avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate erdeicristina

Activitate erdeicristina

erdeicristina a scris:

Revin cu intrebarea: Sunt consilier juridic departamentul autoritate tutelara in cadrul serviciului asistenta sociala de 1 an de zile, insa REVENITA dupa 5 ani PE ACELASI POST, unde am suspendat contractul de munca dupa 2 ani si jumatate de activitate, intrand in concediu pt ingrijire copil, iar dupa cei 2ani am incetat contractul de muna;
Deci /2 ani si jumatate activitate, apoi 2 ani concediu maternitate-in total 4 si jumatate si apoi incetare; intoarsa pe acelasi post DUPA 5 ANI inca 1an de activitate,,,
Doresc sa stiu unde ma incadrez si eu, in ceea ce priveste atributiile similare ,,mentionand faptul ca majoritatea atributiilor le am de asistenta sociala , facand parte din serviciul asistenta soc , si putine juridice,,
SALARIZAREA SE VA FACE LA NIVELUL DE SALARIZAREpenru consiliri juridici din institutie sau la nivelul asistentilor sociali? ...ca pe autoritate tutelara nu mai sunt angajati;
Mai vreau sa stiu daca se poate cumula vechimea adunand cei 2 ani si jumatate munca plus 2 ani cresterea copilului plus 1 AN acum de cand am reluat activitatea dupa 5 ani ,,,S-ar putea aduna vechimea anterioara fiind pe acelasi post impreuna cu cea de dupa revenire? Sau daca se poate face ceva in vederea promovarii? ce salariu ar tebui sa am ?



Revin cu intrebarea: Sunt consilier juridic departamentul autoritate tutelara in cadrul serviciului asistenta sociala de 7 luni de zile, insa REVENITA dupa 5 ani PE ACELASI POST, unde am suspendat contractul de munca dupa 2 ani si jumatate intrand in concediu crestere copil, si apoi incetarea contr;
Doresc sa stiu unde ma incadrez si eu, in ceea ce priveste atributiile similare ,,mentionand faptul ca majoritatea atributiilor le am de asistenta sociala , facand parte din serviciul asistenta soc , si putine juridice,,
SALARIZAREA SE VA FACE LA NIVELUL DE SALARIZAREpenru consiliri juridici din institutie sau la nivelul asistentilor sociali? ...ca pe autoritate tutelara nu mai sunt angajati;
Mai vreau sa stiu daca se poate cumula vechimea adunand cei 2 ani si jumatate munca plus 2 ani cresterea copilului plus 7 luni acum de cand am reluat activitatea dupa 5 ani ,,,S-ar putea aduna vechimea fiind pe acelasi post impreuna cu cea dupa revenire? Sau daca se poate face ceva in vederea promovarii? ce salariu ar tebui sa am ?
Buna ziua d-na Av .Antoanela Geaman ...Multumesc pt raspunsul d-vs .Este adevarat ca atata timp cat am plecat de pe acest post nu are nimeni obligatia de a ma primi inapoi ...eu ma refeream la faptul ca voi participa la concurs ca orice concurent insa >>stiu ca am citit undeva ceva articol de lege sau nu stiu exact ,, ca au prioritate cei care si-au exercitat activitatea pe un post similar '' ma gandeam ca eu am fost exact pe acelasi post si poate exista varianta legala , nu doar sa fie recunoscut faptul ca am exercitat aceasta activitate si as putea indeplini cu usurinta sarcinile si obligatiile postului...
Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati si pe mine in aceasta problema ...
Am fost angajata la Primarie exercitandu-mi activitatea in cadrul dep. Autoritate tutelara impreuna cu asistenta sociala ,pana in 2008 cand am intrat in concediu pt ingrijirea copilului, iar dupa cei doi ani , din motive personale intemeiate , am solicitat desfacerea contractului care a avut loc de comun acord. Ulterior posturile au fost blocate si din acest motiv nu am putut sa ma intorc pe vechiul post desi imi doream acest lucru .Acum a fost aprobat in sedinta de consiliu infiintarea Serviciului de Asistenta sociala ,,specificandu-se ca vor fi scoase la concurs cateva posturi care vor fi necesare pt functionarea serviciului , printre care si postul pe care eram incadrata eu :C.J autoritate tutelara . >>Doresc sa stiu daca SERVICIUL Asistenta sociala poate functiona fara Autoritate tutelara ,sau este obligatoriu ca serv. sa cuprinda si Autoritatea tutelara???... si daca as avea prioritate / intaietate(DIN PUCT DE VEDERE LEGAL) in ideea ca voi participa la concurs pt acest post .
Buna ziua tuturor .vin din nou cu intrebari pentru ca sunt sigura ca aici gasesc raspunsuri ca intotdeauana .Mi-am cumparat un spatiu comercial in valoare de 20000 euro si doresc sa incep o afacere (magazin de haine sau florarie) si ar mai fi nevoie de aproximativ 5 000 euro cel putin pentru a-l pune la punct , de aceea as vrea sa stiu daca as putea beneficia si eu pentru acest tip de afacere , de acel ajutor de pana la 10000 euro .stiu ca sunt trei conditii din care nu sunt foarte sigura ca o voi putea indeplini pe viitor ,pe una din ele- SA NU DAU FALIMENT in primii 3 ani .daca DA , ce se poate intampla in aceasta situatie? trebuie sa dau banii inapoi ? ...sau trebuie sa garantez cu ceva? ...cu casa?... multumesc::(
Buna seara tuturor . as dori sa-mi spuneti va rog, daca cineva dintre d-voastra cunoaste legea italiana si eventual pedeasa care s-ar putea aplica pentru urmatoarea infractiune penala.Sotul meu face transport persoane- pachete italia . Cineva la rugat sa duca la o cunostinta in italia 15 pasari -PITIGOI - .A acceptat fara sa puna intrebari , insa nu stia ca legea lor(A ITALIEI) interzice transportul acestor pasari (nu stiu daca se refera in general la pasari , sau doar la acesti pitigoi). la vama ,si in austria, a fost oprit de politie , insa nimeni nu a considerat infractiune transportul lor , insa la intrare in italia a fost oprit din nou ,iar italienii l-au retinut si a stat in arest 5 ore dupa care i-au facut dosar penal si o amenda de 1000 euro lui ca sofer si 4000 euro sefului sau care era cu el .Avocatul( din oficiu) ia spus ca va avea proces peste 60 de zile si NU STIM CE SE VA INTAMPLA IN URMA ACESTUI PROCES. se poate sa faca puscarie?...dintr-o prostie ...face transport de 8 ani si cat se poate de cinstit ...
Va rog din suflet sa-mi spuneti daca se poate....Multumesc.:((
Buna ziua tuturor . vin din nou cu o intrebare .Va rog sa imi dati si mie niste sfaturi , in ceea ce priveste ideea de afacere ... am renuntat la serviciul meu de C.J. Autoritate tutelara din cadrul primariei si la salariul mizerabil de 485 lei , deoarece ar fi fost necesar sa angajez o bona pt copilasul meu de 2 ani iar din acest salariu nu se putea .Acum nu lucrez nicaieri , si ma tot gandesc cum ar fi sa imi fac si eu o afacere ?...m-am gandit sa fac o gradinita (camin ) pentru copii .Stiie cineva ce trebuie sa fac , ce demersuri ?...etc , sau daca este cazul sa primesc ceva din fondul european , ...trebuie sa am mai intai un teren pentru a putea construi?va rog , ...

referitor la intrebarea anterioara...., sa facut schita de parcelare pentru eliberarea autorizatiei de constructie a vecinului insa vecinul tot nu a lasat sa se stabileasca mejdia intre noi . unde sa apelez sa se stabileasca mejdia intre noi? in afara de proectantul care le-a facut lor schita ,care a fost platit de ei -mai poate cineva sa faca parcelarea?
DE LA URBANISM cei CARE AU ELIBERAT AUTORIZATIA DE CONSTRUCTIE , poate cineva sa sa oblige pe proectantul care a facut schita de parcelare sa faca din noi masuratorile pentru a stabili mejdia?
MULTUMESC.
Răspuns la discuția teren neparcelat -nu avem mejdie
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul si ajutorul d-voastra.
Buna ziua tuturor .as dori sa ma jutati pentru a-mi solutiona problema.Am cumparat un teren de la vecinul mejdias acum 11 ani.Problema este ca eu nu stiu nici acum care este mejdia intre noi si care este latimea- front stradal la mine .cert este ca in contractul de v-c scrie ca am cumparat 23 arii adica 1/2 parti din teren(eu consider ca acel 1/2 este exact jumatate de la strada si pana la capatul terenului)vecinul are cu 1 m si ceva mai mult, iar acum construeste casa aproape de gardul meu fara a respecta dimensiunea de la gardul dintre noi ,gard care a fost pus si el tot unde a vreut vecinul -dupa multa cearta .Cand a facut schita de autorizatie pentru constructie nu la lasat pe proectant sa masoare tot , ci numai latimea la amandoi si mejdia tot nu a fixato , iar acum spune ca vecinul de langa el mai are inca 1 m la el in curte-ca au facut o intelegere scrisa acesta cedandu-i 1 m. vecinul cu pricina spune ca nu a cedat nimic .CUM TREBUIE SA PROCEDEZ -pentru a face noi masuratori ? URBANISMUL nu ar putea sa opreasca constructia -pentru ca se constr. ilegal? exista vreo harta la primarie care sa arate latimea la fiecare?m-ar costa mult sa aduc comisia pt. masuratori?