avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian Dinica

Activitate Adrian Dinica

Răspuns la discuția taxa poluare model intampinare

Buna ziua.Am cumparat un autotuirism si pentru a o inscrie am platit taxa de poluare.In 2012 am deschis actiune si tribunalul mi-a dat castig la cauza .Finantele au facut recurs la curte.Rugamintea mea este sa-mi dati si mie un model de intimpinare sa o depun la curte.Mentionez ca eu am actionat in instanta Administratia finantelor ,iar recursul la facut DGFP.Va multumesc
buna seara,pt cei mai buni cunoscatori astept o lamurire a urmatoarei spete in domeniul accidentelor rutiere si a asigurarilor.am fost pagubit in urma unui accident rutier de catre un conducator auto care mi-a avariat auto cu alt auto(auto al meu se afla stationat,parcat pe o strada laterala a unui drum principal),deoarece acesta la randu-i a evitat alt auto care i-a aparut in calea acestuia fara a opri la semnul cedeaza trecerea.precizez ca intre cei doi nu a fost nici un contact fizic,acesta aparand intre masina mea si cea care a evitat auto vinovat.s a intocmit proces-verbal de catre agent politie,dar cei de la asigurare refuza plata invocand ca acest accident nu este real si ca auto nu au fost in acele imprejurimi.in concluzie acestia refuza plata afirmand ca noi mintim,politia minte,martorii mint.ce trebuie facut in continuare,pt a recupera paguba?
care este amabil sa imi trimita si mie un model de cerere chemare in judecata pentru recuperarea taxei de poluare?
Răspuns la discuția proprietar masina
nu,numai in tara in care s au emis documentele masinii
ma intereseaza daca la incheierea unui contract vanzare cumparare a unui autoturism in cazul in care una din parti se razgandeste dupa 10 zile se mai poate anula actul vanzarii pe vreun motiv de viciu?


da,am inteles.va multimesc pentru raspuns
daca se face contestatie in termenul legal de 15 zile,mai precis in termenul de 48 ore,de la data la care se inregistraza plangerea impotriva pv,apoi presupunand ca se pierde procesul in instanta si va trebui platita amenda,acesta va fi platita la jumatate din minim sau in intregime?deoarece cred ca de la data inregistrarii contestatiei,termenul acela de 48 de ore care curge de la incheierea pv,se va intrerupe motivat de contestatie,nu?
buna seara,doresc sa aflu daca se mai pot recupera banii platiti pentru plata amenzii la lipsa rovigneta,deoarece am vazut ca acele procese verbale intocmite de agentii constatatori nu sunt legale in tocmai,(lipsa semnatura olograf);amenzile s au achitat,fara a uzita de posibilitatea contestatiei in termen 15 zile de la comunicare cf OG 2.va multumesc si astept raspuns.
Discuție acte auto
ce sa fac impotriva celui care dupa ce mi-avandut un autoturism,pt ca refuza sa imi dea certificatul fiscalX-(
ai facut numai rau