avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1049 soluții astăzi
Forum Activitate spring1

Activitate spring1

Buna ziua,

Am urmatoarea speta: apartament cumparat prin programul Prima Casa de catre sotie, inainte de casatorie. Ratele sunt platite de catre ea.

Care este regimul acestui bun in urmatoarele 2 situatii:
1. divort inainte de plata tuturor ratelor
2. divort dupa terminarea platii apartamentului
Ma intereseaza sa stiu daca sotul are vreun drept in caz de divort pentru cele 2 situatii.

Multumesc!
Buna ziua, parintii mei sunt pensionari si urmeaza sa vanda un teren detinut din 2007.
Stiu ca au fost discutii in trecut legate de obligatia impusa de CNAS la plata CAS-ului aferent sumei tranzactiei.
Va rog sa-mi spuneti daca, in afara impozitului, parintii mei vor avea si alte obligatii legale catre stat!

Multumesc!
Răspuns la discuția Contul pentru educatie permanenta
Buna ziua,

se mai stie ceva despre normele de aplicare ale acestei legi? 1 martie 2017 a trecut.

Multumesc!
Va multumesc inca o data. Numai bine!
Va multumesc tare mult dle Tudor!
Daca voi extinde acest concediu la 2 luni, deci m-as intoarce dupa implinirea unui an de catre copil, mai pot primi supliment de insertie?

Si inca o intrebare - am o prietena care este in concediu fara plata pentru nevoi personale, dar acum a primit medical pentru cel mic. Din o luna de concediu solicitat au trecut doar 2 saptamani. Poate intrerupe concediul fara plata si sa se ia in considerare medicalul? Dupa medical, trebuie sa reintre in concediu fara plata pentru ca a solicitat o luna?
Buna ziua, am nevoie de consultanta pe urmatoarea problema:
Sunt in concediu crestere copil. Pentru a primi stimulent de insertie stiu ca trebuie sa ma intorc la serviciu inainte de implinirea de catre copil a 11 luni.

Daca ma intorc la serviciu, dar din aceeasi zi sau din urmatoarea intru in concediu fara plata pentru probleme personale timp de o luna de zile si ma intorc inainte cu o zi de implinirea unui an de catre copil, voi primi stimulent de insertie?

Asadar, teoretic ma intorc inainte de implinirea a 11 luni de catre copil, dar practic inainte cu o zi de implinirea unui an.

Pot gasi in lege o informatie in acest sens?

Multumesc mult!
Buna ziua, am ales sa continui pe acest topic, chiar daca problema mea este putin diferita.
Incepand din 2008 am in constructie un duplex. Casa este construita, insa inca se lucreaza la interioare. Nu este locuibila, asa ca gardul este unul provizoriu.

Avand in vedere ca este un duplex, va fi nevoie pe viitor de 2 porti mici si 2 mari (pentru masini). Deschiderea terenului este f mica (18 m), asa ca limitarea este destul de mare.

Noi nu locuim acolo si, in ultimele 2 saptamani (nu stiu exact data) au venit si au montat stalpi pe strada.
Unul dintre ei este situat in dreptul gardului (la aprox 1.5 m de hotarul cu vecinul din stanga), dar nu pe proprietatea mea. problema este ca ma va incurca in momentul in care voi face gardul definitiv. Imi va ingreuna accesul cu masina in curte.

Inca nu au fost trase cablurile de enel.
Pot face ceva in acest sens, pentru a fi mutat stalpul?
Am inteles ca as putea merge la primarie, dar nu stiu exact ce ar trebui sa fac, ce anume sa sesizez, avand in vedere ca stalpul va reprezenta pentru mine o piedica in viitor, nu in prezent.

va multumesc anticipat!
Va multumesc fff mult pentru informatiile detaliate. Acest lucru il poate face si tatal meu (luarea in intretinere a sotiei lui)?
Tatal meu este pensionar (de la inceputul acestui an). Anterior (ca salariat) el o avea pe mama in intretinere. Nu stiu daca, devenind pensionar:
1. mama a ramas in intretinerea lui?
2. poate continua sa o aiba in intretinere si ce trebuie sa faca?

Sau poate este mai avantajos (pentru tatal meu si/sau mama mea) ca mama sa fie in intretinerea mea. Mentionez ca eu am salariul peste 1000 ron, asa ca nu beneficiez de deducere.

o zi frumoasa tuturor!
Bua ziua,

am rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii, daca aveti idee

Mama mea este casnica. In prezent ii platesc eu contributia CAS (direct la casa de pensii) astfel incat sa beneficieze de o pensie la implinirea varstei.
Problema este ca, nefiind salariat, nu este asigurata medical. As vrea sa stiu daca o pot inscrie la un medic de familie, in baza contributiei mele la CASS.

va multumesc
ambrozia a scris:

Dar certificatele de la petromidia mai au valoare?Unde credeti ca ar trebui sa caut informatii?Multumesc pentru raspuns, o zi buna.


Pentru a intra in posesia banilor trebuie sa mergeti sa scoateti un extras de cont de la BURSA DE VALORI BUCURESTI (Bdul Carol 34-36 - in cladirea cu Piraeus Bank) si apoi sa mergeti la o societate de brokeraj, pentru a le vinde
Succes!