avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate badryana

Activitate badryana

buna ziua,
va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
La o primarie exista un contract de inchiriere pasune pe o durata de 5 ani incheiat intre Primarie si o persoana fizica.Chiriasul doreste modificarea contractului in sensul ca din persoana fizica sa se modifice contractul pe persoana fizica autorizata, acesta avand PFA din anul 2009 pentru plata subventii APIA 2015-2016.
Este legal?dati-mi si mie cadrul legislativ.
Multumesc!
Am un spatiu-proprietar Primarie in care functioneaza un cabinet medical stomatologic.Actualul medic stomatolog cere de comun acord rezilierea amiabila a contractului de inchiriere, noi avand o solicitare din partea altui medic care doreste a veni in respectivul spatiu pt. a functiona acel cabinet stomatologic utilat cu aparatura medicala stomatologica proprietatea Primariei.Pot inchiria respectivul spatiu fara a mai face licitatie?
o persoana fizica solicita certificat fiscal pentru un imobil-proprietate personala -( nu are datorii).Daca are datorii avand si o societate ( datoriile sunt pe societate si el este administrator unic al societatii respective - are un spatiu inchiriat si i - a expirat si contractul de inchiriere- fiind in litigiu societatea cu Primaria pentru evacuare si reziliere contract) e legal sa nu i se elibereze certificatul fiscal?
daca asistentul personal al persoanei cu handicap este angajat cu contract de munca in cadrul primariei pe perioada determinata , atata timp cat este valabil certificatul de incadrare in grad handicap al minorului, iar pe 20 martie i-a expirat actul aditional la C.M. si asistentul personal a prezentat primariei un nou certificat pe 26 martie 2013 ce se intampla in perioada 20 martie-26 martie 2013?
se poate cumula pensia militara anticipata cu indemnizatia lunara de consilier local? dati-mi si mie art. din lege daca se poate, va rog.
Cabinetele medicale individuale( medici familie) si Cabinetele stomatologice care functioneaza la o comuna si sunt chiriasi ai spatiilor unde functioneaza sunt scutiti de art.249, alin.3 din Codul Fiscal?dati-mi si mie cadrul legal, articol.Multumesc.
Discuție succesiune
buna ziua,
Ajutati-ma cu un raspuns.Sunte 2 frati majori, carora ne-a decedat tatal in urma cu 2 luni.Tata era despartit de mama si recasatorit.Eu dupa o perioada de divort a parintilor mei am cerut sa stau cu tata si sotia de-a 2-a.Acum in urma decesului tatalui, acesta a ramas cu un imprumut la banca de plata iar sotia de-a 2-a este coplatitor.Daca aceasta deschide succesiunea la notar ni se impart si bunurile tatalui si datoriile?Cine este obligat sa plateasca banca.Daca coplatitoarea nu vrea sa achite imprumutul si noi avem dreptul la mostenire de pe urma tatalui, atunci banca ne va lua noua din bunuri?Fratele meu mai mic, dar major, daca renunta la partea lui de mostenire in favoarea mea, atunci el nu mai are nicio treaba cu bunurile sau cu acest imprumut?Dar eu?Cred ca bunurile sotiei supravietuitoare nu acopera imprumutl luat din banca, dar ea are salariu.I se va pune poprire doar ei pana se va achita datoria?Ea este singura in masura sa plateasca acest imprumut sau si noi ca mostenim din bunurile tatalui?
Răspuns la discuția drepturi mostenitor
ajutati-ma si pe mine cu temeiul legal.tata a lucrat in MAPN si era iesit la pensie.
buna ziua,
parintii mei sunt despartiti de mai mult timp, tata recasatorindu-se acum vreo 8-10 ani cu altcineva.acum 1 luna de zile tatal meu a decedat.precizez ca eu sunt inca in scoala.am dreptul la pensie de urmas? cat din pensia tatalui?am dreptul la mostenire de pe urma lui? precizez ca tata a locuit in casa sotiei sale pana cand a decedat.Casa era o mostenire a acesteia inainte de casatorie la care tata a venit cu imbunatatiri in momentul casatoriei. cat tim de la decesul tatalui pot deschide succesiunea si ce drepturi am?
va multumesc.
sunt consilier juridic asistent la o primarie de comuna gradul II.in urma diminuarii salariului am ramas cu un slariu brut de 727 lei, netul fiind de 580 lei.singurul spor care il am este un spor de calculator de 10 %.naveta nu se deonteaza, zilnic fac 50 km dus-intors la serviciu.sunt incadrata logic pe post cu studii superioare de lunga durata.care ar fi salariul meu ce ar trebui sa-l iau? nu cred ca asta ce-l iau acum.nu mai beneficiez de absolut nimic.am fost si chemata din concediu crestere copil din luna mai anul acesta, concediul de crestere copil il avam pana in martie 2011.mai primesc de la primaria de domicliu stimulentul de 1 mil pentru ca am inceput munca mai devreme de 2 ani.La primarie lucrez din decmbrie 2006 sunt si functionar public.