avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate g_abryela

Activitate g_abryela

Buna ziua.Am si eu o nelamurire.Sotul meu lucreaza la o firma de distributie bauturi "X", ca agent de vanzari.Aceasta firma este in colaborare cu o firma "Y", ca unic distribuitor al unui mare brand de bauturi alcoolice .Firma Y ofera agentilor anumite bonusari pentru target-uri impuse.In situatia de fata , este vorba de target-ul din luna februarie 2012, iar aceste bonusari au ajuns la firma X in luna mai 2012.Patronul firmei X a decis din propria initiativa , sa le impuna agentilor un alt target pentru bonusarile din luna februarie primite de la firma Y.Nereusind sa indeplinesca acest target nou, sotul meu nu a primit bonusarea din februarie .In acest caz , sotul meu a decis sa prezinte cererea de demisie , iar patronul firmei X spune ca daca un agent de vanzari isi depune demisia acesta nu mai are dreptul la nici o bonusare pentru care a muncit in lunile anterioare.In aceste conditii, intrebarea mea este cu ce drept refuza patronul sa dea agentului bonusarile pentru care a muncit in lunile februarie-mai, daca acesta demisioneaza sau nu?Este normal sa impuna angajatului un alt target pentru o bonusare pentru care a muncit in alta luna si pentru care normal ar fi trebuit sa fie rasplatit?Care sunt drepturile si obligatiile atat ale angajatului cat si ale angajatorului in aceasta situatie?Va multumesc anticipat!

Buna ziua.Am si eu o nelamurire.Sotul meu lucreaza la o firma de distributie bauturi "X", ca agent de vanzari.Aceasta firma este in colaborare cu o firma "Y", ca unic distribuitor al unui mare brand de bauturi alcoolice .Firma Y ofera agentilor anumite bonusari pentru target-uri impuse.In situatia de fata , este vorba de target-ul din luna februarie 2012, iar aceste bonusari au ajuns la firma X in luna mai 2012.Patronul firmei X a decis din propria initiativa , sa le impuna agentilor un alt target pentru bonusarile din luna februarie primite de la firma Y.Nereusind sa indeplinesca acest target nou, sotul meu nu a primit bonusarea din februarie .In acest caz , sotul meu a decis sa prezinte cererea de demisie , iar patronul firmei X spune ca daca un agent de vanzari isi depune demisia acesta nu mai are dreptul la nici o bonusare pentru care a muncit in lunile anterioare.In aceste conditii, intrebarea mea este cu ce drept refuza patronul sa dea agentului bonusarile pentru care a muncit in lunile februarie-mai, daca acesta demisioneaza sau nu?Este normal sa impuna angajatului un alt target pentru o bonusare pentru care a muncit in alta luna si pentru care normal ar fi trebuit sa fie rasplatit?Care sunt drepturile si obligatiile atat ale angajatului cat si ale angajatorului in aceasta situatie?Va multumesc anticipat!
Buna ziua.Prietenul meu lucreaza la o firma de distributie pe postul de agent vanzari.Firma il penalizeaza la salariu ,pentru bani neicasati depasiti de 30 de zile cu 1% si cu inca 2 % pentru cei depasiti de 40 de zile, taind chitante ca si penalizari.I se inmaneaza chitanta -penalizare si du-te sanatos.Au fost luni cand nu a luat nici un salariu.Intrebarea mea: este legal asa ceva?
Răspuns la discuția tagada paternitatii
Multumesc!Mai am o intrebare , in cerere pot sa il mentionez si pe tatal biologic al copilului, ca acesta sa recunoasca copilul , si sa ceara modificarea certificatului astfel incat bebelusul sa ii poarte numele ?Va multumesc inca odata!
Buna ziua.Am si eu nevoie de cateva informatii.Sunt in proces de divort cerere de comun acord,la prima infatisare sotul nu s-a prezentat,am mentionat presedintei ca s-a nascut un copil minor care nu este al sotului.Vreau sa stiu daca eu pot introduce cerere de tagada paternitatii si daca o pot introduce inainte ca instanta sa se pronunte in legatura cu divortul, pentru a merge in paralel cu cele doua procese.Va multumesc.
Răspuns la discuția prezentare la divort
Dar copilul nu este al sotului...asistentul social de la spital mi-a spus ca la divort sa spun ca am un copil care nu este al sotului...si sincer nu cred ca va dori sa plateasca o pensie alimentara pt un copil care nu este al lui.Oricum multumesc frumos.
Buna ziua.Am si eu cateva intrebari.Cererea de divort s-a depus de comun acord, avem termenul pe 19 ianuarie si tocmai m-a anuntat ca atunci nu se afla in Romania.Eu vreau sa terminam cat mai repede divortul...si in situatia asta se va mai da un termen?Noi suntem despartiti de un an de zile , fiecare si-a refacut viata iar eu am un copil , stiu ca trebuie sa fac proces de tagada de paternitate ca sa pot trece copilul pe numele tatalului biologic...intrebarea mea este cum procedez?va trebui sa se prezinte si sotul si tatal biologic ?Va multumesc din suflet pentru orice ajutor!
Buna ziua.Vreau sa stiu cum procedez pentru alocatia copilului nou nascut.Mentionez ca sunt in divort cu sotul din acte, care nu este tatal copilului, iar certificatul de nastere la rubrica tata este sotul din acte.Ceea ce ma intereseaza sunt actele pe care trebuie sa le pregatesc si cum sa procedez.Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția inregistrare nou nascut
<<Solutia este: actiune in tagada de paternitate.>> daca ati putea sa imi explicati ce inseamna , va rog!?
Buna ziua , as dori sa stiu in cat timp se poate inregistra nou nascutul.Stiam de cele 15 zile dar am auzit de curand ca se poate pana cand acesta implineste un an .sau poate nu am inteles , de aceea va rog sa ma ajutati.Problema este ca sunt casatorita dar in proces de divort si astept un copil cu altcineva , iar la data nasterii sunt inca casatorita.Va multumesc anticipat!