avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate lhilda

Activitate lhilda

Avem o salariata aflata in ccc. Copilul nascut la data de 6 octombrie 2017. Deci mama ar trebui sa revine la lucru la data de 6 septembrie ( tata nu intra in concediu), dar nu vrea sa se intoarca si daca se poate ar intra in somaj. Intru-cat i s-a desfiintat postul, fiind in concediu de 4 ani, angajatorul este de acord cu desfacerea contractului de munca, dar pe ce baza?
Dupa cum stiu timp de 6 luni nu se poate desface c.m. pentru cei reintorsi din ccc.
Salariata vrea sa intre in concediu fara plata dupa ccc. Studiind OUG 111/2010 , am aflat ca art 6 , care reglementa acest lucru a fost abrogata.
Nu avem contract colectiv de munca si in regulamentul intern nu este prevazut acest lucru.
Va rog sa-mi spuneti cum se poate acorda cfp si pentru ce repioada de timp, si daca trebuie sa suspendam contractul pentru aceasta perioada?
Si daca sumtem obligati sa reprimim oricand la lucru?
Este obligatoriu suspendarea CIM pe perioada cfp de 8 zile?
Am avut un caz in luna februarie si nu am facut suspendare.Ce pot face?
Pentru cate zile este necesar suspendarea?
Am cumparat un imobil cu 3 ani in urma. Ulterior am aflat ca la aceasta adresa a fost inregistrat o societate cu contract comodat. Patronii nu mai sunt in tara. Anual primim o adresa de la ANAF, ca nu s-a depus bilantul.
Ce trebuie sa fac ca societatea sa fie scoasa de la aceasta adresa?
Salariata in CCC 2 ani trebuie sa fie reangajata la 11 august. Postul s-a desfiintat.Salariata asteapta al doilea copil la inceputul lunii octombrie. In cazul concedierii, in timpul de 20 de zile, cat trebuie sa fie in serviciu, intra in concediu prenatal, cum procedam?
Răspuns la discuția Bilant ONG, lung sau prescurtat?
ONG cu activitate economica, pe anul 2015 va intocmi bilant lung?
Pun aceasta intrebare pentru ca conform programului ANAF nu se poate alege forma lunga, decat pentru cei cu activitate de utilitate publica.
Sediul firmei (microintreprindere) este in locuinta administratorului.A cumparat o alta locuinta, pe care trebuie sa modernizeze, dupa care va muta si sediul firmei.Care este procedura decontorii cheltuielilor de modernizare proportional cu spatiul care se va da in folosinta firmei (comodare). Se pot deconta facturile care sunt elaborate pentru firma inainte de inregistrarea contractului de comodare la finante si ORC?
Un SRL poate incheia contract de leasing operational fara sa aiba obiectul principal de activitate acest lucru si un un capital minim de 200 mii euro?
Răspuns la discuția Ajustare TVA vanzare cladire
Nu se indeplinesc conditiile pentru a factura cu 5% tva, atat cladirea cat si terenul aferent este mai mare.
Răspuns la discuția Ajustare TVA vanzare cladire
O cladire cumparata in 2010 cu tva 19%, ajustarea preliminat pe 20 ani, din care s-a realizat pe 4 ani, se vinde cladirea si stiu ca trebuie ajustata tva-ul ramas dar cum trebuie procedat. Factura fara tva si ajustarea in decont, sau facturez o parte cu tva? Se poate asa ca sa nu platesc mai mult tva ?