avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate roxxa_m

Activitate roxxa_m

Buna ziua
o firma de constructii romaneasca vrea sa trimita in belgia 30 de muncitori pentru o perioada de 3luni .Ce acte sunt necesare?Va multumesc
Buna ziua
as dori a stiu daca o firma din romania poate livra marfa in Italia in baza unei facturi proforme si aviz de expeditie.
Va multumesc
buna ziua
as vrea sa stiu daca o Asociatie care nu a avut activitate deloc in 2011 trebuie sa depuna bilant si daca acesta trebuie semnat obligatoriu de catre un expert contabil.
Asociatia are 8 membrii fondatori.
va multumesc
Buna ziua
as vrea sa stiu daca pentru infiintarea unei firme de recrutare forta de munca ,in afara faptului ca trebuie inregistrata la registrul comertului mai trebuie si alte avize din partea ministerului muncii sau alte institutii?Va multumesc
va multumesc pt raspuns
am dat o declaratie notariala prin care sunt de acord ca el sa
edifice pe terenul proprietatea mea orice fel de constructii civile sau industriale,si sa foloseasca terenul pe toata durata existentei constructiilor cu titlu gratuit.
detin un teren cu suprafata de 1200mp.Pe acest teren,cu acceptul meu un prieten a constriut o hala pentru care a obtinut si autorizatie de constructie.hala este construita pe 300mp.Am convenit cu el sa imi dea si mie o parte din chiria pe care o incasa de pe urma acestei hale.De 1 an hala nu a mai fost inchiriata pt ca nu s-au gasit chiriasi.in aceste conditii eu as vrea sa vand terenul.Cum sa procedez?Pot sa ii cer sa ridice hala de pe terenul meu?
Detin un teren in proprietate .ape acest teren un prieten si-a construit o hala in baza unei declaratii pe care eu am dat-o la notariat ca sunt de acord ca el sa construiasca pe terenul meu .Problema este ca el nu mai face nimic in acea hala si nici nu vrea sa o darame ,iar eu vreau sa vand acest teren .Cum sa procedez?
va multumesc mult pentru sfat.
Buna ziua
lucrez de 5 ani la o societate si astazi am aflat de la contabilitate ca nu mi s-au platit de catre angajator contributiile retinute din salariu si nici cele datorate de angajator.Ce ma sfatuiti sa fac?va multumesc