avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate malina_alina33

Activitate malina_alina33

Buna ziua, am o nelamurire legata de o hotarare judecatoreasca, in care am castigat un spor de stabilitate.
Prima hotarare a fost atacata prin apel, de catre inculpat, insa, nedepunand in termen de 10 zile cele necesare pentru derularea apelului, procesul s-a inchis.
Mentionez ca in hotarare nu s-a mentionat pana la ce data se calculeaza sporul luat, de aici dilema.
Intrebarea era.....Se calculeaza pana la data pronuntarii hotararii judecatoresti sau pana la data pronuntarii apelului?
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua, as vrea sa va cer sfatul intr-o problema legata de o mostenire.
In cauza...3 copii si mama, primesc dupa sot/tata, o suma intr-un cont bancar.
Notarul dispune sumele respective in concordanta cu legea n vigoare, urmand ca pentru ridicarea sumelor din banca, sa fie prezenti toti in acelasi timp, altfel banca nu distribuie mostenitorilor nici un leu.Mentionez ca au depus o petitie la banca, in acest sens.
Problema este ca unul dintre cei 3 copii, nu vrea sa se prezinte la banca
Din aceasta cauza, banca nu da dreptul nimanui sa-si ridice suma ce i se cuvine.
Cum putem sa actionam, pentru a ne recupera banii?Mentionez ca a trecut un an jumatate de atunci si nu sunt sanse sa se rezolve.
Multumim anticipat pentru toate raspunsurile!
Discuție Plangere penala
Buna seara,
As dori sa aflu,unde pot depune o plangere penala,impotriva fostului sot.Impreuna am cumparat in timpul casatoriei un automobil.A fost pe numele lui.In conditiile in care,dupa divort,am facut un act intre noi in care se obliga sa-mi dea o suma de bani.Acesta a vandut masina,declarand pierdut talonul desi am dovezi din partea lui ca stia f bine ca acesta este la mine,eu fiind singurul conducator al masinii,el neavand carnet.M-a mintit ca nu a vandut-o afland adevarul,dupa ce am cerut ajutorul politiei.Banii nu i-am vazut nici dupa 3luni de la vanzarea ei.Va rog,poate ma puteti ajuta in acest sens.Multumesc anticipat!
Discuție Plangere penala
Buna seara,
As dori sa aflu,unde pot depune o plangere penala,impotriva fostului sot.Impreuna am cumparat in timpul casatoriei un automobil.A fost pe numele lui.In conditiile in care,dupa divort,am facut un act intre noi in care se obliga sa-mi dea o suma de bani.Acesta a vandut masina,declarand pierdut talonul desi am dovezi din partea lui ca stia f bine ca acesta este la mine,eu fiind singurul conducator al masinii,el neavand carnet.M-a mintit ca nu a vandut-o afland adevarul,dupa ce am cerut ajutorul politiei.Banii nu i-am vazut nici dupa 3luni de la vanzarea ei.Va rog,poate ma puteti ajuta in acest sens.Multumesc anticipat!
Buna seara,
Am o rugaminte adresata celor care sunt in cunostinta de cauza.
Am contactat acum 5 ani un imprumut de nevoi personale, cu termen de rambursare pe 10 ani.Deci practic mai am de plata in 5 ani suma de 150 euro.
Din luna ianuarie a acestui an(2013), am intrat in somaj.Am platit in continuare cei 15 euro, pana in iunie, cand m-am dus la Banca si am cerut sa ajungem la o intelegere.Am completat o groaza de hartii si am fost intrebata cat pot sa platesc pe luna, specificand in hartiile lor acest lucru.Am spus ca 150 ron.De atunci pana la primirea rasp. lor am achitat cate 200 ron lunar,echiv a 47 euro.
Mi s-a raspuns peste 3 luni si mi s-a spus ca voi plati 335 ron pe o per de 15 ani.
Soc! Am fost terorizara telefonic pana cand am zis ca trebuie sa accept aceast varianta ,,super draguta''.
Ei da, am raspuns cu 2 zile intarziere si nu mai sunt de acord.
Ce mai pot face?Va rog mult sa ma ajutati.Sunt casatorita dar imprumutul l-am facut inainte de casatorie.
Casa nu avem , am cumparat in timpul casatoriei o masina care e trecuta pe numele sotului.Ne-o pot lua?
Astept raspunsurile d-voastra cu multumirile anticipate.
O firma aflata in faliment din anul 2010, cu domeniul de activitate principal, vanzari bauturi alcoolice ....au licitat si castigat in acelasi timp administrarea unui bloc.
E posibil asa ceva? Daca nu, va rog mult sa-mi spuneti unde ne putem adresa.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,
As dori daca se poate niste sfaturi in legatura cu situatia mea, nu singulara .
Pe scurt.Firma la care este angajat sotul meu de cateva luni incoace nu ii mai plateste la timp.Mereu intarziind si cu aproape o saptamana de la data mentionata in contract.
Ultima data au semnat ca vor fi platiti pe data de 23 in loc de 18 cum fusese pana acum si nici pe 25 nu au primit banii.
Vrem sa dam firma in judecata impreuna cu toti cei care sunt nemultumiti.
Ce ne sfatuiti sa facem?
Mentionez ca tot directorul firmei e cel care intimideaza angajatii ca se va tine cont de comportamentul lor in viitor.
Multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile d-voastra.
O zi frumoasa tuturor!!!
Cu deosebit respect,
Alina R
Buna ziua,
Sunt proprietar in blocul din IC Bratianu care a intrat in consolidare iar in momentul de fata , dupa repartitia primita de la Primarie intr-unul din Blocurile Gemene, sunt ,,chirias''(adica platesc lunar Primariei 10% din venitul meu).
Suntem intr-o situatie deplorabila , disperata chiar.Am facut reclamatii catre D_na Ivanoiu care se ocupa de aceste blocuri, i-am dat la ziar , am chemat televiziunea si inca aceasta D-na nu are bunul simt sa miste ceva in sensul de a ne putea crea niste conditii omenesti.
Precizez ca nu exista lift dat in functiune, ghena este infundata de constructorii care au lucrat acolo, caldura , apa calda , gaze si nici lumina nu exista in acele blocuri.
Va rugam mult sa ne ajutati sa-i dam in judecata, pentru ca vad ca altfel nu se mai misca nimic in tara asta.
Mentionez ca in acele blocuri sunt locatari veniti din 3-4 blocuri intrate in consolidare, deci nu ne putem identifica ca si asociatie .
Multumiri si deosebit respect tuturor care ne vor ajuta


Daca printr-o minune obtin acordul fostului sot , pierde fetita pensia alimentara?
Statul este Canada,asa ca s-ar putea sa mi se ceara?