avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate av.T.M.

Activitate av.T.M.

Răspuns la discuția Ce fel de contract?
Sunt lucrari care sunt necesare in cazul in care se defecteaza ceva in termenul de garantie.
Ideea e ca s-ar putea incheia un contract de prestari servicii intre cele doua firme strict pe partea de lucrari de garantii? In contractele initiale nu sunt interzise subcontractarile.
Nu as dori de antrepriza intrucat dorim sa facem un contract de prestari servicii sau de colaborare intre cele doua firme pe o perioada nedeterminata pe partea aceasta de lucrari garantiale. Este posibil? Daca nu este posibil voi face contract de subantrepriza insa as dori prima varianta si din punct de vedere fiscal.
Răspuns la discuția Ce fel de contract?
Multumesc de raspuns.
Dar oare un contract de colaborare nu se poate?
Ideea e ca vreau sa fie pe o perioada nedeterminata si pt. toate restul lucrarilor care sunt si care vor fi.
In contractele mari nu exista clauza care sa imi interzica sa subcontractez cu altcineva.
Va multumesc.
Buna.
Doresc sa va intreb ce fel de contract trebuie facut intre doua firme in conditiile ce urmeaza.
Firma X are lucrari de constructii de garantii, iar astfel, pentru aceste lucrari doreste sa faca un contract cu firma Y ca aceasta sa le execute.
Ce fel de contract ar trebui?
Va multumesc.
Buna.
Cand a fost numit administrator la societate trebuia sa dea si o declaratie pe propria raspundere in forma autentica. Asta inseamna ca a fost la notar si ca el intr-adevar a dat acea declaratie. Daca a semnat acel bilet la ordin e destul de dificil sa fie exonerat de raspundere. Faptul ca nu a fost pontat ca administrator nu are din punctul meu de vedere nici o importanta. Este o situatie delicata. Eventual sa demonstrati ca semnatura nu este a lui daca intr-adevar asa e...
Buna.
Imi spune-ti va rog in cazul unui accident auto eu doresc sa chem in judecata asiguratorul si persoana vinovata de producerea accidentului va sta in judecata ca intervenient fortat, convocarea la conciliere este suficienta fata de asigurator?
Va multumesc anticipat.
Discuție TAXA POLUARE
Buna ziua. Doresc sa va intreb daca ati avut actiuni care s-au admis pentru autoturismele noi cumparate din reprezentanta din Romania. La acestea exista posibilitatea restituirii taxei auto? Exista cumva ceva norma legislativa noua prin care se restituie 30% din taxa achitata pentru autoturismele noi?
Va multumesc anticipat.
Discuție Posibil sau nu?
Buna ziua. Studiind art 196 din L.31/1990 am observat ca este legal ca in cadrul unui S.R.L. asociatul unic care este si unicul administrator poate sa incheeie un contract de munca intre firma si el.
Intrebarea mea este cine va semna pentru angajator contractul individual de munca daca nu sunt angajati? Contabila? Multumesc mult.
Răspuns la discuția Accident.RCA nevalabil.
Multumesc de raspuns. Din ce stiti dumneavoastra cum este procedura cu aceasta institutie? Dureaza mult? Se zgarcesc la bani?
Buna. Am fost lovit de un taximetrist cu masina. Acesta nu avea RCA valabil si s-a constatat ca el a fost vinovat primind 1.000 lei amenda pt ca nu avea RCA si 300 lei pt accident. Problema este ca nu mai imi raspunde la telefon si as vrea sa il dau in judecata. Masina lui este pe o firma care este tot a lui, iar masina pe care eu o conduceam este pe numele sotiei mele.

Intrebari:
1. Imi spuneti va rog daca vreau sa il dau in judecata il dau pe el pt raspundere personala 984 C civ? sau trebuie sa dau firma lui? Sau raspund in solidar?
2. Procedura prealabila cu cine trebuie facuta?
3. Pt proces este de ajuns sa duc un deviz de la Dacia sau este obligatoriu sa o repar pe banii mei si apoi sa ii cer banii lui?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Tzeapa?
Multumesc mult de raspunsul primit.
Deci doar daca ar fi fost intabulat se prezuma ca persoana este de buna credinta si atunci este greu sa demonstrezi reaua credinta.

In cazul unei notari de antecontract incheiat ulterior antecontractului incheiat de mine pt acelasi imobil, daca eu nu l-am notat inseamna ca am totusi o sansa in cadrul unui proces in fata celui care si l-a notat.
Simpla notare este doar informativa.
Sau gresesc?

In speta prezentata, in cadrul unui proces cel in favoarea caruia este ipoteca doreste sa ia tot blocul de la constructor desi exista antecontracte in CF. Toti promitentii cumparatori au facut cerere de interventie cerand sa se incheie contractul de vc autentic cu constructorul pt ca cel cu ipoteca sa nu ii arunce in strada.
Se poate asa ceva in conditiile in care exista interdictie de instrainare in CF in favoarea celui cu ipoteca?
Eu care nu am notat antecontract in CF pot sa intervin si eu in proces desi pe ap respectiv exista antecontract notat dar incheiat ulterior de al meu?

Va multumesc si sper sa ma lamuriti.