avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate monis

Activitate monis

Sunt mama unui elev de 17 ani, care acum este in clasa a XI-a. Este premiantul clasei cu toate piedicile avute din partea unui cadru didactic. Din clasa a IX-a copilul a fost abuzat emotional de o doamna profesoara care, daca a vazut ca nu riposteaza la nici un fel de atac, acum a trecut la atac impotriva parintilor. Nu mai vrea sa participe la orele dumneaei si prin urmare singura solutie este transferul in clasa paralela dar, conducerea unitatii ne spune ca transferul il poate face doar la incheierea semestrului. Exista o portita sa-l schimbam acum in luna lui octombrie 2017?
Buna ziua,

Azi am vizionat o casa prin intermediul unei ag.imob.. Inainte de vizionare am semnat un contract de intermediere cumparare si o foaie de vizitare. Contractul prevede clauze, precum ca, in cazul in care faci tranzactia fara ei, poti fi adus in fata instantei pentru recuperare comision. La sfarsit, contractului cuprinde si cateva randuri referitoare la rezilierea contractului, randuri necompletate..... nesemnate.
In acest contract insa, nu se prevede nicaieri perioada de valabilitate a acestuia .
INTREBARE: In cazul in care ma duc la agentie si reziliez contractul (prin completarea spatiilor libere), apoi cumpar casa, pot fi trasa la raspundere in fata instantei de catre agentie?
Discuție CASA NOUA
Am gasit sa cumpar o casa noua, nelocuita, dar dupa ce am cerut planul casei (etaj si parter) am sesizat ca planul initial facut, nu coincide cu ceea ce este pe teren. Este schimbat prin constructie si parterul si etajul, ba mai mult este facuta si o camera la mansarda, iar planul nu prevede mansarda.
Ce ma sfatuiti, as putea avea probleme vreodata cu cei de la Inspectoratul de Stat pentru Constructii sau de la alte institutii?
Răspuns la discuția Eroare d112
Multumesc din suflet, intr-adevar era vorba despre cunoscutele ghilimele, care pana acum le-am introdus din limba engleza iar azi din greseala le-am introdus din limba romana.... si uite asa.....m-au taiat toate transpiratiile.......
Discuție Eroare d112
La depunerea online a declaratie 112 mi se transmite mesajul

Eroare fatala de parsare Invalid byte 1 of 1-byte UTF-8 sequence

Nu stiu care este problema ca nu am facut altceva decat faceam pana acum.
Vecina sta deasupra mea, adica la etajul 3. Am sa vorbesc si cu cei de la 4, chiar astazi.
M-am mutat de 2 ani si jumatate intr-un apartament cu 2 camere eu,sotul si copilul. Tot de atunci vecina foloseste TV-ul la maxim de dimineata de la 6,30 pana noaptea la 00 - 00,30. Nu ma pot intelege cu ea chiar daca am incercat amiabil tot. Ultima data, mi-a spus ca face ce vrea in apartamentul ei.
Am sunat in disperare de cauza aseara la 112, de acolo nefiind un caz grav am fost redirectionata la Pol Muncipiului si de acolo mi s-a recomandat sa ma duc sa vorbesc cu sectoristul. Am fost astazi si mi-am spus oful dar ...nu mi s-a luat nici o declaratie in scris ci doar niste date de identificare scrise pe o hartie, care se poate pierde cu usurinta.
INTREBARE. Unde ma pot adresa si cum trebuie sa procedez pentru a-mi putea fi solutionata durerea? Ar fi trebuit ca sectoritul sa ma puna sa fac o cerere scrisa?
Răspuns la discuția am daramat un perete de BCA
pai nu am primit raspuns la toate intrebarile.........Si apoi sigur nu sunt de rezistenta din moment ce erau din BCA, ca altfle nici nu puteam sa-i daram eu singura!
Am darmat 2 pereti din BCA care alcatuiau o debara in bucatarie. M-a reclamat vencina de sus si azi au venit cei de Inspectia in Constructii dar nu m-au gasit acasa si mi-au lasat un bilet sa ma prezint la ei. La ce ma pot astepta? Sa recunosc spargerea acelor pereti atata vreme cat nu au fost in casa? Daca recunosc la ce ma expun? Iar ca sa devina totul legal ce ar trebui sa fac?
In octombrie 2010 am facut contract cu RDS pentru telefonie fixa + digimobil, internet si cablu TV. Dupa multe drumuri pe la ei am reusit sa iau telefonul si receiverele pentru cablu dar digimobilul nu. Acum imi spun ca si-au schimbat politica si ca nu mai beneficiez de digimobil.
Intrebare?
Face obiectul unei sesizari la protectia consumatorului avand in vedere ca nu este respectat contractul initial?