avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Activitate ged

Activitate ged

Răspuns la discuția Termen prescriptie
Poate cineva sa ma ajute cu un raspuns? Multumesc anticipat.
In urma unui accident auto, intr-o intersectie, unul dintre autoturisme, nu cel vinovat de accident, este proiectat intr-o cladire unde creaza niste dauna materiale. Vinovatul nu declara la asigurator dauna la cladire iar ulterior asiguratorul ignora cererea. Identificarea vinovatului dureaza aproape doi ani. Acum sunt aproape 2 1/2 ani de la dauna. Nu se gasesc firme care sa repare dauna la casa datorita vechimi casei, astfel incat sa exista o valoare a daunei.
A fost sugerata medierea ca solutie mai rapida.
1, Care este termenul de prescriptie in aceasta situatie?
2. Termenul de prescriptie este intrerupt de mediere sau proces?

Multumesc.
Cum pot sa transfer o masina (>10 ani), deja amortizata, inregistrata pe firma pe un asociat?
Firma are datorii la asociat.
Datorita unui accident in intersectie, cu autori pe care nu ii cunosc deocamdata, fereastra (geamul si grilajul) casei mele a fost deteriorat. Cel care a provocat accidentul a intrat fara sa se asigure in intersectie si a lovit o masina care circula corect, proiectand-o pe aceasta in grilajul casei mele. Nu cunosc alte detalii despre accident. Am depus o plangere la Politie pentru a afla autorii si contextul accidentului.
Grilajul este unul elaborat si vechi (aprox 90 ani).
Cum ar trebui sa procedez sa imi recuperez paguba?
RCA-ul vinovatului poate plati paguba?
Vreau sa obtin o restaurare a grilajului. Cum trebuie sa procedez?
Buna ziua,

Am o masina din 2004 pe firma. As avea mai multe intrebari legate de ea:
1. In cazul in care firma fuzioneaza cu o alta trebuie platit timbru de mediu?
2. Daca doresc sa folosesc masina in interes personal dar nu mai sunt angajat si firma nu mai are alti angajati, sunt asociat in firma, cum pot sa procedez?
3. Pot sa o cumpar sau sa o trec pe numele meu (in contul unor datorii ale firmei catre asociat) si sa nu platesc timbru de mediu?
Discuție Debransare apa
Stau intr-o vila cu alte 4 apartamente si un bransament de apa. Bransamentul a fost initial amplasat intr-o camera din apartamentul meu iar prin 2002 a fost mutat si luat pe contract de alt locatar. Am cerut un aviz la Apa Nova sa ma bransez separat si mi-au comunicat ca nu este posibil, deoarece ulterior vor vrea si ceilalti sa se separe!!!. Ceilalti locatari au obiceiul sa nu-si plateasca datoriile la utilitati. Acum au o datorie de aproximativ 4800 lei la apa (singura utilitate comuna), eu platind in avans direct la Apa Nova consumul estimat pana la sfarsitul anului. Pentru a esalona plata datoriei trebuie sa se semneze un nou contract de furnizare iar ceilalti locatari sa semneze o declaratie in care se prevede ca "in eventualitatea unui debit ma oblig sa suport contravaloarea acestuia". Cum debitul deja exista, practic ma oblig prin declaratia respectiva sa il platesc eu.
Trebuie tinut cont de faptul ca o parte dintre ei sunt persoane cu care nu te poti intelege (din cate stiu eu 2 persoane chiar au acte care atesta anumite boli psihice insa, se pare, nu lipsa de discernamant).
1. Cum ar trebui sa procedez sa evit plata datoriilor celorlalti locatari?
2. Este posibil ca daca nu dau declaratia respectiva sa nu mai am apa, sa ma debranseze vecinii?
Anul trecut, datorita faptului ca 2010 a fost impartit in 2 ani fiscali, a trebuit sa platesc o taxa pe veniturile din tranzactiile cu actiuni (persoana fizica) deoarece in prima jumatate de an 2010 am avut castig desi per total an am avut pierdere.
Se poate recupera suma platita in plus?
Este vorba de Bucuresti/Sector 2. Pentru niste spatii din imobil doresc sa stiu daca cineva le-a ocupat ilegal sau le are in proprietate.
Daca proprietarii pe legea 112 au cumparat pana sa apara obligativitatea cadastrului si intabularii si nu au facut cadastru si intabulare nu se afla nimic. Plus de asta in momentul in care sunt si chiriasi informatia ar fi limitata.
Ar trebui o alta solutie..


Pentru un imobil nationalizat impartit in apartamente, unele vandute pe legea 112, cum pot afla:
1. cine sunt proprietari apartamentelor
2. care sunt partile indivize comune ale imobilului