avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate titisor33

Activitate titisor33

Discuție Inmatriculare
Am avut un accident in data de 17-07-2018 in localitatea Iasi mai exact pe b-dul Poitiers cu un golf 3 din 1996 proprietate personala in care o soferita nu mi-a acordat prioritate de dreapta. Ulterior am rezolvat pe cale amiabila dar cei de la Omniasig unde era asigurata persoana vinovata nu mi-au oferit suma de 8,965,64 lei ci doar 2699 de lei si am fost nevoit fac imprumut de la banca ca sa pot sa imi cumpar alta masina tot prin acea suma.
Aici intervine acea intrebare? Am cumparat alta masina in data de 08 08 2018 si in data de 09 08 2018 am facut toate actele inclusiv la primarie si la politie si dupa ce am inregistrat masina la politie(mentionez ca fostul proprieter a platit 30 lei pentru a-si pastra nr) m-i sa spus ca abia pe data 16 08 2018 ma pot prezenta la sediul sediul politiei biroul rutier sa imi ridic certificatul de inmatriculare si numerele. Mentionez ca fostul proprietar inca nu are nevoie de numere, Cu tot respectul fata de Dumneavoastra sper sa ma ajutati!!!!!! Daca eu circul cu acea masina cumparata risc dosar penal ??? (Desi am toate taxele platite inclusiv asigurare !!!!!!!!)
Răspuns la discuția Probleme RCA Omniasig
Ma refer la raspunsul D-lui Stavropol

titisor33 a scris:

Bravo !!!!! Si eu ma aflu in aceeasi situatie cu omniasig si nu stiam ce si cum sa procedez, am mai invatat ceva☺

Răspuns la discuția Probleme RCA Omniasig
Bravo !!!!! Si eu ma aflu in aceeasi situatie cu omniasig si nu stiam ce si cum sa procedez, am mai invatat ceva☺
Da am dovada dar va dati seama ca sunt din Iasi si trebuie sa ma deplasez la fiecare 30 de ile la Braila sa o prelungesc asta in conditiile in care nici un angajator nu ma angajeaza cu dovada
In martie 2013 pe digul ce leaga Galati-ul de Braila incercand sa evit o masina care a franat brusc in fata mea am intrat pe contrasens si m-am ciocnit cu o alta masina ce venea pe contrasens. In urma coliziunii a rezultat vatamarea corporala a conducatoariei auto care totusi nu a fost spitalizata dar are 40 zile de ingrijiri medicale.(Mentionez ca nu am fost acuzat de incalcare a niciunei reguli de circulatie si nu mi-a fost intocmit nici un proces-verbal de contraventie)
Ulterior am ajuns la un consens sa nu ma dea in judecata pana cand asigurarile nu ii platesc dauna masinii(dauna totala) aproximativ 20.000 mii lei.
Cum era de asteptat asgurarile nu i-au.virat decat 8.500 lei, mult mai putin decat a cerut victima. Cand am mai luat legatura cu conducatoarea auto mi-a spus ca a impacat o firma de recuperari pentru a-si scoate toti banii de la asigurari si ca nu o intereseaza cat dureaza acest lucru si ca permisul meu poate sa stea la politia Braila
Va rog sa ma edificati daca beneficiez de noul cod penal si cum mi-as putea recupera permisul de care am mare nevoie
Va Multumesc Anticipat
Mama mea impreuna cu sora ei au fost de acord sa ii cedeze partea lor de casa a parintilor lor decedati si care au facut succesiunea, fratelui lor in schimbul promisiunii ca la randul lui va renunta la partea lui de pamint si in acest sens au fost la notar si au semnat o hirtie, probabil o donatie(sunt sigur ca nu a fost act de v-c intrucat pe casa nu sunt acte si este separata de lotul de pamint care are acte )
Ulterior cand surorile au deschis un proces de iesire din diviziune(fata de ceilalti vecini) fratele lor nu si-a respectat promisiunea si solicita partea lui de pamant desi nu a contribuit cu nimic la cheltuielile cu procesul.
Va intreb respectuos: pot cele doua surori sa strice acel act care l-au semnat la notar?

Va multumesc anticipat

Sunt angajat la o firma de distribuite piese auto in calitate de sofer livrator si in urma cu ceva timp din cauza volumului mare de munca (traseu lung zilnic aprox.700km ore putine de odihna) am fost implicat intr-un accident de circulatie nu foarte grav dar cu ranirea usoara a unei persoane. Momentan dosarul este in cercetari si am circulat cu dovada de circulatie care la fiecare 30 de zile trebuia sa ajung in acea localitate sa o prelungesc. Intre timp patronul a angajat alti agenti de livrari si mie mi-a pus in fata sa semnez o cerere de suspendare a contractului pe motive personale. Ce-i drept am semnat-o dar nu m-am asteptat sa fie pe o perioada de 2,5 luni.pana la urma imi voi cauta de munca in alta parte dar daca imi voi inregistra demisia nu voi beneficia de plata celor 20 de zile de preaviz.Va rog sa ma edificati cum se poate renuntala suspendarea contractului. Va multumesc frumos
Sunt din Iasi si lucrez la o firma de distributie de piese auto si pe data de 10 mai la iesirea din orasul Tg. Mures spre Reghin am fost oprit de un echipaj de politie rurala fiind acuzat ca am depasit pe linia dubla continua si am fost penalizat cu amenda in cuantum de 280 lei si retinerea permisului pentru 30 de zile eliberandu-mi dovada de conducere valabila 15 zile. Ulterior am facut contestatie la judecatoria din Iasi intrucat nu am mai fost detasat pe acea zona din Ardeal ca sa pot depune acea contestatie la judecatoria orasului Tg Mures.Aici la judecatoria din Iasi mi-a inregistrat plangerea si mi-a spus sa ma prezint incepand cu a doua zi la arhiva sa imi aflu nr. de dosar si apoi sa merg la un anumit birou sa imi obtin o grefa cu care imi pot ridica permisul de la politie. Va precizez ca in tot acest timp de pana acum si pana la sfarsitul lunii iunie merg cu un coleg pe alte trasee si conduce el.
Mai precizez ca datorita traseului meu prin tara nu am reusit nici macar sa ajung la judecatorie, mai putin sa imi aflu nr de dosar si cu atat mai putin sa imi ridic acea grefa
Mai mentionez ca data de expirare a suspendarii permisului este 25-iunie ac.
Va rog sa ma ajutati si sa ma informati daca pot sa imi ridic permisul la acea data considerand ca mi-am ispasit pedeapsa de suspendare si nici macar nu am reusit sa imi ridic acea grefa.
Daca Instanta de judecata imi va da o solutie nefavorabila. voi fi nevoit sa predau permisul pentru inca 30 de zile? avand in vedere ca pe toata aceasta perioada permisul meu a fost retinut de politie!.
Ieri mai exact pe data de 10-05 -2012 in jurul orei 14,la iesirea din Targul Mures spre Reghin,la ultima curba spre Selgros, in fata mea erau doua masini care intentionau sa faca la dreapta. Vazand intentia lor si vazand ca este linie continua dar din dreptul lor incepe linia discontinuua pe sensul meu de mers si asigurandu-ma ca nu incearca sa ma depaseasca nici o masina din spate si in acelasi timp m-am asigurat ca nu vine nici o masina din fata, am efectuat acea depasire in cea mai mare siguranta.
Cu toate acestea in urma cu trei masini era o masina de politie rurala si culmea a aprins girofarul si m-a oprit la un kilometru mai incolo cerandu-mi actele si acuzandu-ma ca am depasit pe linia dubla continuua. Desi i-am explicat ca nu am depasit pe linia dubla continua ci pe linia continua si linia intrerupta pe sensul meu de mers,deoarece era vizibilitate maxima(cel putin 1 kilometru) si nu am pus in pericol nici un alt participant la trafic,acel politist de la politia rurala al comunei Gornesti mi-a luat actele si mi-a cerut sa il urmez la postul de politie mentionat mau sus, unde ajuns acolo, impreuna cu un alt politist (precizez ca era in slapi in tricou si in pantaloni scurti)care precizez ca nici macar nu arata ca un politist dar care ii arata la care articol din lege sa ma pedepseasca.(precizez ca se contraziceau reciproc pe ce articol sa ma sanctioneze) (parca erau Cascadorii Risului) de nu se intelegeau deloc.Pana la urma au ajuns la un consens si m-au sanctionat cu 4 puncte amenda si retinerea permisului pentru 30 de zile. Mentionez ca pe drumul de la iesirea din orasul Tg Mures de unde m-au oprit si pana in Comuna Gornesti (sunt aproximativ 20 km) unde am fost obligat sa ii urmez ,acel politist nu avea aprinse luminile de intalnire intrucat circula pe E587 si mai grav nu purta nici macar centura de siguranta..
In momentul in care am incercat sa ii conving ca nu au dreptate si ca fac un abuz intrucat nu au nici o dovada nici macar filmata si ca le voi demonstra ca au gresit si ca i-am filmat (fara luminile de intalnire aprinse si fara centura) urmand sa ii prezint D-lui Inspector Sef de Politie al Municipiului TG Mures au devenit foarte agresivi si m-au amenintat ca imi pun catusele si ca voi sta cel putin o noapte la ei in arest.Mai mentionez ca am refuzat sa semnez acel proces verbal
In speranta ca putem erdica acei politisti incompetenti!!!! Va rog foarte mult sa ma ajutati sa formulez acea contestatie la acel proces-verbal si sa imi spuneti in cat timp il pot depune si unde?(va intreb deoarece nu m-am mai intimpinat cu asa ceva) Precizare: Sunt din Iasi si sunt constient ca procesul va fi la Tg Mures.Dar pentru dreptatea mea ma duc oriunde
Si Dumneavoastra Doamna Avocat va multumesc pentru raspunsul prompt si corect care mi-l ati trimis si nu pot decat sa va urez Sanatate si putere de munca.
Si nu in ultimul rand
SARUT MANA DOAMNA!!!