avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate iosifica

Activitate iosifica

Discuție TRANSPORT
BUNA ZIUA!
SUNT UN CETATEAN DE 30 ANI DIN MUNICIPIUL ROMAN-JUD.NEAMT SI AM CERTIFICAT DE INCADRARE IN GRADUL DE HANDICAP ACCENTUAT.

AS AVEA SI EU O INTREBARE LA DUMNEAVOASTRA:

IN LEGEA 448/2006 REPUBLICATA, ART.23 , SPUNE CA ,,PERSOANELE CU HANDICAP GRAV SI ACCENTUAT BENEFICIAZA DE GRATUITATE PE TOATE LINIILE LA TRANSPORTUL URBAN CU MIJLOACE DE TRANSPORT IN COMUN DE SUPRAFATA SI CU METROUL. BENEFICIAZA DE ACEST LUCRU SI INSOTITORII PERSOANELOR CU HANDICAP ACCENTUAT,IN PREZENTA ACESTORA.LEGITIMATIA PENTRU TRANSPORTUL URBAN CU MIJLOACE DE TRANSPORT IN COMUN DE SUPRAFATA ESTE VALABILA PE INTREGUL TERITORIU AL TARII , FIIND RECUNOSCUTA DE TOATE REGIILE DE TRANSPORT LOCAL , SI ESTE ELIBERATA DE DIRECTIILE GENERALE DE ASISTENTA SOCIALA SI PROTECTIA COPILULUI JUDETENE, COSTURILE FIIND SUPORTATE DIN BUGETELE JUDETELOR".

CUM POT FACE ROST DE ACEASTA LEGITIMATIE?
PE BAZA ACESTEI LEGITIMATII POT MERGE IMPREUNA CU UNUL DIN FRATI SI CU UNUL DIN PARINTI GRATUIT DE CATE ORI ESTE NEVOIE, SPRE EXEMPLU PE TRASEUL ROMAN-BUCURESTI?
Discuție LOC DE MUNCA
BUNA ZIUA!
SUNT UN CETATEAN DE 30 ANI DIN MUNICIPIUL ROMAN.
AM CERTIFICAT DE INCADRARE IN GRADUL DE HANDICAP ACCENTUAT.

IN PERIOADA MAI 2008-MAI 2010 AM LUCRAT LA UN SUPERMARKET CA LUCRATOR COMERCIAL CU CONTRACT DE MUNCA,CU CARTE DE MUNCA CU TOT SI AM AVUT UN SALARIU DE 765 RON BRUT + BONURI DE MASA.
LA SFARSITUL LUNII MAI 2010 ACEST SUPERMARKET SA INCHIS SI AM INTRAT IN SOMAJ.
ACUMA AVAND IN VEDERE FAPTUL CA DIN AUGUST 2010 NI SA LUAT SI 15% DIN SOMAJ, AM AVUT SOMAJUL DE 380 RON.
LA ORA ACTUALA AM TERMINAT DEJA PERIOADA DE SOMAJ AVAND DOAR 6 LUNI DE SOMAJ.
EU PERSONAL, AS DORI SA LUCREZ UNDEVA.
LA FORTEL DE MUNCA DIN ROMAN MOMENTAN NU ARE POSTURI DE LUCRU.
IN ACEST MOMENT MAJORITATEA DIRECTORILOR SE TEM SA ANGAJEZE PERSOANE CU HANDICAP, DESI DACA AR FACE ASTA AR AVEA SI EI FACILITATI.
LEGEA 448/2006 REPUBLICATA,INDEAMNA SI NE DA DREPTUL NOUA PERSOANELOR CU HANDICAP SA LUCRAM CU CONTRACT DE MUNCA,CU CARTE DE MUNCA CU TOT.


1. UNDE AS PUTEA GASI DE LUCRU PENTU PERSOANE CU HANDICAP ACCENTUAT CA MINE?
2. EXISTA VREO ASOCIATIE CARE OFERA LOCURI DE MUNCA PERSOANELOR CU HANDICAP ACCENTUAT?
3. CU CINE AS PUTEA LUA LEGATURA PENTRU A MA PUTEA ANGAJA?

MULTUMESC MOMENTAN PENTRU INFORMATII!

Discuție MUNCA5
BUNA ZIUA!
SUNT UN CETATEAN DE 30 ANI DIN MUNICIPIUL ROMAN.
AM CERTIFICAT DE INCADRARE IN GRADUL DE HANDICAP ACCENTUAT.

IN PERIOADA MAI 2008-MAI 2010 AM LUCRAT LA UN SUPERMARKET CA LUCRATOR COMERCIAL CU CONTRACT DE MUNCA,CU CARTE DE MUNCA CU TOT SI AM AVUT UN SALARIU DE 765 RON BRUT + BONURI DE MASA.
LA SFARSITUL LUNII MAI 2010 ACEST SUPERMARKET SA INCHIS SI AM INTRAT IN SOMAJ.
ACUMA AVAND IN VEDERE FAPTUL CA NI SA LUAT SI 15% DIN SOMAJ, AM ACUMA SOMAJUL DE 380 RON.
IN ACEST CAZ NU IMI MAI CONVINE SA RAMAN IN SOMAJ, CI AS DORI MAI DEGRABA SA LUCREZ UNDEVA.
LA FORTEL DE MUNCA DIN ROMAN MOMENTAN NU ARE POSTRI DE LUCRU.
IN ACEST MOMENT MAJORITATEA DIRECTORILOR SE TEM SA ANGAJEZE PERSOANE CU HANDICAP, DESI DACA AR FACE ASTA AR AVEA SI EI FACILITATI.
LEGEA 448/2006 REPUBLICATA,INDEAMNA SI NE DA DREPTUL NOUA PERSOANELOR CU HANDICAP SA LUCRAM CU CONTRACT DE MUNCA,CU CARTE DE MUNCA CU TOT.


1. UNDE AS PUTEA GASI DE LUCRU PENTU PERSOANE CU HANDICAP ACCENTUAT CA MINE?
2. EXISTA VREO ASOCIATIE CARE OFERA LOCURI DE MUNCA PERSOANELOR CU HANDICAP ACCENTUAT?
3. CU CINE AS PUTEA LUA LEGATURA PENTRU A MA PUTEA ANGAJA?

MULTUMESC MOMENTAN PENTRU INFORMATII SI A
Ce se intampla cu persoanele cu handicap salariate care ascund casei de asigurari de sanatate faptul ca sunt salariate?
Discuție intrebare
Care este diferenta dintre faptul ca:
-salariatii depun plangere penala asupra firmei la care au lucrat deoarece nu li s-au acordat drepturile salariale cuvenite
si faptul ca:
- salariatii dau in judecata firma la care au lucrat deoarece nu li s-au acordat drepturile salariale cuvenite

Problema in ambele situatii este ca firma este intrata in insolventa
Buna ziua.
Sunt un angajat la firma F.R. si as avea o problema de discutat cu dumneavoastra.
La sfarsitul lunii aprilie (mai precis pe 28) patronul cel mare (din suceava) a locului meu de munca a trimis pe 2 din supusii sai sa vina sa ne inchida locul de munca si sa ne dea preavizele care sunt valabile pana pe 26 mai.
In acest moment toti angajatii la F.R. au ramas fara servici si sunt in perioada de preaviz pana pe 26 mai.
In contract data salarizarii este 15. De la ei am mai avea de luat :
-salariul pe aprilie
-salariul din perioada de preaviz(adica pe mai)
-un salariu compensatoriu (asa stiu ca spune legea)
La inceputul lunii mai am inteles ca sau inchis si celelalte magazine F. care mai erau.
Datorita faptului ca patronul mare are foarte multe datorii foarte mari (de ordinul miliardelor) am inteles ca e posibil sa nu mai vedem nimic din salariile care ar trebui sa le luam deoarece in lunile respective am muncit si cand a fost nevoie am stat si peste program si ar fi dreptul nostru sa le luam.
Pe 17 mai am mers cu un microbus la Suceava . Acolo am depus o sesizare la ITM Suceava cu toate observatiile de mai sus ,dupa care am mers la sediul principal unde este patronul cel mare ,pt a ne cere macar salariul pe aprilie.Acolo ne-au spus ca bani nu au .Atunci ne-au facut un stat de plata cu semnatura cu stampila si sa mergem la Targu Neamt pt. a ne lua produse cu valoarea salariului pe aprilie.
Ziua urmatoare ne-am adunat cu totii ,iar pe la 8 dimineata am plecat cu un microbus si inca vreo 3 masini spre Targu Neamt pt. a ne lua produse in valoarea salariului pe aprilie.Cand am ajuns la Targu Neamt seful de acolo ne-a spus ca la sunat patronul din Suceava si ia zis sa nu ne mai dea nici un produs.
Deci sa facut un drum aiurea chemati fiind de ei,si s-au cheltuit niste bani aiurea.
In plus dupa ce semnam lichidarea(asta insemnand ca semnam ca am primit si salariile de mai sus) atunci ne da si documentele care avem nevoie pentru somaj.Deci daca nu semnam nu primim documentele pt. somaj.
AM INTELES CA DACA ALTA SOLUTIE NU EXISTA AR TREBUI SA DAM FIRMA IN JUDECATA.
Tot colectivul angajatilor F.R. sunt de acord cu asta.

Stim ca in cazul in care dam firma in judecata conflictele de munca s-ar rezolva primele si ca am avea castig de cauza.
Ar exista vreo alta solutie ca sa primim salariile de mai sus si sa ne dea si documentele pt. Somaj?

In cazul in care dam firma in judecata care sunt demersurile pt. A face asta? Cam cat timp ar tine judecata?sunt sanse sa castigam procesul?

In cat timp ne primim drepturile pt. Care am dat firma in judecata?

Cam la ce suma ne-ar ajunge sa facem acest lucru?
Discuție JUDECATA
CAND UN COLECTIV DE ANGAJATI DAU FIRMA LA CARE AU LUCRAT IN JUDECATA DIN CAUZA NEPLATII SALARIILOR CATRE ANGAJATI SI NERESPECTARII CONTRACTULUI DE MUNCA A ANGAJATORULUI,ATUNCI AVOCATUL ESTE GRATUIT ?
Care sunt datoriile angajatului si ale angajatorului in momentul in care se inchide un loc de munca incepand cu perioada de preaviz?
Discuție somaj
Ce acte am nevoie pt. intocmirea dosarului de somaj avand in vedere ca fac parte din categoria persoanelor cu handicap si momentan nu mai iau salariu datorita faptului ca sa inchis locul de munca unde lucram si acuma sunt in perioada de preaviz?