avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Activitate viorel_georgescu53

Activitate viorel_georgescu53

Am paltit o suma considerabila conf.unui contract pentru o operatie si mi-au facut cu totul altceva decat ceea ce era prevazut in contract .Am obtinut copie dupa foaia de observatie si doresc sa mi se restituie o parte din suma pe acest motiv , respectiv nerespectarea prevederilor din contract..Am platit 25.ooo pentru o operatie laparoscopica pentru extirparea plamanului drepr si in schimb mi s-a facut o operati clasica (ce o puteam face la orice spital judetean) dar nu mi s-a extirpat plamanul ci s-a prelevat probe pentru biopsie si am o cicatrice de 20cm si o coasta fracturata.Doresc sa depun o plangere impotriva spitalului care se afla la Brasov , departe fata de domiciliul meu.Multumesc frumos
Unde se depune o plangere impotriva unui spital care are sediul in alta localitate si judet fata de domiciliu meu ?
Multumesc
Buna ziua . In urma cu 15 ani am achitat impreuna cu alti 4 vecini c/v unei conducte de gaze pentru a fi racordati la reteaua orasului .Suma a fost destul de mare fiecare a achitat un sfert din c/v acestei extinderi ( s-a adus o teava de la o strada cca 10 metri . Intrebarea este daca un nou vecin care si-a construit o casa in ultimele 4 luni poate sa isi faca bransament fara acceptul si consultarea celor care a u achitat acea extindere .Vecinul a executat lucrarea pe timpul noptii fara sa vedem decat faptul implinit dimineata cand avea si asfaltul turnat peste decoperatea respectiva si contorul montat pe gard...Putem sa ii solicitam sa acite o parte din ceea ce am suportat noi la vremea cand am facut extinderea (pe banii notri ,)? Multumesc anticipat , o zi linistita
Buna ziua. Se stabileste pensie alimentara in cuantum de 1/6 din veniturile tatalui.Venituri sunt considerate cele de natura salariala si cele din dividende.Intrebare: se va calcula 1/6 din dividendele incasate efectiv sau din dividendele cuvenite si declarate in declaratia unica? ? Intreb pentru ca am o situatie in care dividendele cuvenite sunt in valoare de 98.000 lei din care a ridicat numai 40.000 lei.Multumesc si va doresc sanatate
Răspuns la discuția somaj tehnic
cred ca nu m-am exprimat corect ...sa fiu inteles. am facut referire la suma calculata pe care o sa o primesc de la AJOFM , nu la ceea ce calculeaza angajatorul..care ii poate da intre 75-85 % in functie de ce este prevazut in CCM ..oricum , multumesc pt atentie..
Discuție somaj tehnic
Salariat pensionar medical gr3, cu CIM partial pentru 4 ore , salariu de 4.000 ( deci pentru timp normal este de 8.000 ) Pentru ce valoare se calculeaza somajul tehnic, pentru salariu de 4.000 lei si pentru 4 ore , sau se calculeaza pentru un regim normal de lucru de 8 ore ?
Concret, va primi indemnizatia egala cu un salariat care are CIM pentru 8 ore ? sau jumatate ?Multumesc
Discuție somaj tehnic
Un administrator SRL care are si calitatea de salariat , doreste Somaj tehnic .Are dividende de 150.000 lei de ridicat ..ma gandesc ca nu poate beneficia de acest ajutor (social pentru persoane fara alta sursa de venit )
Va rog daca se poate o opinie.Multumesc o zi linistita si sanatate
suntem trei frati mostenitori ai unei case cu ternul aferent.Sora nastra nu vrea sa mergem sa facem succesiune (doi frati locuim de peste 45 ani in acea casa -sora locuieste la o alta adresa )dar ar vrea sa cumpere un "container sa il amplaseze in curte si sa desfasoare o activitate economica.Evident ca ne opunem unui asemenea demers , intrucat succesiunea nu este dezbatuta si nu stim exact care este suprafata fiecaruia si lotizarea etc ...ce sanse are sa poata instala acel container in curtea locuintei ? oare la inceperea unei activitati nu i se solicita de catre Oficiul comertului actul de proprietate si cartea funciara? nu este necesar acordul celorlalti coproprietari ?Multumesc anticipat pentru atentie
Am incheiat o asigurare "Casco" pentru o perioada de 12 luni in martie 2017 .In luna sept.2017 am avut masina afectata de grindina , multilple lovituri si parbrizul cu 3 ciupituri, asiguratorul serios mi-a facut absolut totul , in timp scurt (2 saptamani ) am platit ratele lunare de 44 euro/luna ) si in noiembrie am vandut masina .Am intrebat brokerul de asigurari daca imi mai trimite decontul lunar , si mi-a raspuns pe mail ca nu , deoarece o sa se vada in "sistem' ca am instrainat masina .Azi am primit de la acelasi broker , un mail in care imi spune ca trebuie sa platesc cele 4 rate ramase neplatite (nov-2017-febr.2018 ) intrucat a primit sesizare de la asigurator ...din punctul meu de vedere , mi s-a parut normal sa platesc tot contractul deoarece am beneficiat de o prestatie a asiguratorului , pe de alta parte , ma gandesc ca asiguratorul mi-a reparat masina avand in vedere ca timp de 2 ani la rand am platit "casco" fara am evenimente ...dubios mi se pare ca brokerul ar fi trebuit sa imi spuna (si sa stie ) de la inceput ca trebuie sau nu sa platesc toate ratele integral , chiar daca nu mai eram proprietarul masinii (o instrainasem ) eu am platit pana cand am intrainat masina..si gandesc ca nu ar fi avut rost sa paltesc o asigurare pentru ceva ce nu mai era in posesia mea.Daca cineva s-a lovit de o asemenea speta , sau cunoaste mai in aprofunzime spete in materie de asigurare CASCO , as dori sa imi dea un sfat , va multumesc pentru timpul acordat , o seara linistita
Va multumesc pentru raspuns, dar cum pot efectiv sa solicit ca vanzatorul sa suporte eventualele sanctiuni ? unde si cui sa ma adresez? multumesc...