avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate diana2202

Activitate diana2202

buna ziua am o problema in sensul ca am persoane in deplasare care si-au depus deconturile pentru diurna la o anumita suma acceptata de seful de productie si din cauza nerealizarii lucrarii si a manoperei in timpul prevazut in contract dnl director a decis ca diurna aferenta acestor salariati sa fie jumatate. Cum pot face ca firma sa fie acoperita - legal, ca salariatul sa ia la cunostinta de acest lucru si sa stornez cheltuiala intregistrata in contabilitate.
multumesc anticipat
Buna ziua, as avea o intrebare, o prietena are o fetita de 2 ani si locuieste in Italia impreuna cu sotul ei(ambii romani). Ideea e ca nu se mai inteleg si ea ar vrea sa vina cu fetita acasa in Romania(oricum era planuit sa vina in vacanta, dar impreuna). Am inteles ca poate veni fara sa mai trebuiasca semnatura tatalui ptr fetita, dar el nu vrea sa o lase sa vina numai cu fetita si gaseste scuze numai sa nu ajunga acasa fara el. Daca ea ar pleca cu fetita si l-ar anunta ca pleaca, in caz de divort ar avea de suferit, adica poate invoca treaba asta el sa ii faca rau prietenei mele? multumesc.
multumesc pentru lamuriri, copia o poate ridica si alt membru al familiei daca imi depun eu cererea de eliberare a copiei?
buna ziua vreau sa imi fac copie de la dosar a cererii de chemare in judecata si nu stiu cum sa procedez
sunt implicata intr-un proces penal pentru delapidare sau inselaciune pentru o greseala comisa in timpul servicului, la un cazino(am introdus mai mult credit in aparat si clientul a jucat pe banii societatii). La prima infatisare avocatul apararii mi-a spus ca vrea o intelegere(pe care eu am cerut-o imediat cand sefii au inceput cu amenintari, prin mai 2010) si sa aman procesul pana in ianuarie 2011. Acum astept sa ma contacteze sa incheiem un act pentru a restitui banii datorati societatii. Eu am citit pe net despre mediere dar am inteles ca acest contract costa, apoi autentificarea la notar de asemenea. Am mai vazut ca acest acord se poate incheia si in sala de judecata cu judecatorul de fata, cum e ok? Nu imi permit avocat iar cel din oficiu nu a vb mai nimic la prima infatisare. Nu am nici bani pentru taxe, nici loc de munca pentru ca, CM e la societate, si trebuie sa fac rost si de banii necesari pentru a incheia odata situatia creata.
Răspuns la discuția proces penal pentru inselaciune
am fost angajata societatii
suntem interesati de un contract de factoring dar nu prea avem oferte de la banci pentru a le putea compara. Cine stie cu putem obtine aceste oferte. Mutumim.
in august 2010 imi expira perioada de crestere copil pana la 2 ani cum procedez in continuare daca angajatorul meu si-a incetat activitatea? beneficiez de somaj? in ce conditii?mutumesc
vreau sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie ptr crestere copil pana la 2 ani daca in campul muncii am doar 2ore/zi?