avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate andynagy13

Activitate andynagy13

mama meea este recasatorita de 15 ani cu tatal vitreg,eu sunt copilul din prima casatorie.mamei dupa partajul cu primul sot ia revenit un apartament cu 2 camere,fiind trecut pe numele ei.intrebarea ar fi:in cazul unui divort cu tatal meu vitreg,mama ar ramane cu apartamentul sau acesta s-ar imparti,sau daca mama ar putea sa-l treaca pe mine cu contract vanzare-cumparare,tatal meu vitreg ar pierde dreptul la acest apartament.ca o paranteza as dori sa spun ca apartamentul momentan este ipotecat la banca pana in anul 2023 pentru un credit contractat de mine(fiul).precizez ca primul sot este decedat de 4 ani.multumesc anticipat si va rog sa scuzati greselile de formulare,sper ca ati inteles ce am vrut sa spun
tatal meu natural a murit acum 3 ani.....eu sunt copilul din casatoria anterioara,inaite sa moara sa recasatorit si a avut o fetita(a trait cam15 ani cu femeia respectiva),dar intrebarea ar fi daca mai pot sa beneficiez de vreun drept la pensia alimentara p care trebuia sa mi-o dea de la 7 ani pana la 18 ,mentionez ca acu am 26 de ani,el a murit si mostenirea la care as fi avut dreptul(casa+pamant )a dat-o cu contract vanzare cumparare fratelui sotiei lui care ulterior i-a dat-o surorii lui prin donatie(sotiei tatalui meu)(pentru a ma scoate pe mine din calcul la succesiune)actul sa facut cand traia el.nu am facut actul acela de succesiune la 6 luni dupa moartea tatalui.mai mult m-ar fi interesat daca am vreo sansa sa o dau in judecata pe sotie care a ramas cu casa pamantul si toata averea bunicilor mei,respectiv tatalui meu si eu am cam ramas si fara pensie alimentara cand am fost mic si fara dreptul la succesiune,pt ca m-am mai interesat si este cam greu sa mai am parte la ceva din casa si pamant.multumesc anticipat si scuze daca nu am fost foarte explicit.
buna ziua as dori sa aflu daca am un imprumut la BRD si am fost de acord in contractul semnat acu 2 ani CU COMISIONUL DE GESTIONARE A CREDITULUI conform UG50/2010 daca se poate scoate acest comision sau se poate modifica multumesc
Răspuns la discuția intrebare legata de mostenire
nu am facut demersurile de acceptare a mostenirii in termen de 6 luni iar tatal meu inca nu are trei ani de cand a decedat.se mai poate face ceva sau.....
tatal meu a murit acu trei ani,eu fiind fiul lui din prima casatorie.dupa moartea lui m-am interesat de mostenire si am scos un extras de carte funciara pentru a vedea daca mostenirea data de bunicii mei , mai este inca pe numele lui..........dupa ce am primit extrasul am aflat cu uimire ca tatal meu a dat toata averea(casa+teren) unui frate al celei dea doua sotie a lui,dupa doar doi ani de casatorie cu aceasta,ulterior acesta (fratele) urmand sa-i dea prin donatie surorii lui,respectiv sotiei tatalui meu.intrebarea mea este daca legal mai pot face ceva pentru a-mi recupera partea mea de mostenire.tin sa precizez ca nu am beneficiat de pensie alimentara deloc din partea lui.nu stiu daca conteaza asta dar tata sa sinucis din motive necunoscute dar totusi suspecte.Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția mostenire dupa tata decedat
averea e mostenita de la tatal lui(bunicii mei) in timpul celei de a doua casatorii,sotia lui(a doua ) inca traieste si sta in casa respectiva impreuna cu sora mea vitrega .tata si sotia lui(cea de a doua ) au trait impreuna aproximativ 13 ani,eu nu mai pastrez legatura.multumesc pentru raspuns
am un tata decedat din anu 2007 noiembrie.eu sunt copilul lui din prima casatorie,el sa recasatorit ulterior si are o fata cu actuala sotie.vreau sa fac succesiunea dupa tatal meu si as vrea sa stiu ce drepturi am(cat la suta din total imi revine mie) din averea tatalui constand in casa si teren intravilan 1800m.multumesc anticipat
am un tata decedat din anu 2007 noiembrie.eu sunt copilul lui din prima casatorie,el sa recasatorit ulterior si are o fata cu actuala sotie.vreau sa fac succesiunea dupa tatal meu si as vrea sa stiu ce drepturi am(cat la suta din total imi revine mie) din averea tatalui constand in casa si teren intravilan 1800m.multumesc anticipat
am un tata decedat din anu 2007 noiembrie.eu sunt copilul lui din prima casatorie,el sa recasatorit ulterior si are o fata cu actuala sotie.vreau sa fac succesiunea dupa tatal meu si as vrea sa stiu ce drepturi am(cat la suta din total imi revine mie) din averea tatalui constand in casa si teren intravilan 1800m.multumesc anticipat