avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate mikas

Activitate mikas

Răspuns la discuția Sot violent
Multumesc pentru raspunsuri. Din pacate nu am fost alerata pe mail, asa ca abia azi le-am citit. Imi este foarte greu sa detaliez acest subiect.
Imi este greu sa accept ca asa ceva mi s eintampla mie. Din pacate nu sunt singura in aceasta situatie. Am fondat o asociatie care sa trateze exact asemenea situatii. Sincer, mi se pare mai usor asa, m-as simti mai in siguranta (fie si siguranta data de "nu sunt singura") si ar fi un suport moral fantastic.
Discuție Sot violent
Violenta domestica imbraca mai multe forme. De la santajuri zilnice, injuraturi, distorsionare a realitatii, punere in pericol a vietii partenerului si a copilului (urlete si amenintari in timp ce partenerul conduce, copiii pe bancheta din spate), amenintari pana la lovituri fizice si calcat efectiv in picioare.
CUM sa demonstrezi asa ceva?! Cum sa vii in instanta cu asa ceva?! Am deja doua accidente vasculare tranzitorii in interval de 3 luni. Copiii sunt permanent expusi unui limbaj si unei atitudini oribile. Problema mai grava e ca distorsioneaza realitatea. Exemplu abstract: "Te rog, da-mi o paine." Replica (urland): "Vrei sa-mi iei totul si sa ma lasi pe drumuri?!?! Nu mai pot trai cu tine in aceeasi casa" samd samd.
Exemplu concret: vara, cald, zi lunga, extenuanta de munca, ma opresc la o terasa (a doua oara vara asta) CU FRATELE MEU. Cand pun fundul pe scaun, sun si spun - sunt acolo, hai si tu. Urlete, scandal, toata seara, in telefon, la terasa, acasa. Am fost facuta betiva (am comandat o bere dupa mai bine de 3 luni in care am facut tratament si nu aveam voie sa ating alcool), mama denaturata care nu-si ingrijeste copiii si ii lasa flamanzi (copiii erau langa mine, la masa, la restaurant, tocmai comandasera mancare) samd samd samd. Sunt lucruri pe care nu stiu cum sa le contracarez. Nu le pot combate pentru ca nu au legatura cu realitatea.
Sunt DISPERATA. Un proces de divort cu partaj costa ENORM, raman fara nimic, desi am intrat cu ceva in casnicia asta.
De unde sa incep sa-mi fac ordine in viata?!
Nu are varsta necesara pentru inscrierea in grupa mijlocie, adica 4 ani impliniti.
Noi am scos bancuta. In ciuda protestelor vecinilor. Acum e perfect.
Răspuns la discuția Muscatura caine vagabond
Pot reclama, de asemenea, administratia plajelor pentru oferirea de servicii care pun in pericol integritatea si viata beneficiarilor?
Am fost muscata de un caine vagabond intr-o statiune de pe litoralul romanesc, mai exact pe faleza, in fatza unui restaurant. Pe cine trag la raspundere legal si cum sa procedez?
Sunt hotarata sa cer si sa obtin despagubiri deoarece e plin pe plaje si in statiuni de caini vagabonzi care plesnesc de cat au mancat, deci sunt ingrijiti de turistii iresponsabili si de personalul de la restaurante. Cei de la Urgente ridica din umeri resemnati zicand ca sunt evenimente foarte frecvente. Eu una nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar fi intamplat daca eram cu copilul de mana sau daca coltii javrei ar fi ajuns cu un mm mai la stanga (medicul de garda spune ca am fost la un mm distanta de a-mi pierde piciorul).
Multumesc pentru indrumari si as aprecia si sustinerea legala a oricaror recomandari.
Discuție Reclama OPEL
Este ingrozitor de agresiva si de enervanta. Rog administratorii sa faca ceva in acest sens astfel incat sa pot naviga coerent pe site. Multumesc.
Răspuns la discuția CUSTODIA EXCLUSIVA
Din ce motive refuza mama orice contact cu copiii? Anterior cum s-a comportat cu ei?
Răspuns la discuția Infiintare club sah
Va multumesc pentru informatii.
Intentionez sa iau legatura cu cineva de specialitate, doar ca eram nerabdatoare sa aflu daca e posibil sau nu sa organizez un turneu de sah fara pretentii in actualele conditii de organizare juridica.
Răspuns la discuția Infiintare club sah
Ce reprezinta acest "certificat de identitate sportiva" si in ce mod poate fi el obtinut?