avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate ioanditu

Activitate ioanditu

Un bilet la ordin, a fost folosit cu falsificarea semnăturii. Care sunt consecințele, cine trebuie să facă plângere și unde?
Domnule Florin Cornea, dacă prin afirmația " Asta inseamna sa n-ai legatura cu domeniul transporturilor " v-ați adresat mie, vă înșelați amarnic! Lucrez în domeniul transporturilor rutiere atât ca angajator cât și ca șofer. Eu nu neg că și d-stră ați lucrat, doar că, dacă nu ați mai activat în domeniu, nu mai sunteți ( probabil ) la zi cu noutățile legislative din transport.

Florin Cornea a scris:

Asta inseamna sa n-ai legatura cu domeniul transporturilor.Am lucrat 15 ani intr-o intreprindere de transport marfa unde pe linga transport intern erau si 15 masini care faceau transport international.Niciodata nu s-a intimplat astfel de incidente.Fiindca soferul stia ca raspude pentru securitatea marfii.N-are nicio legatura perioda de somn si odihna obligatorie cu obligatia soferului stabilita prin fisa postului , prin care raspundea de inventarul autotrenului si de marfa transportata.Nu poti sa planifici totul , apar si situatiii cind te tine la incarcat si 48 de ore sau nu te descarca decit a doua zi , etc.soferul stiind ca raspunde de marfa platea parcarea pazita daca era cazul si ii deconta la intoarcere.Multi luau bonuri de parcare dar nu stateau in parcari si le decontau la sediu ( faceau si ei un ghiseft).:))).Daca-i furau autotrenul cu totul ce facea ?

ioanditu a scris:

Ați comentat tipic facebook. Adică să vă băgați în seamă. Transportatorul ( prin coordonatorul de transport )ESTE OBLIGAT, CONFORM LEGISLATIEI DIN DOMENIUL TRANSPORTULUI, să planifice în așa fel cursele, încât soferul să ajungă la destinație, fără a fi nevoit să încalce regulile de circulație sau programul de condus/ lucru. În cazul în care șoferul nu poate să ajungă la garaj/ sediu și e nevoit să facă odihna săptămânală, altudeva decât la sediu, atunci transportatorul v-a trebui să-i rezerve camera la hotel și loc de parcare securizat.

viorel55 a scris:

Doamne Fereste sa fi transportator si sa ai asemenea soferi. Atat .





Domnule Florin Cornea. Dacă prin afirmația " Asta inseamna sa n-ai legatura cu domeniul transporturilor " v-ați adresat mie, vă înșelați amarnic! Lucrez în domeniul transporturilor rutiere atat ca angajator cât și ca șofer. Eu nu neg că și d-stră ați lucrat, doar că dacă nu ați mai activat în domeniu, nu nai sunteți ( probabil ) cu noutățile legislative din transport.

Florin Cornea a scris:

Asta inseamna sa n-ai legatura cu domeniul transporturilor.Am lucrat 15 ani intr-o intreprindere de transport marfa unde pe linga transport intern erau si 15 masini care faceau transport international.Niciodata nu s-a intimplat astfel de incidente.Fiindca soferul stia ca raspude pentru securitatea marfii.N-are nicio legatura perioda de somn si odihna obligatorie cu obligatia soferului stabilita prin fisa postului , prin care raspundea de inventarul autotrenului si de marfa transportata.Nu poti sa planifici totul , apar si situatiii cind te tine la incarcat si 48 de ore sau nu te descarca decit a doua zi , etc.soferul stiind ca raspunde de marfa platea parcarea pazita daca era cazul si ii deconta la intoarcere.Multi luau bonuri de parcare dar nu stateau in parcari si le decontau la sediu ( faceau si ei un ghiseft).:))).Daca-i furau autotrenul cu totul ce facea ?

ioanditu a scris:

Ați comentat tipic facebook. Adică să vă băgați în seamă. Transportatorul ( prin coordonatorul de transport )ESTE OBLIGAT, CONFORM LEGISLATIEI DIN DOMENIUL TRANSPORTULUI, să planifice în așa fel cursele, încât soferul să ajungă la destinație, fără a fi nevoit să încalce regulile de circulație sau programul de condus/ lucru. În cazul în care șoferul nu poate să ajungă la garaj/ sediu și e nevoit să facă odihna săptămânală, altudeva decât la sediu, atunci transportatorul v-a trebui să-i rezerve camera la hotel și loc de parcare securizat.

viorel55 a scris:

Doamne Fereste sa fi transportator si sa ai asemenea soferi. Atat .





3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ați comentat tipic facebook. Adică să vă băgați în seamă. Transportatorul ( prin coordonatorul de transport )ESTE OBLIGAT, CONFORM LEGISLATIEI DIN DOMENIUL TRANSPORTULUI, să planifice în așa fel cursele, încât soferul să ajungă la destinație, fără a fi nevoit să încalce regulile de circulație sau programul de condus/ lucru. În cazul în care șoferul nu poate să ajungă la garaj/ sediu și e nevoit să facă odihna săptămânală, altudeva decât la sediu, atunci transportatorul v-a trebui să-i rezerve camera la hotel și loc de parcare securizat.

viorel55 a scris:

Doamne Fereste sa fi transportator si sa ai asemenea soferi. Atat .

Buna ziua.
Am si eu o intrebare privind contractul de munca.
Sunt angajator si am facut un contract de munca unei persoane, care dupa 7 zile a cerut desfacerea acelui contract . Vreau sa stiu , din pct de vedere legal, cum trebuie procedat si in cat timp de la desfacerea contractului trebuie sa ii virez dreptul salarial pentru perioada lucrata.( mentionez ca este vorba de o firma de transport iar persoana respectiva a efectuat un transport international).
Va multumesc anticipat!
Discuție suspendare cim
In data de 4 august 2010 mi-a fost suspendat CIM conform art 52 lit C din Codul Muncii.In data de 12 feb 2011, in urma cercetarilor procurorul a dat decizia de neincepere a urmarii penale.Am avut pe rol un conflict de munca pentru drepturi banesti si anularea dxeciziei de suspendare filalizat in luna sept 2011 unde mi s-a acordat castig de cauza.In aceeasi luna am inaintat firmei o cerere de reintegrare precum si plata drepturilor prevazute de Codul Muncii dar pana acum nu am primit nici un raspuns.Ce pot sa mai fac in acest caz sau unde si cui sa ma adresez?
Discuție Pronuntarea
Buna ziua.
Ma numesc Ioan Ditu si ma interesza care e durata maxima in care se comunica hotararea in cazul unui proces de conflict de munca, care a ramas in pronuntare. Mai exact despre ce este vorba:
In data de 30.08.2010 am deschis proces de contestare a deciziei de suspendare a contractului de muncă.Prima infatisare a fost programata pe data de 18.11.2010 unde s-a amanat, urmatorul termen fiind pe data de 22.11.2010 unde judecatorul a admis in parte actiunea urmand a face pronuntarea.
Discuție Dispozitie
Am primit o dispozitie care suna in felul urmator:
S.C.......................S.R.L. dispun suspendarea contractului individual de munca a domnului..............., conform art 52 litera C, Codul Muncii, incepand cu data de 02/08/2010.
Ceea ce doresc eu sa aflu unde ma pot adresa pentru a afla daca s-a facut plangere impotriva mea ne-avand cunostinta de nici o cauza pentru care putea fi formulata o asemenea plangere.
In cat timp de la formularea unei asemenea plangeri trebuie sa fiu anuntat?
In 1995 am fost condamnat la 2ani si 6 luni si dupa executarea a 1 an si 8 luni am fost eliberat conditionat.De atunci n-am mai suferit nici o condamnare.
As dori sa stiu daca intrunesc conditiile reabilitarii judecatoresti si daca da care este procedura.
Buna ziua
As dori sa aflu si eu unde ma pot adresa in cazul unui litigiu de munca privind concediere fara motiv.
Mai exact cazul meu e urmatorul:
Sunt angajat ca sofer din data de 03/06/2008 la firma S.C. Stacamion s.r.l. cu sediul in Tg-Mures str. Matei Corvin nr.5, firma care este o filiala a firmei Stadler din Austria care are ca si activitate transportul de marfuri. In data de 03/07/2010 am fost anuntat telefonic din Austria ca mi s-a desfacut contractul de munca, totodata firma nu mi-a mai dat drepturile salariale si nici diurna cuvenita pe luna precedenta(luna iunie).Am mers la biroul de la Tg-Mures unde secretara mi-a zis ca inca nu mi-a desfacut contractul de munca si trebuie sa cer eu lichidarea sau desfacerea contractului de munca cu acordul partilor. Intrebarea mea este: Ce pot sa fac eu in cazul asta si unde trebuie sa ma duc sa depun plangere impotriva acestei nedreptati.