avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate GyXoNeS

Activitate GyXoNeS

Răspuns la discuția Impozit auto
Mai am si eu o intrebare si nu vreau sa fiu nesimtit sau magar dar daca as fi inmatriculat masina dupa 10 ani in romania ce faceam eram obligat sa platesc impozitul aferent pe cei 10 ani??Daca este asa atunci cu tot respectul dar mi se pare o absurditate.Prefer sa ma judec cu primaria locala decat sa ii cred pe cei de acolo pe cuvant.Eu am cerut un sfat nu sa mi se spuna ce mi sa spus si de la primarie.Ma intereseaza articole, legi si asa mai departe ceva concret pe care sa ma bazez.Am vorbit cu 2 avocati pana acum(neoficial) si amandoi mi-au dat acelasi raspuns dar stiti cum e la noi pt bani toata lumea iti da dreptate.Am nevoie de un sfat ca sa nu ma arunc cu capul inainte.Va multumesc
Discuție Impozit auto
Acum 5 ani am cumparat un autoturism inscris intr-o alta tara membra a U.E.Am circulat in Romania mai bine de 2 ani dupa care l-am inmatriculat.Am fost la primarie la taxe si impozite iar cei de acolo mi-au cerut actul de vanzare cumparare.De aici au inceput problemele si anume mi se impune sa platesc impozitul incepand cu data cumpararii autoturismului.Nu am reusit sa o rezolv pe cale amiabila si nu stiu cum sa procedez.Ma poate ajuta cineva. Este normal ce mi se cere sau este un abuz?Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Impozit auto la primarie
Va multumesc pentru raspunsurile date dar mai am nelamurire.Articolul 261 din codul fiscal spune ceva de genul "Pentru a se impozita un autoturism trebuiesc indeplinite doua conditii simultan---1.sa fie propietate personala si 2.sa fie inmatriculat in romania.--Daca una dintre aceste conditii nu este indeplinita autoturismul nu poate fi impozitat" Acum revin la intrabarea mea de mai inainte Ce pot face sa lamuresc situatia.Cei de la finante publice mi-au zis sa lamuresc situatia cu cei de la primaria locala dar acolo nu am cu cine discuta.Ca sa fiu mai detaliat impozitul este platit dar catre statul unde masina a fost inmatriculata si anume in Spania.Nu pot achita acelasi impozit in doua tari diferite nu mi se pare normal.Stima
Răspuns la discuția TAXA AUTO 11.10.2012
Hotararea data de instanta este perfect valabila.Anul acesta mi-am inmatriculat masina cu o astfel de hotarare fara sa mai achit taxa de poluare.Sper sa rezolvi si tu
Anul trecut mi-am adus din strainatate un autoturism.Am fost la primarie pentru a lua aceea chitanta de 52 de lei pentru a putea incepe procedurile de inmatriculare si am specificat ca voi da statul in judecata si mi sa spus ca nu este nici o problema.Acum in vara mai exact pe 3 iulie am inmatriculat masina si am fost sa le spun celor de la primarie.Surpriza a fost urmatoarea pentru ca ei nu au tinut cont de aceasta perioada in care am fost in tribunal si mi-au impozitat masina cu data la care am fost sa iau aceea chitanta.Acum pe langa impozit trebuie sa platesc si penalizari iar cei de la primarie nu vor sa inteleaga ca nu pot achita acest impozit pentru ca deja am facuto catre statul unde am avut inmatriculat autoturismul.Azi am facut o noua incercare in speranta ca vor intelege situatia si o vom lamuri.Nici macar nu au vrut sa se uite pe talonul masinii pentru a vedea data inmatricularii si o tin una si buna ca daca am detinut masina sunt obligat sa platesc impozit cu data care figureaza la ei in evidente.Ce ma sfatuiti sa fac??Va multumesc anticipatX-(X-(
Discuție impozit auto
Buna ziua am revenit si eu cu o intrebare.Exista vreo modalitate legala de a scuti impozitul auto al unei masini care la ora actuala figureaza in baza de date a unei tari din UE?Cei de la primaria locala imi cer impozit doar pt ca este inregistrata pe numele meu si au luat-o in evidenta lor.Masina nu este inmatriculata in romania.Nu mi se pare normal sa platesc impozit in 2 tari in acelasi timp.Cum pot rezolva problema???Va multumesc
Răspuns la discuția Taxa de prima inmatriculare
A ma judeca inainte de a inmatricula masina in romania banuiesc ca presupune luni si luni d procese si d bani cheltuitii SAU eu stiu 20-30 d zile si pe urma toata lumea este fericita.Prima solutie cade pt ca taxa din cate am aflat eu m'ar costa undeva la 2000 d euro si......nu renteaza deloc.Nu m'ar deranja sa platesc un avocat sa se ocupe de proces dar nu vreau sa ma prelungesc pe luni si luni de zile ca intr-un final sa vad ca procesul ma costat cat taxa pe care trebuia sa o achit sau si mai mult.Va multumesc inca odata
Poate sa imi spuna si mie cineva in ce conditii pot "ocolii" taxa de inmatriculare a unei masini cumparate si inscrise in umiunea europeana.Am vazut undeva ca aceasta taxa poate fi recuperata dar as vrea sa stiu si in ce conditii sau si mai bn dak se poate evita plata acestei taxe.In cazul meu taxa este cat jumatate din suma pe care am dato pe masina poate chiar mai mare.Va multumesc foarte mult pt ajutor.#-oX-(
Tocmai am primit decizia de desfacere a contractului de munca bineinteles fara preaviz iar in aceasta decizie sunt acuzat de urmatoarele.
-art.24si 25 din NOC, aprobat prin ordinul 114/1977
-art.180n din "instructiuni privind tratarea problemelor comuneale serviciilor postale interne"din 1977
-Normele de lucru nr.28.0/17077/01.06.2006 cap.II 1.2.1;1.2.2;1.2.4;si 22.1
-art.20.2.1, 20.2.2, 20.2.3 din CCM
-cap.E punctele 9.15.16 din fisa postului
-art 12.2 din R.I.
Am scris exact ce scrie si in decizia pe care o am in fata.Am cautat peste tot si nu gasesc nicaieri aceste art. pentru a ma putea lamurii de ce am fost acuzat si pe ce motiv am fost dat afara.Va multumesc anticipat.
As dorii un raspuns cat mai repede daca se poate
Discuție Informatie auto
As dorii sa stiu si eu daca se poate in ce conditii pot iesi si circula pe drumurile publice cu o masina a carui proprietar(cetatean roman) a lasato in tara (masina fiind inmatriculata in uniunea europeana) urmand ca la inceputul anului 2011 sa o inmatriculeze in romania.Masina este lasata in grija mea iar proprietarul imi este ruda.Din pacate nu am putut face o procura din cauza sistemului banuiesc si imi este teama sa ies cu ea pe drumurile publice.Precizez ca masina are toate actele la zi(inspectie tehnica,carte verde,rovinieta).Va multumesc anticipat.:">