avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Activitate nicolsim

Activitate nicolsim

Buna seara.
Va cer ajutorul , sfaturi, pareri.
In calitate de angajator, sunt in urmatoarea situatie:cel mai "de incredere/de baza" angajat, si-a facut cerere de suspendare contract pt.crestere copil.
Toate bune si frumoase, a intrat in "concediu pt.crestere copil", dar in paralel si-a facut firma cu acelasi obiect de activitate, a luat din angajatii mei ...
Intrebarea mea este: cand copilul acestui "domn" va implini 2 ani, sunt obligat sa-l reprimesc? sper sa nu-l mai vad vreodata.
Multumesc .
Răspuns la discuția somaj
multumesc!
Discuție somaj
Buna seara.
Va rog daca ma puteti lamuri, ca nu stiu cum sa procedez: de la 1 martie urmeaza sa trimit doua persoane in somaj.
Carnetele de munca sunt la scant . Cum procedez? ma duc sa ridic carnetele chiar daca nu sunt scanate? apoi se duc din nou la scanat de fiecare om in parte?

Răspuns la discuția scanare CM
Multumesc, o sa incerc...!
Discuție scanare CM
Buna ziua,
Va scriu un calitate de angajator.Am predat CM la scanat, insa una a scapat.Colega mea care s-a ocupat, a vazut un cod de bare pe ea si a "crezut" ca a fost deja scanata si nu a mai predat-o .
Acum am gasit CM in seif si am realizat ca sunt bun de plata.
Cum sa procedez? care e amenda?
Multumesc.
Răspuns la discuția redeventa
NU,nu e vorba de franciza.Firma din Italia a obtinut un contract de servisare si neavand personal pt.astfel de servicii, subcontracteaza mai departe lucrarea.Noi o sa fim subcontractori; vom executa lucrari de intretinere; pt.aceasta voi detasa oamenii.Nu inchiriez nimic, prestez servicii.
Multumesc.
Discuție redeventa
Buna ziua.
Urmeaza sa inchei un contract cu o firma din Italia, obiectul fiind prestari servicii in telecomunicatii.
Pentru prestari servicii se aplica redeventa? Vreau sa stiu, pentru ca preturile nu sunt excelente si daca se mai opreste si redeventa...nu stiu ce sa fac.
Multumesc.
Buna seara,
eu tocmai m-am inscris in registrul operatorilor intracomunitari si mi-a trebuit: cazier judiciar, copie dupa CI si cerere de inscriere(formularul 095-de pe net) si in 48 ore s-a rezolvat.
Eu stiam ca formularul E101 trebuie doar in cazul detasarii.
Eu ii trimit pentru 2 luni, deci in delegatie.In acest caz nu am nevoie de E101?
La ce adeverinta va referiti dv? si de unde trebuie obtinuta.
Va multumesc anticipat.
Discuție casare
Buna tuturor,
Firma mea are profil constructii montaj.Am facut casarea si sunt mijloace fixe ( ex.generator) si obiecte de iventar (surubelnite, clesti..)care trebuiesc casate.
Se pot vinde ca fier vechi? trebuie mai intai sa ma incarc cu fier si apoi sa vand?
sau vand fiecare produs asa cum il am in conta?
Va rog daca ma puteti ajuta ca, nu stiu cum sa scap de acestea din contabilitate. LEGAL!!