avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate vasilelacramioara

Activitate vasilelacramioara

Discuție Declaratia 311
Cine are obligativitatea depunerii declaratiei 311?
Eu lucrez cu un furnizor care are codul de tva anulat conform art. 316 si va intreb daca trebuie sa depun si eu declaratia 311?
Va multumesc!
Note contabile schimbare tva de la 20 % la 19% dar stocul de marfa ramane acelasi. Practic se reduce tva- ul dar creste adaosul ? ce inregistrari contabile se fac?
Buna ziua, ma confrunt si eu cu urmatoarea situatie :
A facut cumparaturi de la Selgros in valoare de 26519 lei si patronul a platit cu voaie de varsamant la Raiffeisen Bank. Pentru ei e corect dar eu cum justific plata mai mare de 10000 lei la magazin cash&carry ? mentionez ca eu nu am cont la Raiffeisen Bank. Cum e corect sa procedez??
multumesc, o zi buna
Buna ziua,
Am si eu urmatoarea situatie:
O salariata care se afla in concediu crestere copil pana la data de 12,09,2016 deci pana la data de 11,09,2016 inclusiv. In data de 15,05. 2016 a nascut al doilea copil.
Intrebarea mea este cu ce data fac incetarea suspendarii si in baza la ce document si cu ce data pot sa o inregistrez cu concediu pentru al doilea copil.
Intocmesc decizie de incetare a suspendarii cu data de 11,09,2016 (care este o zi nelucratoare - duminica) si de luni intra in cel de-al doilea ccc si intocmesc o alta decizie de suspendare sau cum ?
Va multumesc anticipat
Buna ziua, va rog frumos ce este mai corect decizie de majorare salariu sau act aditional si care este termenul de transmitere
Buna ziua, portatul reges nu functioneza si vin cu intrebarea cum transmitem revisalul azi cu toate medificarile aparure?
Va multumesc,
Buna ziua, am urmatoarea situatie :
primesc facturi cu data de 20. 01.2016 de discont aferent lunii decembrie 2015 si am trecut pe factura cota tva 24 %, iar eu va intreb cum este corecta cota 24 % cat era la 31.12.2015 avand in verede ca este factura aferenta vanzarilor din decembrie 2016 sau 20% cota care se aplica incepand cu data de 01.01.2016?
Mentionez ca am mai multi furnizori care practica aceasta politica.
Ce pot sa fac in acest caz , le inregistrez ca atare chiar daca incalc legea sau le trimit retur sa le factureze cu cota de 20%?
buna ziua, am o achizitie de un program de gestiune in valoare de 1035 lei + tva 248.3 in ce cont inregistez valoarea de 1035 in 2131 sau 208 sau 303
buna ziua, va rog frumos daca am tva la incasare si nu am incasat facrura ca persoana respectiva a intrat in insolventa eu cum fac declataria 300 ? SUNT obligata sa achit tva -ul chiar daca nu la-m incasat sau daca nu am platit factura la furnizor care si el este cu tva la incasare pot sa o deduc chiar daca nu am platit factura sa zicem de 4 luni ? cum este corect sa procedez ?
buna ziua, ma o firma cu tva la incasare si daca am inteles eu bina nu pot colecta tva-ul facturat in luna decat dupa ce este incasat . dar vin cu intrebarea penttu
tva- ul de la furnizor cum procedez il decuc in luna cand primesc factura sau dupa ce o achit.
va multumesc ,