avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Activitate esanu doina

Activitate esanu doina

Buna ziua,
Bunicii mei paterni (decedati) au avut in proprietate o suprafata de teren arabil din timpul casatoriei lor ( titlul de proprietate este pe numele bunicului meu )
Singurul lor copil, tatal meu ( casatorit cu mama mea care este in viata ) a decedat si el, fara a fi facut succesiunea pe acest teren in timpul vietii sale.
Eu si fratele meu suntem singurii copii ai parintilor nostri.
Intrebare : cine sunt mostenitorii in acest moment daca se demareaza procedura succesorala pentru acest teren ?
Multumesc anticipat pentru eventualele lamuriri !
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
In urma decesului parintilor, au ramas doi copii majori.
Fiica-casatorita, fiul-in concubinaj de 10 ani cu o femeie cu care are un copil minor.
Rog a avea amabilitatea de a-mi raspunde : care sunt mostenitorii legali, concubina fiului are dreptul la mostenire ?
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
Bunicul meu, (decedat in anul 2005), in calitate de veteran de razboi, a fost improprietarit cu un lot de pamant. Din pacate, pe Titlul de Proprietate este scris gresit prenumele sau ( Costica in loc de Constantin ).
Se poate face indreptarea erorii si cine este in masura sa faca corectia ?
Multumesc.
Buna ziua,

Detin in proprietate ( ca persoana fizica) un apartament, din a carui suprafata, 25% este alocata societatii mele ( sediu firma), restul de 75 % este inchiriat unei alte societati comerciale pentru care platesc impozitul aferent chiriei primite.
Eu nu deduc chetuielile cu utilitatile ( deoarece, efectiv, nu-mi desfasor acolo activitatea si nu consum)
Chiriasul meu, pe baza facturilor pe care i le prezint, achita utilitatile si isi deduce aceste cheltuieli.
In aceasta situatie, conform noului cod fiscal, cum mi se va calcula impozitul pe proprietate ?

Multumesc.
Am urmat, intre septembrie 1980 - februarie 1985, si am absolvit cu diploma in 1985 I.P.Iasi.
Dispozitia referitoare la valorificarea anilor de studii superioare (calcularea stagiului de cotizare pentru pensia pentru limita de varsta ) este valabila si pentru absolventii din anii premergatori lui 1990 (cazul meu ) sau doar celor de dupa ?

Multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune teren
Titlul a fost emis de catre Comisia locala a primariei comunei de domiciliu a bunicului meu.
In baza caror acte si care este temeiul legal cf. caruia se poate corecta titlul ?
Este necesara deschiderea unei actiuni civile in instanta ?
Buna ziua,

In urma decesului bunicului meu, tatal meu, unic mostenitor, a dorit sa faca succesiunea unui teren agricol si a casei parintesti, dar s-a lovit de urmatoarea problema : pe titlul de proprietate al terenului,prenumele bunicului meu a fost trecut gresit, Costica (asa cum era cunoscut in sat),in loc de Constantin, asa cum este trecut in certificatele de nastere, respectiv de deces.
Ce se poate face in aceasta situatie ?

Va multumesc.
Buna ziua,

O persoana este angajata cu CM la o societate si plateste contributia la sanatate 5,5 %
In cazul in care inchiriaza un imobil si inregistreaza contractul de inchiriere la organul fiscal, va mai plati si pentru acest venit din chirie o cota( in ce cuantum) cass ?
Multumesc.