avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1285 soluții astăzi
Forum Activitate jamescicio

Activitate jamescicio

Buna ziua ,
Spuneti-mi si mie va rog , daca un PFA platitor de T.V.A. , inregistrat la finante cu R.O.I. vrea sa cumpere un bun din o tara membra U.E. ( germania ) , dealer-ul de acolo cere confirmarea numarului VIES - are PFA acesta numar VIES sau trebuie doar sa fii activ la finante.
Am sunat la finante si acest PFA a cumparat anul trecut un agregat fara tva si i-am intrebat daca figureaza activ in R.O.I si mi-au spus ca da , acest PFA are numar VIES sau nu ?

La dealer trebuie sa ii dau detaliile firmei si cauta el pe site-ul UE daca suntem compatibili de tranzactii ?

Multumesc
Buna ziua ,

Doresc sa achizitionez un tractor ca persoana fizica din Romania de la o persoana fizica din Germania si as vrea sa stiu daca am dreptul sa o cumpar.
Omul din Germania mi-a spus ca trebuie sa platesc 10,7 % VAT pentru utilaj. Voi plati suma intreaga , vom face actele dupa care vom incarca utilajul pentru Romania si aici ii intrebarea : Daca utilajul vine in tara se va aplica ceva tva sau taxa pe tractor ?
Detin un PFA platitor de T.V.A am numar de tva intracomunitar si am gasit un tractor in Germania care costa 25300 +10,7% VAT , si am vorbit cu persoana fizica care o detine si sustine ca trebuie sa platesc toata suma de 28 000 , eu vreau sa stiu care ii adevarul ca vreau sa cumpar tractorul pe PFA si nu vreau sa platesc cei 10,7 % mai ales ca achizitiile din strainatate nu se platesc cu TVA.
Ce sa fac ? Cum poate persoana fizica sa imi ofere o factura sau ceva care sa pun la cheltuieli ?
Va rog ajutor si sincer multumesc .
Buna ziua ,

Tatal meu detine o arma neletala si ii va expira permisul in decembrie .

M-am gandit ca poate cineva aici stie ce trebuie facut pentru a se extinde permisul.

Va multumesc pentru ajutor.

Stima
Am achizitionat un cantar tip bascula (cantareste maxim 60 tone) pentru a putea cantari tiruri si productia de cereale , este achiztionata din afara Romaniei si pentru primul an primim autorizatia de functionare de la Unguri ( de unde este cumparata ) . Este instalata , in sediul pfa-ului si mai dureaza un pic pana este functionala 100% .

Intre timp m-am apucat sa intreb diferite persoane ce ar trebui sa fac , am fost directionat catre ORC ( Oficiul registrului de comert) si acolo nu a putut gasi doamna aceea informatia pe moment si mi-a zis sa revin.

Eu vreau sa pot elibera bonuri de cantar si as dori sa stiu care sunt demersurile pe care ar trebui sa le fac?

Imi trebuie un cod caen specific ? Autorizatie de la metrologie ?

Poate este cineva care a trecut prin asta . Repet , cantarul este adus cu factura externa.

Multumesc pentru ajutor si daca aveti nevoie de mai multe detalii doar postati.

O seara frumoasa !
Detin o Intreprindere Individuala cu cod caen de prestari servicii si detin cont la banca unde de curand am castigat 15000 de RON. Vreau sa stiu daca am voie sa scot acesti bani pentru uz personal ( sigur ca suma incasata a fost trecuta in registru a fost platit 24 % tva si la sfarsit de an vor fi impozitati cu 16% pe profit daca voi avea profit ) , am inteles ca nu este ca la o firma unde ai voie sa scoti 1 data pe an o anumita suma la care platesti 8% dividende . Am dreptul de a scoate chiar suma totala pentru uz personal ? Mentionez caci cod-ul caen este 0161 - productii auxiliare in agricultura. Banca imi cere sa mentionez mereu de ce am nevoie sa scot bani , de exemplu cand platesc salarii motivez "Salarii" , cand am reparatii de facut metionez " Diverse reparatii " si acuma am nevoie de bani pentru uz personal , am dreptul de a scoate cat vreau ? Sau exista un plafon lunar pe care nu am voie sa il depasesc. Multumesc pentru raspunsuri.
Deci sa inteleg eu ceva clar.
Eu PFA - Cicio pot imputernici pe "X" ca sa ma reprezinte in cazul unui control sau unei cereri de control pentru rambursare de tva , mergand la notar si facand o procura prin care ii dau dreptul unei persoane ( aici persoana aceasta poate fi juridic? de exemplu un PFA cu activitate de contabilitate poate reprezenta un PFA cu activitate diferita?) sa ma reprezinte chiar si la nivelul actelor ? Se poate ca aceea persoana care ma reprezinta atunci cand m-i se cer acte sa dovedesc ce vor organele fiscale sa le inmane chiar el sau tot eu trebuie sa le ofer aceste acte ?
PFA poate imputernici pe un avocat sau contabil sa il reprezinte in cazul unui control de garda sau oricare organ fiscal ?
Pun aceasta intrebare pentru ca am inteles caci contabilitatea PFA este de tip simplificata si se poate reprezenta singur(dar nu o vad ca o solutie buna) dar exista si posibilitatea de a fi reprezentat de cineva(contabil sau avocat) in fata unui control sau unei cereri de rambursare de tva?
multumesc de interventie , dar detaliile mi se pare sumare , totusi as vrea sa stiu concret, permisul ii unul international deci in mod logic si rational ar trebui sa se poata preschimba intr-unul romanesc, asta ii intrebarea .

Multumesc din nou, si astept raspunsuri concrete. James
Buna ziua, am o intrebare relativ complexa si as dori sa ma ajutati.

Cat timp poate un cetatean roman cu domiciliu in strainatate ( Australia) cu permis de conducere eliberat de Australia (permis international) sa conduca pe teritoriul Romaniei ?

Mentionez ca nu sunt repatriat , exact cetatean roman cu domiciliu in strainatate, foarte important un raspuns si daca eventual unde as putea sa ma adresez pentru a fi lamurit.

Multumesc anticipat celor care vor raspune , James