avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1206 soluții astăzi
Forum Activitate spria

Activitate spria

Am iesit la pensie de boala gr.lll in luna iunie 2011 si am primit ajutoare la iesirea la pensie in cuantum de 12800 ron si dupa ce sa retinut cas , cass, impozit am primit 9200 ron (12 salarii) , intrebarea mea este cat punctaj am de castigat in urma acestei sume si suma aprox. deoarece intentionez sa inaintez la casa de pensii a MAI ( politist) o adresa incare sa solicit conf, L263/2010 pct 170 nu stiu ce aliniat unde orice suma din care sa retinut cele trei categ. se recalculeaza punctul de pensie .
Specific ca este vorba doar de sume nu si de sragii.
Multumesc
da doamna Pintea sunt doar venituri(ajutoare la iesirea la pensie de invaliditate),bani ches fara alte inplicatii la stagii sunt supuse impozitarii,cas,cass.
multumesc

dar cand trebuie sa cer includerea acestor venituri : acuma, sau la calcularea pensiei de limita de varsta?
am primit, conform legii ajutoare la iesirea la pensie de invaliditate ,suma din care s-a retinut cas,cass,impozit.
INTREBARI:
1.este corect ca din aceste ajutoare sa se retina atatea contributii ,totalul insumand aprox. 30 % din suma ex. 128 mil. vechi
2.Daca se retin eu stiu ca suma primita se calculeaza la punctajul de pensie ca si contributie adica se acorda un anumit punctal raportat la suma primita
suntem mai multi ,eu zic sa vedem in ce masura daca dam in judecata le primim s-au daca castigam se amana plata pana in 2016 , este o.g. pe aceasta tema
Nu stiu dar eu zic sa-i dam in judecata ,dar nu stiu daca castigam ,nu ne impinga cu acordarea sumelor castigate in instanta pana in 2016 , este O.G pe tema asta .
si eu am iesit in luna 6 2011 si pana acum nimic cineva zicea ca avem dreptul si la cele doua solde
eu intrebam cum pot legal sa primesc acesti bani deoarece ei spun ca nu au bani , atunci de ce au scris in lege ca in anul 2011 se acorda aceste ajutoare .
INTREBARE : cum pot legal sa sco acesti bani , tre sa deschid actiune judecatoreasca sau se pot da pana la sfarsitul anului daca scrie in lege .
si eu am primit doar decizie provizorie de pensie dupa aproape 4 luni,luni in care nu am avut nici un venit, am primit calculul sumei ajutoarelor dar banii , zic ei ca nu dupa lege in 2011 avem dreptul acu or astepta pana la sfarsit , nu stiu.
si eu am iesit la pensie de boala in 2011 iunie si nu stiu daca avem si acest drept la doua solde , cine poate sa raspunda de la financiar au spus ca numai la ajutoare.