avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate necunoscutul

Activitate necunoscutul

am un prieten care tocmai a fost condamnat la 4 ani de inchisoare pt tentativa de crima.a reusit totusi sa fuga din tara.am auzit ca dupa 6 ani nu o sa mai fie cautat pt ispasirea pedepsei.este adevarat?
as dori sa stiu daca s-a aprobat legea privind cauciucurile de iarna ca fiind obligatorii si daca a intrat in vigoare.
Discuție partaj
sunt casatorita din 2002 si am impreuna cu sotul meu 2 copii minori.apartamentul in care locuim este al sotului dinainte de casatorie.daca ma trece acum pe actul de proprietate al apartamentului in caz de divort se va imparti bunul sau macar copiilor le va reveni o parte din bun?
Răspuns la discuția partaj in caz de divort
apartamentul este al sotului dinainte de casatorie,dar daca o trece pe acte ca proprietar nici asa nu se va imparti bunul la partaj?
am o sora care este casatorita din 2002 si ar dori sa divorteze.ea nu este trecuta pe actele apartamentului.numai sotul este proprietar.daca sora mea se trece acum pe acte ca proprietar impreuna cu sotul ei in caz de divort se va imparti bunul?ei au impreuna 2 copii minori.
ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a iesi la pensie anticipat,eu fiind nascut in 1958?mentionez ca am muncit 25 de ani.
ce se intampla cu persoanele de peste 50 de ani care nu mai au loc de munca,dar inca nu au varsta necesara pentru a se pensiona?stim cu totii ca dupa 50 de ani e foarte greu sa gasesti un loc de munca(daca nu imposibil).se pot pensiona mai devreme?
Discuție srl
puteti sa-mi spuneti cam ce acte si autorizatii mi-ar trebui pentru a deschide un fast food?va multumesc!
am un amic care a avut o firma ,a facut imprumut ipotecar si ulterior nu l-a mai putut plati,a trecut firma pe numele altcuiva doar cu active si urmeaza sa piarda locuinta pe care a girat-o la banca.sotia acetuia doreste sa fie imputernicita de cel care este acum administrator pentru a lua un alt imprumut bancar pentru refinantare.ce sanse sunt sa reuseasca?
Discuție imprumut bancar
buna ziua,acum 2 ani am imprumutat o suma de bani unui amic (sa-l numim a)si inca nu am primit-o inapoi.el a avut o firma si a facut un imprumut in banca pe care nu l-a restituit si acum banca ii va lua casa. ulterior firma a fost trecuta pe numele altui amic(sa-l numim b) si acum sotia celui care imi datoreaza bani vrea sa fie imputernicita de celalalt amic(b) pentru a putea face imprumut in banca si sa-mi restituie banii.cam complicat.nu stiu daca o sa intelegeti mare lucru.intrebarea mea este daca se poate ca sotia datornicului sa faca imprumut bancar fara a fi nevoita sa suporte alte consecinte din urma.