avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate ramona j

Activitate ramona j

Buna seara,
am si eu o problema delicata in care va cer ajutorul.Am fost casatorita din urma careia am nascut un copil,care a ales sa ramana cu tatal.Intre timp mi-am refacut viata si urmeaza sa nasc urmatorul copil.As dori sa-mi spuneti ce acte si taxe imi sunt necesare pt micsorarea pensiei alimentare.
Va multumesc
Răspuns la discuția cum as putea lua copilul
va multumesc pt raspuns.Plangere penala i-am facut dar se pare ca nu are nici un efect asupra lui,fiind jandarm.Chiar mi-am pierdut orice speranta.
buna ziua,
va solicit sfatul intr-o problema delicata.Fostul sot ,dupa numeroase procese in care el a pierdut custodia copilului(care are 7ani),nu este de acord sa-mi dea copilul,care la despartire era la parintii lui.Pt a fi sigur ca ca nu obtin aprobarea copilului de a veni la mine l-a intors impotriva mea.Am apelat la un executor judecatoresc dar el a mutat domiciliu copilului pt a nu-i putea lua.Am hotararea de la Curtea de Apel Bucuresti definitiva si irevocabila.As dori sa stiu care este si parerea dvs deoarece cred ca prin manipularea copilului ii este afectat psihicul si consider ca nu este in interesul copilului.Va multumesc
Buna seara si as dori sa va consult intr-o problema foarte delicata pt mine.Dupa 3 ani de procese si mult stres am reusit ca la divort copilul, in varsta de 6 ani,mi-a fost incredintat spre crestere .Mentionez ca la despartirea in fapt copilul se afla la bunicii paterni in jud.Vaslui si nu mi s-a permis sa iau legatura cu el,eu locuind in loc Chitila.Deoarece fostul sot nu mi-a incredintat de buna voie copilul am apelat la un executor judecatoresc.Am ajuns cu executorul judecatoresc la bunicii paterni unde locuia copilulu,dar acesta nu gasit deoarece a fost trimis la tatal lui dupa ce au primit instiintarea de la executor.As dori in situatia aceasta ce sfat imi puteti da pt a-mi putea lua copilul langa mine cat mai repede.va multumesc
Discuție despre executor
Am obtinut certificatul de grefa deoarece procesul s-a term de curand cu verdictul incredintarii minorului definitiv dar fostul sot nu accepta aceasta hotarare.As vrea sa stiu cam cat dureaza actele pt executor(eu am hotararile de la fond si primul apel favorabile mie)?
Dupa o perioada destul de mare am reusit,in sfarsit.sa-mi castig copilul cu hotarare definitiva.As dori sa stiu mai multe lucruri despre executiile judecatoresti.In cazul meu eu am reusit sa i-au legatura cu copilul dupa aprox 2ani,impotriva vointei tatalui lui,iar acum avem o relatie destul de buna.Pt al lua trebuie sa apelez la un executor judecatoresc si as dori sa stiu daca copilul nu ar vrea sa vina la mine(el are cam 6ani)acesta o sa ramana la tatal lui?iar tot procesul a fost in zadar?
Răspuns la discuția despre copil
da mi-a fost incredintat la fond si la apel dar la recurs s-a aprobat si se judeca iar apelul.In ult perioada de timp a adus copilul in orasul unde locuim deoarece pe toata de cand a inceput divortul copilul a stat la parintii lui(departe de locul unde locuim).Fostul sot nu vrea sa vad copilul chiar daca la proces sustine ca eu nu vreau sa vad copilul.Ma gandeam sa il iau de la gradinita si in caz de numai vrea sa mearga la tatal lui sa-l opresc la mine dar nu vreau sa fiu acuzata de rapire sau de altceva de aceea v-am contactat.Vreau sa stiu la ce riscuri ma expun
Discuție despre copil
Credeti ca daca m-as duce la gradinita si as lua copilul pana la finalizarea procesului(fiindu-mi mie incredintat) pot pati ceva adica se poate considera rapire?sau se pot pati altceva rau?
Discuție despre copil
v-am mai contactat si m-ati indrumat catre o ordonanta prezidentiala dar avocata mi spus ca la bucuresti dureaza mult si nu se merita.Procesul este in stadiul apelului dupa ce s-a aprobat recursul,martorii s-au audiat si mai trebuie sa se faca ancheta sociala la locuinta mea si expertiza psihologica a copilului.Pana acum aprox o luna copilul era la bunicii paterni dar l-a mutat la gradinita in bucuresti ,iar eu am aflat doar la proces deoarece fostul sot nu a vrut sa-mi spuna.In continuare refuza sa ma lase sa-l vad dar la proces sustine ca nu ma interesez de copil.As dori sa-l pot vedea sau sa-l iau la sfarsit de saptamana dar nu accepta fostul sot.as dori sa fie o formalitate rapida si sa fie una de compronis pana cand se definitivreaza procesul (la proces a mintit ca are grija o nepoata de copil dar la tel arecunoscut ca este prietena lui).Credeti ca daca merg la protectia copilului se rezolva ceva?ce sfat imi dati ca as dori sa-mi am copilul aproape cat mai repede.multumesc
Răspuns la discuția despre copil
da am castigat incredintarea minorului la fond si apel,nu era vb de bani avocata m-a sfatuit ca dureaza mult sau la fel de mult ca si procesul ceea ce m-a descurajat.Eu in Buc stau cu chirie deci nu se poate vb de acte pt casa doar adeverinta mea de salariu,la gradinita a fost la binicii paterni din jud vs iar de la doc de fam nu stiu ce as putea lua deoarece fostul sot ia luat fisa medicala cand a deschis procesul.Ancheta sociala s-a facut la domiciliu parintilor mei din bv.Din ce v-am relatat ce sanse am?cu aprox cam cat dureaza?multumesc