avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate marcelsimion

Activitate marcelsimion

Sarutmana,Bunaziua
Speta
In urma dezbaterii unei succesiuni imi revin dreptul (25%)intr-un apartament detinut de defuncta mea sora. Respctivul ce detine (75%)intentioneaza sa vanda aceasta proprietate !Am inregistrat la circa financiara,rol fiscal(am solicitat impartirea legala a platii impozitului si inscrierea dreptului asupra propietatii cu 2 proprietarii(spargerea rolui fiscal).
Intrebarii :

Ma poate obliga(instanta judecatoreasca)sa vand si eu ?
Poate face vanzarea fara a fi instiintat ?

In urma unei succesiuni s-au impartit cotele cu drept asupra proprietatii dupa cum urmeaza :
O parte 75% (care ocupa imobilul)
Cealalta parte 25% (nu are acces la nimic)
Inregistrat la administratia financiara in timpul legal.
Mentionez ca se refuza inmanarea cheii si acces sa locuiesc,ce pot face in aceasta situatie.
cu deosebit respect marcelsimion
Neata' , am o societate comerciala si vreau sa o inchid (dizolvare si lichidare) .
- Societatea nu are datori , nu are bunuri si este fara activitate de 2 ani (cu toate actele la zi depuse la administratie inclusiv bilant 2010)
Am inteles ca sunt 2 etape de depus cereri , acte si taxe la registrul comertului .
Va rog sa ma imi spuneti primul pas ..................si acte necesare , al doilea pas si acte necesare .
Cu deosebit respect .
Buna ziua,sarutmana,
Sunt implicat intr-o succesiune si am destule neclaritati in cea ce priveste platile catre notar poate ma puteti lumina un pic .
In urma decesului sorei sunt invitat la un notar pentru succesiune :
Un apartament dobandit(cumparat) in timpul casatoriei .
50% sora - 50% cumnatul
Un apartament mostenit in timpul casatoriei .
50%sora - 50% eu frate .
STUPOARE MOARE SI CUMNATUL MEU .....................:stunned:
Apare un testament cu un unic legatar universal .
Acest legatar universal solicita la un notar (preferat) certificat de succesiune pe numele sorei mele .
Sa nu ma interebati de atacare testament caci rudele fostului cumnat nu au intenti de atacare testament chiar daca semnatura este un fals grosolan .
Am inteles ca daca eu voi ataca acest testament , exista posibilitatea ca instanta sa nu imi aprobe cererea si ca si cote nu ma avantajeaza . ;)
Acum revin la calcule si plati :
Anul trecut in LUNA SEPTEMBRIE am primit un calcul ceva de genul 50.000 euro Ap 2 camere Dimitrie Cantemir 4 et.8- bloc inainte de 1963 HOROSCOP sector 4 (apartamentul unde ei au locuit) . 50 %sora - 50 % cumnatul
Si apartamentul mostenit ceva de genul 40.000 euro Ap 2 camere Foisorului nr.150 et 2 construit 1959 in apropiere de statia de metrou MIHAI BRAVU - ABATOR sector 3 . 50% sora - 50% eu .
Acum ceva zile sau refacut calculele si am ramas interzis :
Ap. de la HOROSCOP - 28.000 euro
Ap. de pe Foisorului - 31.000 euro .
Am destule dubi in privinta evaluari din respectivele cataloage.........................
Cred ca trage ca eu sa platesc mai mult ca sa ii acopar si partea fericitului testamentar .
Va rog sa imi oferiti ceva din ale dvs. experiente , ce eu trebuie sa platesc si cam cat asa din punctul dvs. de vedere .
Intre decesul sorei mele si decesul cumnatului nu sau dezbatut succesiuni .
Deci acum se dezbate succesiune bunuri imobile dupa sora mea .
cu deosebit respect marcelsimion
Discuție PARTAJ
Searabuna,
Partaj la doua apartamente ce se vor a fi pastrate .Nu exista intelegere pentru a se renunta la procente pentru a se finaliza in liniste .
Primul apartament este evaluat (la notar din birou dupa un nomenclator,ghid !!!)la suma de 65.000 euro .
Al doilea apartament este evaluat (la notar din birou dupa un nomenclator,ghid !!!)la suma 55.000 euro .
La primul apartament procentul :
75%unul cu testament-25%un mostenitor.
La al doilea apartament procentul :
25% revin celui cu testament – 75%mostenitor.
Se solicita de catre mostenitor suma ce echilibreaza apartamentele si se incheie cu semnaturi…………….
Fericitul cu testament (la asa vremuri,o asemenea pleasca !!!) nu este de acord cu solutia propusa de mostenitor .
Fericitul cu testament propune ca fiecare sa renunte fiecare la procente si e totul ok .
Mostenitorul solicita partaj,ce taxe de timbru vor fi necesare de plata ?
In cazul in care !!! mostenitorului i se da castig de cauza taxa de timbru se va returna !!!
sau va face pretul procesului de partajare .
Cu deosebit respect .
Răspuns la discuția Atacare testament
Draga mea Elena te rog sa imi spui ce taxe sunt necesare de platit fara onorariu avocatului.
Restul indeplineste toate toata procedura legala in urma defunctului meu cumnat . Acum e ok .
Buna seara ,
Intentionez sa atac un testament :O , nu sunt rezervatar……simplu nu ma impact cu ideea poate ma credeti nebun #-o ,la inceput aveam unele indoieli , dupa ce am purtat discutii cu notara care la facut,autentificat acum am convingerea ca miroase urat X-( . Am ascultat inregistrarea facuta cu notara ;) , de zeci de ori acum imi este clar . Puteti sa imi spuneti care sunt taxele fara onorariu,avocet ?
Cu deosebit respect
Răspuns la discuția VANZARE SRL sau CESIONARE SRL
Va multumesc pentru explicarea termenului ,restul aprecierilor e bine sa le pastrati pentru dvs.
Cu deosebit respect
Răspuns la discuția cumparare firma fara datorii
V-am lasat un mesaj sau ma contactati pe mail .....ma1qu@yahoo.com
Răspuns la discuția cumparare firma fara datorii
Vand firma fara datorii,contabilitate le zi,bilanturi depuse,fara activitate,site in reconstructie, ;)
Firma se numeste SC.FURGONETE GETAX CARGO&LOGISTICS.
poate ......................