avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate ion_ceci

Activitate ion_ceci

Buna ziua,

Se poate folosi procedura somatiei de plata in urmatoarea situatie?
Debitorul pt. plata facturii emite fila c.e.c. fara acoperire. Creditorul prezinta fila c.e.c. la banca iar banca o refuza pt. lipsa disponibil.

Multumesc
Cum pot obtine autorizatie de constructie pt. o mansarda ridicata in 1990?

Discuție bilant
Buna ziua,
Sunt administratora la o soc. com. infiintata anul trecut care are sediul social in orasul Fundulea, jud Calarasi. Doresc sa stiu unde trebuie depus bilantul contabil , in Fundulea sau in Calarasi.

Multumesc anticipat
Discuție sediu
Am urmatoarele probleme:
1. Ce se intampla daca eu si asociatul meu nu ne intelegem cu privire la schimbarea administratorului sau la alta problema ce necesita hotararea asociatilor. Mentionez ca avem 50% respectiv 50% din capitalul societatii.

2. In anul 1995 am fost de acord ca la domiciliul meu sa aiba sediul social firma X. In acel an nu era nevoie de contract de inchiriere sau comodat ci numai de acordul scris al propietarului neprecizandu-se durata. Acum doresc ca la domiciliul meu sa nu mai figureze sediul social al firmei X. Cum se procedeaza ?

multumesc
Am urmatoarele probleme:
1. Ce se intampla daca eu si asociatul meu nu ne intelegem cu privire la schimbarea administratorului sau la alta problema ce necesita hotararea asociatilor. Mentionez ca avem 50% respectiv 50% din capitalul societatii.

2. In anul 1995 am fost de acord ca la domiciliul meu sa aiba sediul social firma X. In acel an nu era nevoie de contract de inchiriere sau comodat ci numai de acordul scris al propietarului neprecizandu-se durata. Acum doresc ca la domiciliul meu sa nu mai figureze sediul social al firmei X. Cum se procedeaza ?

multumesc
Locuiesc intr-o garsoniera la parterul unui bloc cu 4 etaje.Langa usa mea se afla spalatoria scarii si un hol pe care as dori sa le cumpar pentru ami mari spatiul locativ. deasupra mea la etajul 1 se afla un ap. cu 2 cam care deasupra spalatoriei are dormitor iar deasupra holului vestibulul de la intrare . Deci nu este nevoie de nici o modificare ci doar de o usa.
Toti vecinii sunt de acord.
Doresc sa stiu daca este posibila aceasta cumparare a spalatoriei si holului. Daca da cum se procedeaza.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția CARTE DE MUNCA-SALARIU
170.Lucrand in ture luna pe luna ies in jur la 170ore.In nici o luna nu exista sa nu iesim si cu ore suplimentare
Răspuns la discuția CARTE DE MUNCA-SALARIU
170.Lucrand in ture luna pe luna ies in jur la 170ore.In nici o luna nu exista sa nu iesim si cu ore suplimentare
Răspuns la discuția CARTE DE MUNCA-SALARIU
170.Lucrand in ture luna pe luna ies in jur la 170ore.In nici o luna nu exista sa nu iesim si cu ore suplimentare
Răspuns la discuția CARTE DE MUNCA-SALARIU
Eu lucrez la ture.160 ore in fiecare luna.