avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1444 soluții astăzi
Forum Activitate gorbe.vasile

Activitate gorbe.vasile

In cadrul unui proces civil pentru marturie mincinoasa ce poate decide instanta.
Suntem in judecata cu un vecin pentru iesire din indiviziune din 2004 , am pierdut la judecatorie si am declarat recurs la tribunal . Acum suntem la faza de calcul al cuantumului timbrului judiciar dupa valoarea ce se va stabili de un expert numit de instanta. Dupa calculele mele valoarea terenului este de circa 398200 RON. Cat va fi oare suma ce va trebui platita ? Rog ajutor in acest sens pentru ca toti cei implicati suntem pensionari. Va multumesc anticipat pentru ajutor si sfatuiti-ma cum sa procedam .
Dupa ce se construieste o casa in asociatie in 1974 cu autorizatie de constructie pe care se specifica P+2 cu doua intrari separate,una din intrari fiind vandute proprietarului de la parter in 1974, cu hotarare de partaj pe cale amiabila din 1991, dupa sase ani si jumatate de proces , se da o sentinta la o iesire din indiviziune prin care doua familii nu mai pot intra la apartamentele lor , nici la dependintele , si nici la gradinile lor aflate in spatele casei. Ma intreb oare suntem intr-o tara UE s-au unde oare?
Am fost indus in eroare de expertul topograf intr-o iesire din indiviziune. Degeaba i-am pus la dispozitie acte doveditoare , a propus printre altele instantei o varianta prin , care prin bunavointa ei , imi interzice accesul in curtea prin care am intrarea in casa scarilor , deci accesul in locuinta cumparata in 1991, accesul la garajul din fundul curtii si implicit la partea mea de gradina. La cine m-as putea adresa ca sa cer daune materiale de la expertul topograf? Au ei un for superior, s-au corb la corb...!
Acum doar pot sa ma adresez prin recurs la instanta imediat superioara,nu-i asa?
Am pe rol o actiune civila din 2004 iesire indiviziune , cauza este in tergiversare cu expertiza topo , expertiza efectuata tendentios . Sunt inginer de meserie am invatat desen tehnic dar oricum aplic metoda translatiei nu se suprapune suprafata desenata de expert cu suprafata fotografiata din satelit pe care tot el l-a obtinut de la cadastru. Poate sunt alte cauze pentru care a iesit expertiza cum a iesit . Exista un forum unde as putea reclama expertul topo ?Am incercat prin PETITIE pe siteul Ministerului Justitiei dar cred ca degeaba intrucat din 07.07.2010 petitia mea se afla fara raspuns ( in procesare ). Multumesc anticipat .
Am inteles din partea unui vecin ca a reusit prin instanta sa-si recupereze banii platiti ca taxa de poluare la un autoturism cumparat de el din Germania . Oare este posibil acest lucru si daca stiti de astfel de precedente? Daca da, ce demersuri trebuie facute in acest sens si ce acte se depun la judecatorie. Multumesc anticipat.
Sunt intimat - parat
Parintii mei au cumparat in baza unei legi din 1973 un imobil prin COMCAS , ei au decedat , eu ca mostenitor am fost chemat in instanta ca intimat-parat, instanta de fond dispune daune reclamantului , suntem la apel , dar eu cred ca nu am calitatea de intimat - parat . Cum sa procedez ? Ce trebuie sa scriu in intampinarea care trebuie s-o trimit la Curtea de Apel ? Rog sa ma ajutati nu ma descurc in terminologiile juridice , sunt doar inginer mecanic de meserie . Multumesc .