avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Activitate NELA FURTUNA

Activitate NELA FURTUNA

Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea : doresc sa radiez societatea si fiscul din orasul meu imi cere niste declaratii retroacticv din 2011 pana in prezent ( desi societatea a fost suspendata iar eu depuneam doar anual declaratie pe proprie raspundere de inactivitate) . In momentul de fata care model de declaratie trebuie sa-l depun , pe cel vechi din 2011 sau actualizat ?
Discuție Depunere bilant
Buna seara,

Dupa iesirea firmei mele din perioada de suspendare , am omis sa depun declaratia anuala de inactivitate ( pt ca firma nu a desfasurat activitate vreodata ), fapt pt care , in septembrie am primit o amenda de 2000 de lei. Cu un avocat am reusit sa obtinem in instanta doar un avertisment.
Intrebarea mea este "" Ce trebuie sa mai depun si pana cand "?
Trebuie sa mai depun acea declaratie( care functioneaza ca un bilant anual ) pe care n-am depus-o si pt care am fost sanctionata sau acum o depun pe urmatoarea ?
Va multumesc !
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire vis a vis de acest certificat - prin alegerea unui domeniu - juridic, agricol, literatura, etc, inseamna ca eu voi putea traduce doar din acel domeniu, sau ca voi sustine examenul in acel domeniu /? De ce o persoana da examen din mai multe domenii ? si juridicul este prezent peste tot ? Dar daca eu voi vrea sa traduc literatura, va trebui sa sustin examen din literatura si , ca sa pot fi si autorizata , va trebui sa dau ex si din juridic ?
Inca ceva, daca nu am absolvit studii superioare intr-o limba, desi o cunosc f bine si obtin chiar un certificat de traducator , nu pot sa fiu autorizata pe acea limba ?
Multumesc f mult, o zi buna !
Buna ziua,
Societatea mea este suspendata de la 1 oct.2009 pe 3 ani si tot din aceeasi perioada n-am mai depus nici o declaratie inafara de cea pe proprie raspundere , bianuala,ca societatea nu a desfasurat niciodata vreun fel de activitate,nu a avut vreodata vreun venit.
Tot ce ma intereseaza este sa intru in insolventa.Este posibil lucrul acesta sa se intample in perioada de suspendare ?
Mentionez ca am primit o scrisoare de la dgfp,in 24.oct 2010, la un an de la suspendare si de la depunerea ultimei declaratii fiscale, precum ca soc era propusa spre a fi trecuta pe lista inactivilor.
Am cautat pe site-ul MF starea societatii si era mentionata doar starea de suspendare . Ce-ar trebui sa fac mai departe pt a intra in insolventa?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția nedepunere declaratii
Mai exista un aspect, in septembrie 2010 am primit o scrisoare de la AF-Babadag(unde este inscrisa societatea) in care mi se zicea ca societatea este pe lista celor care indeplinesc conditiile pentru a fi declarati inactivi,publicata pe pagina de internet a Agentiei Nationale de administrare Fiscala la data de 0.04.2010.
Ce reiese din aceasta ?
Sa mai depun declaratii, in conditiile in care eu vreau sa termin cu tot?
Cumva intra in dizolvare si impozitul meu nedeclarat se prescrie de la sine?
Multumesc pentru atentie si pentru timpul acordat
am infiintat o soc. in dec.2008. Nu am avut activitate si pana la momentul intrarii forfetarului am depus declaratiile pe 0. In primul trim. de forfetar, fiscul n-a vrut sa-mi mai primeasca declaratiile pe 0 si astfel, n-am mai depus deloc ( eu neavand activitate). In octombrie 2009 am suspendat societatea( cu forfetarul nedeclarat) si in continuare n-am depus declaratii ,n-am facut demers pt regim derogatoriu, , am primit amenda 500 lei pt nedepunere Nu stiu ce sa fac in continuare, sa incep sa depun de la momentul acesta ?Eu am in intentie sa termin cu tot. Care sunt pasii?trebuie sa platesc forfetarul datorat, si daca da,cum, el nefiind declarat la momentul potrivit?Trebuie sa astept iesirea din suspendare ?
Buna ziua,
Cand s-a introdus forfetarul ,eu cu o societate care n-a functionat niciodata am intentionat sa depun declaratia 100 in iulie 2009 tot pe 0 insa cei de la finante nu mi-au acceptat-o asa ca, nu am mai depus-o deloc.In octombrie 2009 am suspendat societatea la ORC Tulcea( societatea fiind in Babadag de Tulcea) si nu am mai depus la Babadag nimic.Am continuat sa depun declaratie pe proprie raspundere de inactivitate pt exercitiul fin. 2009 tot la ORC Tulcea insa acea declaratie 100 nu am mai depus-o si nimeni nu m-a intrebat nimic.
Ce trebuia sa fac - sa fi dus si la BABADAG acel certificat constatator prin care se atesta suspendarea societatii si sa fi facut cerere de derogare pt scutirea de declaratie 100 ?
N-am facut nimic din toate astea, care este primul pas cu care sa incep in ce grad de ilegalitate ma aflu?
Acea declaratie de inactivitate ( la 6 luni), acum in iulie, trebuie s-o depun tot la ORC Tulcea sau la Babadag?
Trebuie sa platesc vreo amenda pt nedepunerea decl. 100 cu impozitul forfetar de la vremea respectiva ?
Mentionez ca nu am contabil si am crezut c-o sa ma descurc,fiind pe 0, insa am intrat intr-un hatis. Va rog din suflet lamuriti-ma caci mi-e teama de amenda si nu stiu cum sa actionez.
Va multumesc
Răspuns la discuția garantie neacordata
La capitolul |< garantie> in certificat nu se specifica pentru ce anume se acorda, ci doar la capitolul instructiuni de folosire, exista avertizarea ca nu trebuie sa picure apa in cuptor( dar nu se precizeaza ca pt asta nu se acorda asistenta).
In schimb, dupa ce domnii de la reprezentanta din Tulcea au facut propunerea de inlocuire piesa la Bucuresti, cei de la Bosh au trimis impreuna cu mesajul < acest produs nu beneficiaza de garantie > si un buletin al cuptorului( totul in engleza,care spun d-lor ,vine direct din germania), cuprinzand toate aspectele din manualul meu de instructiuni, insa mult mai complex - unde scrie despre toate defectiunile care beneficiaza de asistenta si care nu.Nu era natural ca acelasi manual sa-l am si eu inca de la achizitionare si nu unul foarte sumar ?
Ce parere aveti ? Va multumesc
Buna ziua,
Am o nelamurire vis a vis de impozitul forfetarsi suspendata pentru o societate infiintata in 2008 si suspendata in octombrie 2009.Deci am prins 6 luni de forfetar..La activitate 0 pana in acel moment, ma incadrez la forfetarul minim,2200/an si 550/trim.Cat trebuie eu sa platesc pe 2009 ? 1100 ?
Cineva care zice ca se pricepe im i zice ca pe 2009 trebuie sa dau doar 550 si in continuare pe 2010, chiar daca societatea are activitatea suspendata va trebui sa platesc aceeasi suma de 550.
Este corect? Lamuriti-ma, va rog.Multumesc
BUNA ZIUA
Am un cuptor care inca este in garantie si i s-a produs o " distrugere " (pete de rugina pe plca podea) - pete care spun ei ca s-ar fi facut datorita faptului ca a picurat apa rece in cuptorul incins ( lucru ,dealtfel, foarte posibil fiind vorba de bucatarie) , desi in acelasi loc, inca de la inceput eu am sesizat niste pori, sensibili la unghie.Am chemat pe cei de la reprezentanta depanari, n-au venit atunci( eu nu am nici un nr de inregistrare).Petele au avansat pe acel loc si dumnealor sapun ca e din cauza apei.In cartea de instructiuni ma avertizeaza ca trebuie sa evit apa in cuptorul incins dar nu scrie ca nu se acorda garantie daca se intampla asta. Cum vedeti situatia, n-am dreptul sa primesc alta piesa , aparatul aflandu-se inca in garantie ?