai preiau declaratiile rectificative pe suport de hartie si discheta la ei?sau cum trebuie sa o depun?
Răspuns la discuția D112 lunar sau trimestrial
dar daca eu totusi depun in fiecare luna D112 ar fi vreo problema ?Ramane plata la trimestru dar din moment ce se depun 3declaratii pana la 25 ianuarie nu ar fi nici o problema sa transmit in fiecare luna . off ce lege ciudata , o furtuna intr-un pahar cu apa
Pentru agentii economici cu cifra de afaceri sub 10000euro cum se va depune d112 trimestrial sau lunar ?