avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate dascal emilia

Activitate dascal emilia

Răspuns la discuția incalcare sau nu a unei hotarari
fetita mea are trei anisori si doar de vreo 7 luni suntem asa cu program,si ce pot sa spun e ca ii afecteaza foarte mult aceste schimbari ,vine complet schimbata de la el si ii imprumuta caracterul de aceea ma zbat si eu sa i-o dau cat de putin acum pina mai creste si o sa inceapa sa mai inteleaga lucrurile.
fostul sot are dreptul prin hotarare judecatoreasca sa o ia pe fetite noastra in vizita la domiciliul lui,prima intrebare -daca el e la serviciu au dreptul parintii lui sa vina dupa ea si acum fetita e bolnava si este cu tratament injectabil ,incalc hotararea daca nu i-o dau pe motivul asta,fiindca i-am mai dat-o bolnava si nu i-a administrat medicamentele si mi-a adus-o mai rau dupa 2 zile,mentionez ca a mai facut plangere la politie pt. ca fetita dormea si a dus-o cu o ora mai tarziu decat prevede sentinta. multumesc!!!
Am o fetita de trei ani ,iar de doi ani i s-a stabilit tatalui care atunci lucra o pensie de 150 lei.Acum nu mai lucreaza de vreo sapte luni si ar vrea o reducere a pensiei motivand ca e prea mult,care este suma minima pe care ar trebui sa o plateasca avand in vedere ca si in momentul stabilirii pensiei avea salariul minim pe economie?
in urma unui proces indelug pentru custodie si stabilirea unui program de vizita ,fostul concubin prin ordonanta ce i-a fost intocmita in 13 iulie a primit dreptul de a o lua pe fetita noastra de trei ani la domiciliul lui in perioade precizate dar de sarbatorile legale nu s-a facut nici o referire.Pe 7 dec am primit sentinta unde se specifica ca ar fi avut dreptul de a avea intalniri personale,drept urmare in 24 dec i-am dat fetita .Ulterior am primit instiintarea ca a facut recurs ,deci nu ar fi avut dreptul sa o tina la el tot Craciunul trebuind sa urmeze inca ordonanta.Mentionez ca mi-a facut plangere penala fiindca am intarziat o data cu o ora mai tarziu decat cea scrisa pe hartie,eu acum ce sa fac pt ca el a luat-o trei zile fara a avea dreptul,pot sa-i fac si eu plangere?sau in tribunal o sa conteze ca eu i-am dat-o si daca nu a avut acest drept?A scris in recurs ca nu sunt maleabila ,asta nu e o dovada de maleabilitate din partea mea ca a stat cu fetita de Craciun ?
Discuție plangere penala
Am o fetita de trei ani si in urma unui proces de incredintare minor,tatalui i s-a accordat program de vizita elaborat,la data de 17 dec trebuia sa i-o dau la ora 18 dar fiindca fetita dormea l-am chemat doar la ora 19,pt acea ora diferenta mi-a facut plangere penala.Intre timp am aflat ca a depus din nou recurs ,cat de rau ma poate afecta aceasta plangere avand in vedere ca a fost in interesul minorei,din partea lui nu se cere totusi putina intelegere,pentru el e doar un obiect fara suflet si nevoi?
in uma unui proces de incredintare minor am primit ultima sentinta,in care referitor la programul de vizitare de sarbatori,seface referire ca se stabileste dreptul paratului de a avea intalniri personale cu minora cu ocaziaCaciunului ,in fiecare an par,iar din data de 24 dec orele 10 pana in data de 26 dec orele 16,iar in anii impari de Anul Nou incepand din 31 dec orele 10 pana in data de 2 ian.orele16,cu ocazia Sarbatorilor Pascale de rit ortodox din Ajunul Pastelui de la orele 10 pana a doua zi de Paste orele 16.Nu inteleg,adica poate sa o ieie la domiciliul lui in tot acest interval sau are doar dreptul de a o vedea in intervalul de timp precizat,mentionez ca referitor la restul programului de vizita e precizat cu posibilitatea de a o duce la domiciliu luil si de a o innapoia la sfarsitul programului.Va multumesc!
am primit sentinta si prin urmare i s-a dat dreptul de a lua fetita la domociliul lui in prima si a treia saptamina din luna de sambata dimineata pina duminica seara,,in zilele de sarbatoare a2-a zi si in timpul vacantei o saptamina.Mentionez ca fetita are doar 2 ani si 4 luni,dar el nu e multumit si a facut recurs,se poate sa primeasca mai mult de atit?Eu nu lucrez ,sunt in concediu prelungit datorita faptului ca fetita sufera de o forma de astm si chiar si asa i s-a dat un program destul de elaborat consider ,dar tot nu e multumit.Ar trebui sa recurg si eu la un avocat,el cere program de vizita maxim,ce presupune acest maxim?Va multumesc!
sunt in proces pt. custodia fetitei ,am primit pe data de 1 din parte avocatei lui cerere de ordonanta presedentiala prin care cerea dreptul de a vedea fetita pina se va redacta hotarirea dar in data de 2 iulie a ajuns si hotararea, ce rol mai are aceasta cerere?trebuie sa ma mai duc la tribunal sau trebuie sa iau in considerare doar hotararea.