avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate laurazom

Activitate laurazom

Buna ziua, am un copil de 1 an si 4 luni, iar tatal lui l-a vazut doar de doua ori pana acum. Anul acesta nici macar telefonic nu s-a interesat de copilul lui. Pana acum m-a tot tinut cu promisiuni.
L-am dat in judecata pt pensie alimentara si avem proces in mai.
Intrebarea mea este ca daca nu se prezinta la proces ce se va intampla? doar se va amana si atata tot? Tatal nu are nici un venit oficial, iar daca nu va plati lunar pensia alimentara a copilului cum sa procedez?
Este posibil ca decat sa plateasca pensie lunara, retroactiv pana la nasterea copilului, mai degraba sa renunte la drepturile parintesti?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am un copil de 1 an si 4 luni pe care il cresc singura.
Am divortat in 2010 si partajul s-a sfarsit de o luna cu fostul sot. Copilul nu este al fostului sot.
Fostul sot ma traste de ani de zile in instanta pt orice, de ex. ca i-am stricat imaginea si l-am obligat sa renunte la partea lui din apartamentul comun in favoarea mea, ccea ce defapt a facut-o el. Judecatoria i-a aordat 5 milioane lei vechi daune morale in loc de 250 de milioane si nu s-a multumit. Iar a deschis proces tot pt acest lucru ca judecatoria sa reevalueze cazul. Vrea sa scoata bani de la mine ca sa fie nevoit sa-mi deie cat mai putini bani din apartamentul comun.
Va rog sa-mi spuneti daca exista sau nu vreo lege care apara mamele care isi cresc singure copilul si nu au bani sa tina avocat pt tot felul de procese tampite intentate de idioti precum fostul meu sot pe motive neintemeiate. Toti banii mi-i mananca avoatul si costul drumului si cazarea la hotel, deoarece eu locuiesc la oradea cu parintii mei si copilul, iar procesele sunt pe rol la Targu-Mures unde am fost casatorita. In apartamentul comun nu mai am acces din cauza ca fostul sot a schimbat usa si sunt nevoita sa dorm o noapte la hotel.
Se poate face cumva ca instanta sa ieie in considerare faptul ca nu imi permit sa ma judec in continuare pentru tot felul de motive aiurite,deoarece asa nu ma descurc financiar absolut deloc.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția caz penal sau nu?
Da...din pacate asa este, el m-a dat in judecata sa ma evacueze din apartament cu ordonanta presedintiala, numai am omis sa mentionez acest lucru pt ca pe moment nu imi aduceam aminte expresia aceasta "ordonanta presedintiala. In schimb si eu tot asa l-am dat in judecata sa fie cat mai rapid. Noi asa ne-am gandit ca daca vom castiga cazul putem sa aducem executorul judecatoresc. Avocatul pe care l-am angajat asa mi-a spus ca nu putem sa aducem executorul decat daca il dau in judecata mai intai. Nu inteleg de ce a fost necesar acest lucru, daca oricum aveam in mana hotararea judecatoreasca definitiva. M-a prostit cumva avocatul? Dar am facut apel sau recurs, imi cer scuze nu stiu care termen trebuie folosit, imediat cum am aflat ca am pierdut procesul. Este adevarat ca judecarea apelului/recursului va fi facut de alt judecator/judecatoare?
Ce parere aveti, s-ar putea cumva muta procesele la Oradea? Acum ca faza de apel s-a terminat la partaj, recursul s-ar putea face la Oradea? Nu ma incanta deloc modul de gandire al judecatorilor din targu mures de la ultimele procese.
Asta inseamna ca daca a castigat procesul prin ordonanta presedintiala el are dreptul sa se mute in apartament? As putea sa-l opresc doar prin a ma muta eu in apartament cat mai curand posibil nu?
Va rog sa-mi spuneti cum poate o judecatoare sa aduca o hatarare ca in cele ce urmeaza:
Avand un apartament comun cu fostul sot in Targu-Mures, cu un partaj pe rol in apel, cu o singura camera, am castigat un proces intentat de fostul sot si am o hatarare judecatoreasca definitiva conform careia pot locui in apartament pana la solutionarea partajului. acesta in mai anul acesta a schimbat usa si incuietorile vechi zicand ca are dreptul sa intre in locuinta pt ca s-a terminat partajul. Atunci partajul ara deja in apel. Luase din apartament masina de spalat primita ca si cadou din partea parintilor lui. Alt bun comun nu era in apartament. A spart insa oglinda din baie in mod intentionat si a luat chitante primite la plata consumului apartamentului. Eu locuiesc la Oradea, la parintii mei cu baietelul meu de 10 luni deoarece acolo nu as putea creste un copil fara ajutor si in conditiile in care fostul sot tot ar veni la apartament si m-ar stresa si deranja. El ar putea intra in apartament doar cu acordul si in prezenta mea, asa am declarat la proces si asa este si mentinut in sentinta judecatoreasca.
Si intrebarea este ca, judecatoarea care a judecat procesul in care l-am dat in judecata pe fostul sot pentru ca a incalcat o hatarare judecatoreasca si ma priveaza de dreptul de a avea acces in apartament si astfel si la bunurile mele proprii din apartament cum poate sa-i deie lui castig de cauza????????????
Ceea ce a facut el este un caz penal nu? Nu m-a anuntat ca v-a schimba usa apartamentului si nu mi-a dat cheie. Dar in primul si in primul rand a incalcat o hatarare judecatoreasca!!!!!!!! Asta nu inseamna nimic judecatoriei din Targu-Mures? Numai el are dreptate tot timpul pt ca el este din acel oras si eu nu?! Sau cum vine asta?
Mai este un proces in care el m-a dat in judecata pt ca vrea sa ma scoata din apartament deoarece in junie anul acesta s-a recasatorit si teoretic nu are unde sa locuiasca cu nevasta iar chirie nu isi poate permite. Cele doua procese au fost cumulate intr0un singus dosar, si el a cerut si interogatoriu care a si avut loc pe data de 9 octombrie. Ma cuza si ca am facut distrugeri in apartament si este nevoit sa faca reparatii, ceea ce nu este adevarat.
Are dreptul sa se mute in apartament cu noua sotie pana nu imi plateste sulta hotarata de instanta? si avand in vedere si faptul ca exista acea hotarare judecatoreasca care ii interzice accesul in apartament pana la solutionarea partajului, dar si faptul ca am toate lucrurile personale in apartament (pat, frigider, aragaz, accesorii de bucatarie, haine). Are dreptul sa imi evacueze bunurile sau sa le foloseasca daca se muta acolo?
Politia nu poate face nimic in astfel de cazuri?
Am facut nenumerate plangeri impotriva lui si niciodata nu s-au luat masuri, de ce?
Din contra tot eu am picat vinovata, m-a dat in judecata si cu motivul ca eu am facut denuntari calomniase la adresa lui, la politie, pt ca sa-l determin sa-mi lase partea lui din apartament si a cerut despagubire 250 de milioane lei vechi, din care instanta a hotarat sa-i platesc doar 500ron.
Va rog din suflet sa ma sfatuiti pentru ca nu inteleg pur si simplu modul de gandire a instantei din Mures.
Buna ziua.
Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac sa inchei definitiv cu tatal copilului meu deoarece de cand s-a nascut l-a vazut doar de 2-3 ori si are deja 8 luni, si nu a contribuit la cresterea copilului cu nimic.
Trebuie sa-l dau in judecata ca sa-l fac sa renunte la drepturile de tata sau ce trebuie sa fac? Dar daca el nu este de acord sa renunte la copil chiar daca nu contribuie cu nimic, ce-i de facut? Trebuie sa stau si sa astept pana ii vine mintea la cap si va fi interesat macar de copil? Pensie alimentara nu vreau sa-i cer, ca in viitor cand copilul e mai maricel sa nu mi-l ieie niciodata la el pe perioada vacantei, cum stiu ca se obisnuieste, spunand ca vrea sa-si exercite dreptul de tata. Nu vreau sa mai am de-aface cu tatal copilului niciodata. Va rog sa ma sfatuiti ce-i de facut in asemenea situatii.
Buna ziua.
Am avut un proces cu fostul sot pe care l-am castigat in 2011 junie. Judecatoria a hotarat sa pot locui doar eu in apartament pana la finalizarea partajului deoarece am achizitionat in timpul casatoriei un apartament cu o singura camera, iar fostul sot locuia oricum la parintii lui, el nelocuind niciodata cu mine in apartamentul nou, in care m-am mutat singura dupa ce am introdus actiunea de divort.
O perioada a respectat hotatarea judecatoreasca, dar anul acesta in mai a spart usa de la apartament si a intrat sa ieie masina de spalat, cadou din partea parintilor lui, zicand ca are dreptul sa intre in apartament deoarece s-a finalizat partajul. Defapt la momentul respectiv eram in apel, dupa ce nu ne-a convenit niciunuia dintre noi hotararea judecatoriei. Acum am fi vrut sa punem in actiune hotararea judecatoreasca (deoarece de cate ori era nevoie sa merg la Targu mures,unde este situata locuinta, trebuia sa ma cazez la hotel), conform careia doar eu pot avea acces in locuinta, cu ajutorul unui executor, dar nu se poate decat daca il dam in judecata si apoi putem sa chemam executorul. De ce este necesar inca un proces? Cum s
Răspuns la discuția Pensie alimentara
As vrea sa intreb, informativ, cat m-ar costa sa angajez un avocat pentru a ma reprezenta in instanta. Din pacate ma descurc greu financiar si as alege varianta fara avocat. As avea mai multe sanse daca as avea un avocat care sa ma reprezinte sau ma pot descurca si singura? Aproximativ cat ar fi pensia alimentara? Aceasta se calculeaza in functie de salariu? pt ca tatal are salariul minim pe economie.
As putea sa ma consult cu dumneavoastra pe parcursul actiunii si sa ma ajutati cu formularea actiunii?
Buna ziua.
As vrea sa va cer sfatul pentru ca nu stiu cum sa procedez.
Am un baietel de 5 luni si tatal nu ne-a ajutat niciodata cu bani. Nu suntem casatoriti si nu locuim impreuna, doar l-a recunoscut pe copil ca fiind al lui. Nu stiu daca vom fi vreodata impreuna, dar pana atunci imi este greu sa-l cresc singura. Nu stiu cum sa procedez, va rog sa ma sfatuiti, sa primeasca copilul pensie alimentara. Trebuie sa-l dau in judecata? Este necesar sa am si avocat pentru aceasta?
Va astept sfaturile si va multumesc anticipat.
Discuție Partaj
Buna ziua, ma numesc Zosim Laura si am divortat de cateva luni. Am un apartament comun cu fostul sot si vrea sa ma faca sa plec cu doar 1500ron
Al doilea topic deschis in care am reusit sa scriu tot a disparut si nu mai dau de el ca sa pot citi sfaturile primite. cum sa procedez?