avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate Ciory

Activitate Ciory

Din cate am vazut in C.civ., termenul de prescriptie este de 3 ani. Oricum este vorba de o suma modica, de 1 400 000 ROL, dar pentru care ceilalti nu doresc sa ii primeasca si sa dea o declaratie notariala in sensul asta, motiv pentru care cred ca e mai bine sa procedez asa. Stima!
Doresc sa achzitionez un teren extravilan, in a carui extras de carte funciara, este prevazuta o suma ca sulta, pentru alte trei persoane. Acea sulta a fost stabilita ca urmare a unei actiuni in instanta de iesire din indiviziune, actiune finalizata in anul 2005, ca definitiva. Intrebarea mea este daca pot sa achizitionez terenul in cauza, desi nu este scazuta sulta respectiva si pe care sa o preiau asupra mea, urmand ca ulterior sa solicit instantei sa constate prescriptia acesteia? Stima!
Da, termenul de 15 zile curge de la data la care ati. primit copiaproceaului. verbal
Răspuns la discuția Distrugere, fals in declaratii?
Fapta de a rupe afise, constituie contraventie prevazuta de Legea61/1991. Nu poatefi vorba
de infractiune.
cand am primit produsele, acestea nu erau ambalate in vreun ambalaj, fiecare anvelopa avea cate o eticheta pe ea... cand le-am luat nu m-am uitat la ele daca au vreo defectiune, intrucat cunosteam mai multi prieteni care au comandat din acelasi loc fara nicio problema. la vulcanizare, am observat ceva deteriorari ale acestora, insa nu le-am bagat in seama, dar dupa ce au fost puse pe janta cu ajutorul utilajelor din domeniu, defectiunile au devenit mult mai vizibile.
In urma cu cateva saptamani, am comandat de la o firma prin curierat un numar de 4 anvelope care m-au costat 2200 lei. Anvelopele mi-au fost livrate prin curier, dupa ce le-am ridicat am mers imediat cu ele la vulcanizare pentru a le monta pe vehicul. La vulcanizare, impreuna cu baiatul de acolo, am constatat ca anvelopele in cauza au talonul degradat, fiind pe alocuri rupte. Am luat legatura cu persoana de contact de la societatea respectiva, si am convenit cu acesta sa-i returnez anvelopele. Dupa ce le-am returnat, acesta m-a acuzat ca din cauza mea au fost deteriorate cand am incercat sa le montez, fapt pentru care refuza sa-mi trimita alte anvelope sau sa-mi restituie suma de bani platita. Va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac sa-mi recuperez banii. Este din ceea ce am expus mai sus vreo fapta penala, sau trebuie sa dau in judecata societatea respectiva?
Răspuns la discuția retragere plangere
in cazul infractiunii de "ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice" nu este posibila retragerea plangerii.
Răspuns la discuția Incident soldat cu dosar penal
Se practica deschiderea unui dosar penal si in cazul autovatamarilor, pentru a clarifica incidentul sub toate aspectele (sa nu existe alte victime, conducatorul sa nu fie un pericol pentru siguranta traficului prin natura afectiunilor de care sufera, etc.). Intradevar, procedura e greoaie de rezolvare a dosarului, mai ales ca persoanei implicate i se retine permisul de conducere, desi ii este eliberata dovada cu drept de circulatie.
Răspuns la discuția plangere politie
nu e tarziu, mergeti la acea unitate de politie si solicitati nr. de inregistrare si detalii despre cercetarile ce se efectueaza in aceasta.
postati mai multe detalii cu privire la problema dvs